Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Obnovitelná energie a úspory energie
Archiv článků od 26.1.2024 do 7.2.2024

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

7.2.2024
MDL Expo, s.r.o.

25. ročník veletrhu Aquatherm Praha představí od 5. do 8. března v PVA EXPO Praha ucelenou přehlídku technického zařízení budov, techniky prostředí a technologií pro energeticky efektivní budovy veřejné i komerční sféry. Samostatná sekce bude věnovaná novostavbám a rekonstrukcím bytových domů, problematice cen energií a novým technologiím pro chytré bydlení.

5.2.2024
Ing. Jiří Novotný, Univerzitní centrum energeticky efektivních budov, ČVUT v Praze

Odborný Návrh fotovoltaického systému se zohledněním tepelné ztráty, vnějších i vnitřních zisků, způsobu vytápění a ohřevu vody umožňuje výpočtový nástroj vytvořený pro bilancování budov s fotovoltaickými systémy. V příkladu jsou porovnány kombinace FS s tepelným čerpadlem nebo s elektrickým kotlem.

4.2.2024
A.W.A.L. s.r.o.

Co už střecha nevydrží? Tento podtitulek nese letošní konference IZOLACE, která se uskuteční ve čtvrtek 15. února na výstavišti PVA EXPO Praha. 25. ročník konference je zařazen do projektu celoživotního vzdělávání ČKAIT a ČKA. Součástí bude předání cen Memoriálu Antonína Fajkoše.

3.2.2024
Delta Green s.r.o.

Na konci loňského roku realizovaly společnosti ČEPS a Delta Green úplně první test zapojení domácností do služeb výkonové rovnováhy v České republice. Pro ty jsou nyní využívány mj. uhelné elektrárny, které ale čeká útlum. Test prokázal, že domácnosti a menší firmy se mohou úspěšně zapojit do poskytování flexibility pro řízení elektrizační sítě. Otevření této možnosti by jim přineslo výdělky v řádech vyšších jednotek tisíců korun ročně.

2.2.2024
Wavin Czechia s.r.o.

Jak se v ČR prosazují moderní systémy vytápění? Vytlačují sálavé panely, podlahové vytápění či klimatizační jednotky tradiční radiátory? A jak je to se zájmem českých stavebníků o inteligentní systémy regulace topení? Podělte se s námi o své zkušenosti v krátké anketě, výsledky vám pak rádi nasdílíme.

2.2.2024
Wienerberger s.r.o.

Snižování emisí ve výrobě, cirkulární ekonomika, úcta k přírodě, energetická soběstačnost nebo diverzita a podpora žen ve stavebnictví. To jsou jen některá z témat, ke kterým se v rámci Udržitelného programu pro rok 2023 skupina Wienerberger zavázala v oblasti udržitelného rozvoje a sociální odpovědnosti, uvádí zpráva o společnosti Wienerberger.

1.2.2024
ifTECH s.r.o.

Po dvou letech překotného vývoje cen solárních technologií, vzniku nových výrobců a značek letos dochází ke konsolidaci na trhu. Z původních nedostatků všech komponentů před dvěma lety, které měly za následek zdražování, došlo ke konci roku 2023 k přeplnění trhu a výrazným výprodejům skladových zásob výrobců, jakožto i k cenové válce importérů s cílem zbavit se starých skladových zásob před příchodem nových typů panelů a modelů ostatních součástí FVE.

1.2.2024
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

Podpora OZE po česku je jedna velká groteska. Nové podmínky Nové zelené úsporám na fotovoltaiku zahrnují podmínku omezení maximálního rezervovaného výkonu pro připojení do sítě.

31.1.2024
SCHLIEGER, s.r.o.

Pokud jste se rozhodli pořídit fotovoltaickou elektrárnu, nejvýhodnější je její pořízení a provoz kombinovat i s tepelným čerpadlem. Proč? Jednoduše znásobíte efekt produkce vlastní elektřiny, kdy tepelné čerpadlo v závislosti na své účinnosti dodá násobně více kW, než potřebujete pro svůj provoz. Tím samozřejmě ještě více ušetříte, a navíc zvýšíte svoji energetickou nezávislost.

