Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Vytápění peletami
Archiv článků od 14.8.2017 do 14.1.2018

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

21.12.2017
CSTfire s.r.o.

Automatické a univerzální teplovodní kotle HAMONT slouží již řadu let jako tepelný zdroj v mnoha firmách, ale také v bytových domech, školách nebo budovách obecní infrastruktury v Česku i v Evropě. Výhodou je možnost využití široké škály paliv od různých druhů pelet přes dřevní štěpku, drcené dřevo, hobliny, brikety až po drcenou kůru.

16.12.2017
Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce

Článek informuje o aktuálním stavu 2. výzvy kotlíkových dotací ke dni 10. 12. 2017. Na nepříznivý trend přechodu od kotlů na na biomasu ke zdrojům, jejichž přínos ve smyslu využití obnovitelných energií je žádný nebo jen velmi mírný, upozorňuje Jaroslav Cankař za firmu ATMOS, Jaroslav Cankař a syn.

1.12.2017
redakce

Dnes začíná již pátý ročník hlasovací čtenářské soutěže, tentokrát pod názvem TOP VÝROBKY OD VYSTAVOVATELŮ INFOTHERMY 2018. Každý soutěžící mohl přihlásit do soutěže pouze jeden výrobek nebo službu z oboru nomenklatury výstavy, o které se domnívá, že je jeho nejúspěšnějším, či nejzdařilejším, designově nejhezčím, nejprodávanějším, nebo nejúspornějším produktem. Vyberte i Vy nejlepší exponát.

21.11.2017
Česká peleta, z.s.p.o.

Spalování uhlí s sebou nese významné dopady na lidské zdraví, ovzduší, zemědělskou produkci, ekosystémy a materiály budov. Česká vláda proto chystá řadu nástrojů, které mají vést ke snížení počtu kotlů na uhlí v domácnostech.

14.11.2017
Česká peleta, z.s.p.o.

Dřevní pelety patří ke komoditám, jejichž ceny se každým rokem hýbou podle toho, kdy začíná a končí topná sezóna. Nejlevnější jsou v létě, naopak nejdražší jsou během zimy. Dlouhodobě jsou však průměrné ceny pelet stabilní a v České republice dokonce levnější než jinde.

Návod na výběr kotle ve 2. vlně kotlíkových dotací v roce 2017
10.11.2017
Ing. Vladimír Stupavský, videoreportáž: Ing. Petr Bohuslávek

Druhá vlna kotlíkových dotací právě probíhá a mezi všechny kraje ČR je rozděleno 3,4 miliardy korun na výměnu kotlů na pevná paliva s ručním přikládáním za nové nízkoemisní tepelné zdroje. Cíl pro druhou vlnu kotlíkových dotací je výměna dalších 35 tisíc starých kotlů do konce roku 2019.

8.11.2017
Česká peleta, z.s.p.o.

Ve všech krajích jsou průběžně vyhlašovány příjmy žádostí o kotlíkové dotace. Kolik domácnosti z dotace získají a jak rychle se jim investice vrátí, záleží na volbě nového zdroje vytápění. K nejvýhodnějším patří kotel na dřevěné pelety, z dotace pak mohou žadatelé získat až 127 500 Kč a financovat nejen kotel, ale také další zařízení, jako je peletové silo, komín nebo dálkové ovládání kotelny.

3.11.2017
Česká peleta, z.s.p.o.

Rok 2016 se stal pro český trh s peletami významným milníkem - výroba dřevěných pelet překročila laťku 300 tisíc tun a letos se očekává překročení hranice 350 tisíc tun. Přestože počet peletových kotlů v českých domácnostech už vzrostl na 27 000, dvě třetiny zde vyrobených pelet jsou stále určeny na vývoz, zejména do Itálie, Rakouska a Německa. Situaci ale mění kotlíkové dotace.

1.11.2017
Ing. Vladimír Stupavský, redakce TZB-info, Klastr Česká peleta

Evropská rada pro pelety (European Pellet Council, EPC), která spravuje certifikaci kvality pelet ENplus, oznámila rekordní rok pro mezinárodní spotřebitelský systém kvality dřevních pelet.

16.10.2017
Ing. Jiří Horák, Ph.D., Ing. Lubomír Martiník, Ing. Kamil Krpec, Ph.D., Ing. Petr Kubesa, Ing. Jiří Dvořák, Milan Holomek, Ing. Stanislav Buchta

Recenzovaný Protože při spalování tuhých paliv v lokálních topidlech pro vytápění domácností dochází k emitování znečišťujících látek, jsou v zemích EU přijímány zpřísňující požadavky na emise a účinnost. Tyto požadavky jsou cíleny hlavně na výrobce či dovozce spalovacího zařízení, kteří musí prokázat jejich splnění při uvedení na trh. Článek přináší přehled platných a plánovaných požadavků a porovnává je.

5.10.2017
BENEKOVterm s.r.o.

BENEKOVpřichází na trh s novou modelovou řadou kotlů označenou K. Tři nové modely o výkonech 15, 20 a 25 kW nabízí nejúspornější systém vytápění rodinných domů dřevními peletami v podmínkách ČR.

Lesy České republiky © Sasenki - Fotolia.com
1.9.2017
Dřevařský ústav (Výzkumný a vývojový ústav dřevařský, Praha, s.p.), Ing. Jitka Beránková, Ph.D., Ing. Marek Polášek, Ph.D.

Roční výzkumný úkol realizoval Výzkumný a vývojový ústav dřevařský, Praha s.p. (Dřevařský ústav) pro podnik Lesy ČR, který obhospodařuje 47 % lesů v zemi. Cílem komplexního průzkumu bylo zmapování situace v oblasti dřevozpracujícího průmyslu v České republice, Polsku, Slovensku, Německu, Rakousku mezi významnými státními i soukromými institucemi. Součástí práce byla analýza, zhodnocení stavu spotřeby dřeva v ČR a okolních státech, včetně zahrnutí hlavních faktorů ochrany trhu, veřejné podpory a vládní politiky. Ze získaných informací vznikly návrhy opatření ke zvýšení spotřeby surového dříví a jeho následného zpracování v České republice.

14.8.2017
doc. Ing. Tomáš Matuška, Ph.D., Ing. Vilém Ťopek

Recenzovaný Analýza nulového bytového domu ukazuje, jaké zdroje energie pomáhají k dosažení nulové bilance neobnovitelné primární energie a jaké nikoliv. Pro vybrané řešení je ukázána i investiční náročnost a bilance reálných provozních nákladů v porovnání s běžným řešením a je stanovena prostá doba návratnosti.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama