Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Proč jsme na prahu velké bateriové revoluce?

Do roku 2019 může dojít k revoluci v oblasti skladování energie, a to díky výraznému poklesu cen lithium-iontových baterií až na 200 USD/kWh. S tímto názorem souhlasí přední expert Sven Bauer, CEO společnosti BMZ Group, která je největším výrobcem Li-Ion baterií v Evropě. O vývoji trhu a nových trendech v akumulaci energie bude Sven Bauer hovořit na konferenci Smart Energy Forum v Praze dne 26. října 2017.

Co způsobí bateriový boom?

Motorem poklesu cen Li-Ion baterii bude prudký růst nových výrobních kapacit a nástup dalších inovací. Podle agentury Benchmark Mineral Intelligence se nyní v Číně buduje několik obřích továren na výrobu baterií, které po uvedení od provozu v roce 2020 navýší výrobní kapacitu o více než 520 %. Pro srovnání, toto je téměř šestinásobek kapacity nové gigatovárny společnosti Tesla v USA, která má být dokončena v roce 2018.


Do bateriového boomu se však již brzy zapojí i Evropa, a dokonce i Česká republika. Od září se začíná rodit nový projekt „evropské gigatovárny“ na baterie TerraE v Německu s plánovanou kapacitou až 38 GWh ročně. Díky nové investici se na severní Moravě začala v těchto dnech stavět nová továrna na baterie od společnosti HE3DA s kapacitou 1 GWh. O plánech HE3DA bude na konferenci Smart Energy Forum hovořit její spolumajitel Radomír Prus.

Jsme na prahu nové energetiky?

Výroba energie z fotovoltaických elektráren a její levná akumulace přinese zásadní průlom v energetice. Výroba elektřiny ze slunce je téměř zdarma, a díky akumulaci mohou domácnosti nebo firmy využít až sto procent vyrobené energie pro vlastní spotřebu. Toto přinese nejen snížení účtů za energii, ale také umožní dosažení vysokého stupně energetické soběstačnosti.

Díky levným bateriím však firmy i domácnosti ušetří nejen za elektřinu, ale také za „jističe“. Právě kvůli jističům platí zákazníci vysoké částky za takzvaný rezervovaný příkon, a to často zbytečně. Další motivací k pořízení bateriového systému je rychle startující záložní zdroj elektřiny.

V neposlední řadě se díky levným bateriím zlevní i elektromobily, které lidé budou napájet nejlevnějším palivem- vlastní solární energii. Vyrobená energie se již brzy bude sdílet mezi domácnostmi v rámci virtuálních sítí, což umožní nová evropská legislativa (tzv. Zimní energetický balíček).

Vyplatí se to?

Díky novým dotacím pro domácnosti i firmy se návratnost investic zkrátí často na polovinu. O tom, zda-li se vyplatí investovat do vlastní výroby solární energie nebo akumulátorů, se raději zeptejte expertů. Hned několik předních odborníků z ČR i ze zahraniční vystoupí během konference Smart Energy Forum, která se letos koná dne 26. října v Praze.

Součástí programu jsou 2 Odborné Workshopy na téma optimalizace a bezpečnosti bateriových a fotovoltaických elektráren. Registrovat se můžete na online ZDE.

V rámci Smart Energy Forum se uskuteční největší výstava rezidenčních bateriových systémů v Česku. Veřejnost má na výstavu na tuto výstavu BEZPLATNÝ VSTUP, ale je nutné se předem online registrovat.

Návštěvníci výstavy si mohou prohlédnout kromě bateriových systémů také vysoce výkonné solární panely, inovativní hybridní fotovoltaické střídače a regulátory spotřeby energie. Premiéru na výstavě bude mít nová generace fotovoltaických střídačů HD-Wave od izraelské společnosti SolarEdge, se kterou lze nabíjet elektromobil. V neposlední řadě si návštěvníci Smart Energy Fora mohou prohlédnout a vyzkoušet elektromobily.

Na výstavu se můžete přihlásit online (vstup zdarma)
Na konferenci a workshopy se můžete přihlásit online (zpoplatněný vstup)

 
 
Reklama