31.1.2024
Huawei Technologies (Czech) s.r.o.

Optimizéry umožňují kontrolu fotovoltaické elektrárny na úrovni jednotlivých panelů. Kromě přesných informací o funkci každého panelu takto zákazník získá i lepší výkon elektrárny při částečném zastínění a vyšší bezpečnost v případě poruchy elektrárny nebo dokonce požáru střechy. Výhody optimizérů Huawei nyní potvrdila i společnost TÜV Rheinland.

Fotovoltaická elektrárna na rodinném domě, foto © TZB-info
31.1.2024
redakce, Ministerstvo životního prostředí

Státní fond životního prostředí zveřejnil nové podmínky pro podporu fotovoltaiky v programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Dotace pro rodinné domy bude oproti dosavadní verzi buď nižší, nebo podmíněna zateplením. Cílem je podpořit v první řadě snižování spotřeby energie. MŽP zároveň oznámilo získání dalších financí pro NZÚ z Modernizačního fondu.

Skladba zástavby (Jan Čech)
30.1.2024
Ing. Tomáš Hejduk, Ph.D., doc. RNDr. Jan Kopp, Ph.D.

Recenzovaný Příspěvek přednesený na konferenci Voda v Litomyšli představuje variantní přístup návrhu vhodných opatření hospodařením se srážkovou vodou (HDV) na jedné z pilotních lokalit rozvojových ploch, které byly posuzovány v rámci projektu TAČR. Podstatou projektu je vývoj metodické a softwarové podpory pro zavádění komplexních systémů HDV na rozvojových plochách, definovaných územními plány měst a obcí. Pilotní lokality byly z územních plánů spolupracujících měst a obcí voleny tak, aby reprezentovaly každý z pěti typů rozvojových ploch (plochy bydlení v bytových domech, plochy bydlení v rodinných domech, plochy výroby a skladování, plochy občanského vybavení, plochy rekreace a sportovních zařízení).

Radek Červín, NIBE Energy Systems. Zdroj: estav.tv
30.1.2024
redakce

Fotovoltaika nejvíc elektřiny vyrobí v létě, tepelné čerpadlo má největší spotřebu v zimě. Co je potřeba, by se kombinace fotovoltaiky a tepelného čerpadla vyplatila? V rozhovoru pro Estav.tv odpovídá Radek Červín ze společnosti NIBE Energy Systems.

29.1.2024
Ing. Viacheslav Shemelin, Ph.D., ČVUT v Praze, Univerzitní centrum energeticky efektivních budov

Odborný Zvýšení cen energií povzbudilo trh se solárními tepelnými systémy. Ty se podílí na ochraně klimatu, na snižování závislosti na dovozu energií i ochranou před růstem cen energií. Malé systémy ztrácejí pozici. Posilování je naopak vidět u aplikací v průmyslu a CZT.

28.1.2024
Wienerberger s.r.o.

Wienerberger uvádí na trh inovativní fotovoltaický systém, integrované moduly Wevolt X-Tile. Převratnou novinkou za značku Tondach jsou střešní okna, která doplní ucelený sortiment nekeramických doplňků pro komplexní realizaci střechy. Porotherm představuje užší akustické cihly, které šetří místo na stavbě a jsou udržitelnější. Na trh také uvedou první vhodnou cihlu pro robotické zdění.

26.1.2024
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

Novela energetického zákona lex OZE III. zavádí do české legislativy pojmy akumulace, agregace a flexibilita. Děje se tak v rámci možností co nejpomaleji a jediný důvod, proč se o něco takového vůbec usiluje, je tlak Evropské unie. Co mají tyto služby řešit? Jakým překážkám jejich zprovoznění v ČR čelí? A kdo na zpoždění vydělává? O tom jsme v rozhovoru pro estav.tv hovořili s Janem Fouskem, výkonným ředitelem asociace AKU-BAT.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama