Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Vytápění peletami
Archiv článků od 4.3.2020 do 18.10.2020

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

18.10.2020
Česká peleta, z.s.p.o.

Nové trendy ve vytápění sleduje každý rok časopis Komfortní teplíčko. Letošní číslo je už desáté v pořadí! Zjistili jsme, jak strašně levně se vyváží české dřevo do zahraničí (a v jakém obrovském množství!). Kůrovcová kalamita za to tak úplně nemůže – jen naplno ukázala, jak špatně hospodaří stát. Českých dřevařů, ale taky ministrů jsme se pak zeptali, co by se s tím dalo dělat.

14.10.2020
Česká peleta, z.s.p.o., Ing. Vladimír Stupavský

Velmi důležitým obnovitelným zdrojem energie, a to zejména v podmínkách České republiky, je biomasa. Představuje jí veškerá organická hmota rostlinného a živočišného původu. Energetickou biomasu většinou získáváme jako odpad ze zemědělství, lesnictví nebo průmyslu. Může být i výsledkem cíleného pěstování zejména v zemědělství.

13.10.2020
Ing. Zdeněk Lyčka

Pro více jak 300 tisíc starých, ručně přikládaných teplovodních kotlů na pevná paliva, by měla být právě začínající topná sezóna sezónou maximálně předposlední. Od 1. září 2022 mají být podle zákona o ochraně ovzduší provozovány pouze kotle, které plní minimální emisní požadavky, odpovídající třídě 3. Končí všechny kotle vyrobené před rokem 2000 a „samovýroba“.

5.10.2020
Ing. Zdeněk Lyčka

Více jak 41 % veškeré energie, která byla u nás v roce 2019 získána z obnovitelných zdrojů, bylo vyprodukováno v lokálních zdrojích tepla spalujících biomasu, které jsou určeny pro vytápění domácností. Dle statistických údajů MPO množství energie produkované těmito zdroji dlouhodobě roste.

14.8.2020
Ing. Zdeněk Lyčka

Podstatná část pelet nabízených na českém trhu je opatřena značkou ENplus. Použití těchto pelet jako garančního paliva požadují mnozí výrobci peletových spalovacích zdrojů. Autor vysvětluje význam označení ENplus a jeho přínos pro spotřebitele?

21.7.2020
Ing. Zdeněk Lyčka

Odborný Dřevní peleta s ohledem na minimální potřebu obslužných prací patří na vrchol z pohledu komfortu vytápění pevnými palivy. K tomu je zapotřebí používat pelety předepsaných vlastností. V článku jsou popsány základní vlastnosti pelet.

6.7.2020
OPOP s.r.o.

Sestava Biopel KOMBI umožňuje zákazníkům plně automatické vytápění dřevními peletami nebo dřevem. Díky originálnímu konstrukčnímu řešení sestava poskytuje všechny výhody automatického kotle na pelety a zplynovacího kotle na dřevo a zároveň umožňuje automatický přechod z vytápění dřevem na vytápění peletami.

23.4.2020
redakce podle podkladů NZÚ

TZB-info doporučuje Od 1. března 2020 byla navýšena podpora programu Nová zelená úsporám pro stávající bytové domy v Praze. V oblasti zateplení bytových domů A.2 např. stoupla podpora pro obvodové stěny z 510 na 680 kč/m2. Při koupi pasivního rodinného domu nebo bytu v pasivním bytovém domě může žádat první kupující. Nově se také podporuje instalace dobíjecích stanic pro elektromobily. Vyplývá to ze závazných pokynů všech třech výzev programu platných od 31. ledna a zveřejněných na stránkách programu.

21.4.2020
Česká peleta, z.s.p.o.

Patříte mezi domácnosti, které vytápí kotel nebo kamna na dřevní pelety? Pak zbystřete! I trh s palivy brzy zasáhne koronavirová krize. Podle odborníků letos před začátkem topné sezony stoupnou ceny pelet o 5–15 %. Jak se letos vyhnout vyšším nákladům na vytápění, jsme se zeptali Vladimíra Stupavského, předsedy národní asociace Klastr Česká peleta.

1.4.2020
Ing. Vladimír Stupavský, redakce TZB-info, Klastr Česká peleta

TZB-info doporučuje Čeští peletáři loni dosáhli rekordního výsledku, vyrobili 400 tisíc tun pelet. Roční obrat trhu s peletami tak překročil 2 miliardy Kč.

25.3.2020
Ing. Vladimír Stupavský, redakce TZB-info, Klastr Česká peleta

V posledních dvou letech (2018 a 2019) se v Evropě potvrdily obě růstové tendence v oboru dřevních pelet – rostla jejich výroba i spotřeba.

4.3.2020
Ing. Vladimír Stupavský, redakce TZB-info, Klastr Česká peleta

TZB-info doporučuje Kůrovcová kalamita nasadila brouka do hlavy všem, kteří zrovna vybírají nový kotel. Vyplatí se dřevo, pelety nebo brikety? Dá se ušetřit na spalování levného kůrovcového dřeva? A co za pár let – přijdeme o všechny smrky? Bude vůbec čím topit? Krátkodobé a dlouhodobé dopady kůrovcové kalamity na vytápění dřevními palivy můžou leckoho překvapit.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama