Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Obnovitelná energie a úspory energie
Archiv článků od 7.12.2022 do 6.1.2023

zadejte vlastní článek

zpět na aktuální články

5.1.2023
ČEZ, a. s.

V obci Zátor u Krnova by mohla do sedmi let vyrůst větrná elektrárna o výkonu zhruba 20 MW a čítající asi pět turbín. ČEZ se s obcí dohodl na záměru a podepsal zde vůbec první smlouvu o spolupráci při výstavbě větrného parku. V nově vznikajících elektrárnách tohoto typu nabízí ČEZ spoluvlastnický podíl. Jednání probíhají i v dalších krajích, kde se z hlediska větrného potenciálu vyplatí investovat.

3.1.2023
Břetislav Koč

Větrná energie je celosvětově nejrychleji se rozvíjejícím energetickým oborem. Mnohokrát to zaznělo na veletrhu větrné energetiky, který v Hamburku proběhl letos po dvouleté koronavirové pauze koncem září. Vyplývá to i z poslední pololetní zprávy WWEA (Světová asociace větrné energetiky), publikované v polovině listopadu.

27.12.2022
OPOP s.r.o.

Vytápění v kotli na pevná paliva je tradiční a osvědčený způsob, jak zajistit teplo v domě nebo na chalupě. Mezi typy kotlů jsou však značné rozdíly, stejně jako mezi jednotlivými palivy. I díky tomu si každý může vybrat, co mu vyhovuje.

27.12.2022
ENBRA, a.s.

V segmentu vytápění domácností v letošním roce nejvíce vzrostla poptávka po tepelných čerpadlech, oproti jiným letům až čtyřnásobně. Zprvu to bylo na úkor plynových kotlů, k těm se však tuzemští spotřebitelé v posledních měsících opět vracejí, zejména s ohledem na nižší pořizovací a provozní náklady. Zájem naopak klesá o elektrokotle, které často nevychází z pohledu energetických štítků. Vlivem nové legislativy pak roste zájem i o dálkově odečitatelná měřidla. Ten by měl pokračovat i v příštím roce, naopak u tepelných čerpadel odborníci v příštích měsících čekají vystřízlivění uživatelů.

23.12.2022
URBANITY

Nemovitostní skupina Urbanity zahájila realizaci prvního českého komunitního energobloku v příměstském výrobním areálu Urbanity Campus Tachov. Tato komplexní energetická strategie zajistí stabilní dodávky energie pro uživatele samotného výrobního kampusu i pro přilehlou komunitu. Důrazem na komunitní energetiku se skupina Urbanity v souladu se svou ESG strategií aktivně a dlouhodobě podílí na řešení globální enviromentální krize a směřuje tak k uhlíkové neutralitě, dekarbonizaci a energetické soběstačnosti.

Zdroj: Archiv S-Power Energies, s.r.o.
21.12.2022
S-Power Energies, s.r.o.

Milan Vácha z Křepenic u Sedlčan měl odjakživa sen pořídit si vlastní fotovoltaiku. Respektive měl ho už jeho děda. Proto, když se naskytla příležitost skutečně si pořídit střešní elektrárnu, neváhal ani na chvíli. Instalaci svěřil společnosti S-Power Energies, která za něj vyřídila i dotaci.

19.12.2022
DANFOSS, s. r. o.

Nová bílá kniha společnosti Danfoss zveřejněná u příležitosti zahájení 27. konference smluvních stran (COP27) upozorňuje na naléhavou potřebu řešit rostoucí poptávku po energii. Prezident a generální ředitel společnosti Danfoss Kim Fausing říká, že budování obnovitelných zdrojů energie nebude ani zdaleka dostatečné, pokud neomezíme naši poptávku po energii.

18.12.2022
E.ON Česká republika, s.r.o.

Jak zajistit nezávislost energetického trhu při dodržování zásad ESG? Jakou roli v evropské energetice bude hrát Česká republika a proč jsou v energetické transformaci klíčové distribuční sítě a jak se připravují na budoucnost? O tom všem a dalších tématech se hovořilo na konferenci REPowerEU, která se uskutečnila ve druhé polovině listopadu v Bruselu, a kterou při příležitosti českého předsednictví EU uspořádal český E.ON ve spolupráci se Svazem moderní energetiky.

14.12.2022
ČEZ, a. s.

790 milionů eur od Evropské investiční banky pomůže společnosti ČEZ modernizovat a rozšířit vnitrostátní elektrickou distribuční síť. Úvěr od EIB přispěje k energetické nezávislosti České republiky, neboť společnosti ČEZ umožní připojit nové obnovitelné zdroje energie o výkonu přibližně 2,2 GW. Podpořené investice zvýší spolehlivost dodávek elektřiny pro firmy a domácnosti v celé České republice. Jedná se o dosud nejvyšší úvěr EIB sjednaný v České republice.

Zdroj: MaDeX, s.r.o.
12.12.2022
Technologická agentura ČR

Energetická soběstačnost je horkým tématem, které rezonuje napříč celou Evropou. Čeští experti k řešení této situace přispěli svým pomyslným dílkem skládačky. Vyvinuli a zkonstruovali unikátní prototyp mobilního energetického kontejneru, který je schopen zásobovat objekty teplem nebo se naopak postarat o jejich chlazení, a přitom být energeticky nezávislý na vnějších zdrojích.

8.12.2022
Ing. Zdeněk Lyčka

Umělým vysušením zkušebních vzorků palivového dřeva lze s velkou přesností ověřit správnost měření jejich vlhkosti hrotovým vlhkoměrem. Jednoduchou metodou lze zjistit také hustotu dřeva.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama