Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Obnovitelná energie a úspory energie
Archiv článků od 28.4.2016 do 30.5.2016

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

30.5.2016
doc. RNDr. Jitka Kubátová, CSc., RNDr. Petr Pracna, CSc

Recenzovaný Společně se zástupci Technologického centra AV ČR a UCEEB jsme vybírali zajímavé zdroje v oblasti výzkumu a inovací. Nabízíme dvoudílný seriál, který shnuje poznatky z programu Horizont 2020.

30.5.2016
redakce podle tiskových zpráv MŽP a ČTK

S jedním z výrobců SFŽP řeší doložení dalších dokladů k prokázání splnění všech podmínek, zejména emisní třídy a ekodesignu. Výsledky kontrolních zkoušek, které fond zadal v nezávislé zkušebně, se v některých ukazatelích liší od údajů dodaných výrobcem, který kotel certifikoval ve zkušebně v zahraničí. Obě zkušebny jsou autorizované Evropskou unií.

26.5.2016
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

Obnovitelné zdroje. Moderní akumulátory. Digitalizace. Úspory energie. Energiewende. Propojování trhů. Odstavování kapacit. Energetická unie. To vše jsou jevy, které se aktuálně dějí a s nimiž by měla (nejen) česká energetika počítat, pokud si má zachovat bezpečnost, dostupnost a šetrnost k životnímu prostředí.

24.5.2016
SINCLAIR Global Group, s.r.o.

Monoblokové jednotky SINCLAIR S-THERM jsou určeny především pro vytápění novostaveb s podlahovým vytápěním či nízkoteplotními radiátory, kde můžeme díky jednodušší instalaci mimo objekt ušetřit místo v technické místnosti, a tím i snížit hluk v interiéru.

23.5.2016
Mgr. Pavel Doucha, Doucha Šikola advokáti s.r.o.

Recenzovaný Od 1. ledna 2016 je účinná velká novela energetického práva, která zasáhla téměř všechny aktéry v energetice – od výrobců přes distribuční společnosti a spotřebitele po Energetický regulační úřad se Státní energetickou inspekcí. S odstupem několika měsíců je vhodné si tyto změny zrekapitulovat a vyhodnotit, jak se osvědčily v praxi.

23.5.2016
doc. RNDr. Jitka Kubátová, CSc., RNDr. Petr Pracna, CSc.

Recenzovaný Společně se zástupci Technologického centra AV ČR a UCEEB jsme vybírali zajímavé zdroje v oblasti výzkumu a inovací. Nabízíme dvoudílný seriál, který shrnuje poznatky z programu Horizont 2020.

21.5.2016
VELUX Česká republika, s.r.o.

Přibližně polovina stávajících budov v Evropě pochází z let 1945 až 1980. Řada z nich je ale zastaralá a zaostává za novostavbami komfortem i vnitřním prostředím. Nejméně dva miliony z celkem dvou a půl milionu nájemního bydlení v Nizozemsku budou v příštích 10 letech vyžadovat rekonstrukci.

19.5.2016
Ing. Jan Schindler, redakce

Energetika se revolučně vyvíjí, potvrdily se obavy odborníků v souvislosti s využíváním obnovitelných zdrojů? Jak je na tom integrace energetického trhu, co přináší a jak se do ní zapojujeme my? Je regulace cen pro domácnosti řešením, jak je to na Slovensku?

16.5.2016
Ing. Michal Lom, doc. Ing. Ondřej Přibyl, Ph.D.

Recenzovaný Tento článek si dává za cíl uvést několik konkrétních řešení a aplikací chytrých měst, která jsou již ve světě aplikována, a pokusit se popsat jejich přínos pro obyvatele měst. Zaměříme se zde na první dvě ze šesti klíčových oblastí Smart City – správu a řízení města a dopravu.

15.5.2016
Vlastimil Růžička, redakce

Mezinárodní konference Dřevostavby, kterou pořádá Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola ve Volyni, úspěšně zakončila svůj dvacátý ročník. Společně s osvědčenými partnery a již podruhé s Univerzitním centrem energeticky efektivních budov (UCEEB) připravila zajímavou retrospektivu proměn staveb ze dřeva.

15.5.2016
EKO-KOM, tisková zpráva

Třídění odpadů je už běžnou součástí života pro tři čtvrtiny obyvatel ČR. Průměrně každý z nás vytřídí 42 kg papíru, skla, plastů a nápojových kartonů. Přitom v roce 2000 to bylo pouhých 12 kg na osobu a rok. Za uplynulých 15 let tak obyvatelé České republiky zečtyřnásobili své úsilí a celkem vytřídili 8,3 milionů tun odpadu.

10.5.2016
Ing. Jan Blažíček, redakce

Myšlenka na vytvoření konceptu domu, který by spotřebovával minimum energie, část z ní by si sám vyráběl a v případech, kdy by jí měl přebytek, by ji dokonce dodával do veřejné distribuční sítě, není nikterak nová. Nicméně reálných pokusů o přetavení nápadů do praxe zatím moc není.

9.5.2016
Břetislav Koč

Recenzovaný Páté pokračování seriálu o větrných elektrárnách je věnováno malým větrným elektrárnám (MVtE) v ČR. Seznamuje s hlavními technologiemi u MVtE, popisuje rozvoj tohoto sektoru v ČR a nakonec přibližuje příběhy dvou instalací.

8.5.2016
Fluke

V posledních letech se výrazně zlepšily technologie, které nám umožňují vytvářet elektrickou energii ze slunce. Dnes se fotovoltaické systémy těší velkému zájmu investorů, kteří plánují výstavbu jak malých domácích instalací, tak i velkých elektráren s kapacitou stovek kilowattů.

6.5.2016
Komerční banka

Energetická náročnost českého průmyslu je odhadována na více než trojnásobnou ve srovnání s průměrem EU-15. Zavádění energetických úspor ve firmách nemusí být jen řešením pro splnění legislativních povinností, ale i cestou ke zvýšení konkurenceschopnosti. Tuzemským firmám se nyní otevírá zdroj mimořádně výhodného financování.

4.5.2016
Ing. Jan Blažíček, redakce

Kdo nemá své výrobky zařazeny na seznamu státem podporovaných zdrojů tepla, v programu pro který se vžil název „kotlíková dotace“, jako by nebyl. Přítomnost či nepřítomnost konkrétního kotle v této vybrané společnosti se rázem stala pro mnohé zákazníky prvotním kritériem výběru.

4.5.2016
Master Therm tepelná čerpadla s.r.o.

Master Therm CZ je tradičním a největším českým výrobcem nejširšího sortimentu tepelných čerpadel, kterých prodal v tuzemsku i zahraničí již na 6 tisíc. Jak se dají v průmyslu šetřit náklady za energie, se můžete dozvědět na příkladech některých průmyslových realizací.

28.4.2016
Ing. Vladimír Stupavský, redakce TZB-info, Klastr Česká peleta

Evropa je největším světovým producentem pelet. V roce 2014 se zde vyrobilo 13,5 milionu tun pelet, což je zhruba 50 % celkové světové produkce. Tato produkce vykazuje plynulý nárůst během několika let s průměrným růstem 35 % mezi lety 2010 až 2013 a 11 % od roku 2013 do 2014. Produkce v EU uspokojuje hlavně trh s teplem.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama