Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Baterie mají obrovský světový potenciál rozvoje. Česká legislativa s nimi zatím nepočítá

Experti předpokládají, že do poloviny tohoto století energie z větrných a solárních elektráren dodá až 50 % světové elektřiny. Rozvoj umožní především očekávaný pokles cen baterií, které by měly být do roku 2030 levnější až o 66 %.


© Fotolia.com

Agentura Bloomberg NEF představila včera aktualizované výhledy pro rozvoj moderních typů obnovitelných zdrojů. Pokračovat bude také zlevňování cen technologií fotovoltaických panelů, které klesnou o dalších 71 % do roku 2050. Levnější budou také větrné turbíny o 58 %.

„Experti z agentury Bloomberg opět potvrdili očekávané trendy. Budoucnost v energetice patří stále levnějším větrným a solárním elektrárnám, které doplní akumulace energie. Jde o jasný signál také pro Českou republiku, která by měla změnit svou energetickou koncepci a otevřít ji progresivním technologiím. Ty zajistí domácnostem a podnikům komfort čisté a cenově dostupné energie,“ komentuje příležitosti v aktuálních trendech energetiky Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky.

Česká i evropská šance na inovativní energetiku

Pro Českou republiku jde o důležitý vstup do aktuálně probíhajících novel zákona o podporovaných zdrojích a energetického zákona. „Ministerstvo průmyslu sice dalo do návrhu novely zákona o podporovaných zdrojích rámec pro aukce, ve kterých mohou získat podporu nové projekty obnovitelných zdrojů. Ale zcela nepochopitelně vyřadilo nové instalace solárních elektráren, které jsou – jak potvrzuje studie Bloomberg – cenově výhodné. Rozvoji moderní energetiky může také bránit nedostatečně ukotvené podmínky pro rozvoj baterií,“ upozorňuje Martin Sedlák na zásadní body v rámci novel zákonů, které jsou nyní v meziresortním připomínkovém řízení. Expertní zpráva agentury Bloomberg přitom připomíná, že právě aukce jsou jedním z klíčových prvků, které pomáhají dosáhnout levné energie z obnovitelných zdrojů.

Přímo pro Evropu pak zpráva Bloomberg předpokládá, že podíl obnovitelných zdrojů bude v polovině století pokrývat až 87 % v elektrárenském mixu. Dominantní roli budou opět hrát větrné a solární elektrárny. Bloomberg uvedl: „levné obnovitelné zdroje, flexibilní spotřeba a mix s bateriemi umožní Evropě přesun od fosilní a jaderné energie k bezemisní energetice postavené na variabilních obnovitelných zdrojích.“ To podle Svazu moderní energetiky opět potvrzuje příležitosti, které by měla využít i Česká republika.

Globální impulsy pro českou energetiku

Příležitosti moderní energetiky pro Českou republiku budou také tématem kulatého stolu, který připravuje Svaz moderní energetiky na 28. listopadu 2018. Možnosti rozvoje obnovitelných zdrojů v rámci evropského energetického balíčku přijedou představit renomovaní experti: Luis Janeiro, odborník na možnosti využití obnovitelných zdrojů v Evropě, který působí jako programový ředitel v Inovačním a technologickém centru Mezinárodní agentury pro obnovitelné zdroje (IRENA) a Matthias Buck, vedoucí oddělení Evropské energetické politiky v Agora Energiewende. Téma posilování energetické bezpečnosti pak okomentuje litevský velvyslanec v ČR Edvilas Raudonikis.

Více v pozvánce. V případě zájmu o účast, prosíme, o předchozí registraci, odkaz na formulář je součástí pozvánky

Zdroj:

 
 
Reklama