Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Českých peletáren je už třicet dva. Tu nejbližší pomůže najít nový Národní vyhledávač pelet

Topit dřevem z domácích zdrojů a bez přikládání, to je sen mnoha majitelů kotlů na tuhá paliva. Díky kotlíkovým dotacím si ho nyní mohou splnit. Lokální spotřebu podpoří nový Národní vyhledávač pelet www.koupitpelety.cz, který propojuje majitele automatických kotlů a kamen s nejbližšími výrobci a distributory pelet.

Zpracování dřeva
Zpracování dřeva

Kotle a kamna na dřevěné pelety umožňují spalovat dřevo bez přikládání, sekání a štípání. Malé dřevěné válečky vyrobené ze slisovaných dřevěných pilin se totiž automaticky dopravují přímo do kotle. Českých výrobců už je tolik, že si může každý zatopit peletami ze stromů, které vyrostly v českých lesích, podpořit regionální ekonomiku a ještě ušetřit za dopravu.

Každý den se v České republice vyrobí 1000 tun pelet. Třicet dva českých peletáren je rozesetých po celém území republiky, obvykle v blízkosti velkých pil. Výroba pelet totiž pomáhá dřevařským závodům zužitkovat dřevní pilinu, která přirozeně vzniká v dřevařské výrobě jako zbytková surovina. Po rozřezání na trámy, fošny a prkna se až 40 % původního kmene mění v dřevěné zbytky (štěpku a pilinu).

Česko lze bez nadsázky označit za peletovou velmoc. Vyrobíme tolik pelet, že pokryjeme domácí potřebu a ještě zásobujeme okolní státy. Obavy týkající se možného budoucího nedostatku opravdu nejsou na místě,“ uvádí Vladimír Stupavský, předseda Klastru Česká peleta. 96 % českých pelet se navíc pyšní mezinárodní certifikací ENplus A1, která je zárukou nejvyšší kvality.

Peletová kotelna
Peletová kotelna
Výroba pelet
Výroba pelet

Výběr dodavatele pelet se neřídí jenom geografickou blízkostí. Národní vyhledávač pelet zohledňuje vedle lokality a certifikace ENplus A1 také způsob distribuce a výsledky filtruje podle toho, jaký typ dopravy preferujete.

Kdo má doma větší silo na skladování volně ložených pelet, může využít nejpohodlnější variantu, dodávku cisternou, která nafouká pelety přímo do vašeho skladu, odkud se potom automaticky dopravují do kotle,“ doporučuje Stupavský. Vytápění peletami se v tomto případě vyrovná komfortem plynovému kotli, elektřině nebo olejovému vytápění.

Další variantou je dodávka pelet v 15 kg pytlích, které jsou naskládány na paletě o celkové hmotnosti jedné tuny. Tu vám distributoři pelet dopraví na zvolené skladovací místo nákladním autem se sklápěcím čelem nebo hydraulickou rukou, případně terénním vozíkem, který vám je pohodlně zaveze až pod střechu. Poslední možnost je osobní odběr přímo u výrobce nebo prodejce.

Národní vyhledávač pelet najdete na adrese www.koupitpelety.cz.

FAKTA O ČESKÝCH PELETÁCH

  • 32 domácích výrobců pelet
  • 365 000 tun pelet se vyrobilo v ČR v roce 2017, tedy 1000 tun denně
  • výroba pelet v ČR roste už pátým rokem ve dvojciferných číslech
  • 28 000 peletových kotlů a kamen je v provozu v českých domácnostech
  • aktuální spotřeba pelet v České republice je 100 tisíc tun ročně
  • 96 % českých pelet má mezinárodní certifikaci nejvyšší kvality ENplus A1
  • 67 % českých pelet jde na export

Klastr Česká peleta

Klastr Česká peleta dlouhodobě spolupracuje s výrobci i distributory s dřevními palivy a kotli na biomasu na českém trhu a disponuje jedinečným přístupem ke statistikám. Zasazuje se o zvyšování kvality české výroby pelet, spravuje a přiděluje mezinárodní certifikaci ENplus. Předseda Klastru Ing. Vladimír Stupavský je v představenstvu Evropské rady pro pelety (European Pellet Council), která na certifikaci ENplus celosvětově dohlíží.

Mapa peletáren
Mapa peletáren

Česká peleta, z.s.p.o.
logo Česká peleta, z.s.p.o.

Národní asociace Klastr Česká peleta zastupuje na českém a slovenském trhu stovku firem. Jsou jimi výrobci a prodejci kotlů a kamen na dřevo a dřevní pelety, výrobci a distributoři pelet, briket, dřeva a štěpky. Je poskytovatelem mezinárodní certifikace ...