Cílem létajících větrných elektráren je využívat rychlejší a stálejší vítr ve vyšších vrstvách atmosféry a nepřekážet na pevnině. Hezká idea však naráží na celou řadu limitů, které si představíme v tomto textu.
V posledních letech výrazně přibývá domácností či firem, které část své spotřeby pokrývají z vlastního zdroje energie. Se sílícími tlaky na vyšší podíl obnovitelných zdrojů navíc význam těchto aktivních spotřebitelů, takzvaných prosumerů, ještě poroste. Jejich většímu zapojení a například i komunitnímu sdílení energie pomohou modernizované distribuční soustavy.
Ploché střechy průmyslových parků CTP budou využity k fotovoltaické výrobě elektřiny. Základem jejího využití bude spotřeba v areálu a výroba vodíku z dešťové vody zachycované v retenčních nádržích. Vodík poslouží k akumulaci energie pro období bez slunečního svitu, pro pohon dopravních prostředků a zpětnou výrobu elektřiny a tepla k vytápění.
Energetici dokončili výstavbu největší tuzemské fotovoltaiky zastřešující parkoviště, tzv. carport. Použity byly oboustranné panely, jejichž spodní strana využívá odrazu světelných paprsků od zaparkovaných aut. Nový bezemisní zdroj díky svému výkonu 831 kWp vyrobí cca 850 MWh elektřiny ročně, což pokryje celoroční spotřebu téměř tří stovek domácností.
Možná je to i váš případ: Pořídili jste si střešní fotovoltaiku a najednou si nemůžete vzpomenout, co přesně vám říkal technik během předávání. Máte elektrárnu nějak zapínat/vypínat? Kdy vůbec začne vyrábět? Jak poznáte, že vše funguje správně? A co si počít, když vypadne proud? Pokud si kladete podobné otázky, jste na správném místě. Připravili jsme sedmero rad, které odpovídají na nejčastější dotazy novopečených majitelů solárních elektráren.
Modernizační fond přináší investiční podporu pro velké fotovoltaické elektrárny. Po deseti letech, kdy se v ČR stavěly a podporovaly výhradně malé elektrárny na střechách domů, se tak znovu začnou stavět velké solární parky. Ministerstvo životního prostředí na konci května představilo podrobnosti k vyplácení této podpory.
Stavebnictví je zodpovědné za 40 % celosvětových emisí CO2. Jen v Evropské unii tvoří 9 % z celkového HDP, kde ale spotřebovává polovinu všech materiálů a energií, jednu třetinu vody a vyprodukuje třetinu evropského odpadu. Během pěti let mu navíc hrozí nedostatek zdrojů. Aby tento obor mohl dále zaměstnávat cca 18 milionu lidí, musí dostat „zelenou“.
Do Česka míří stovky miliard korun, které nabídnou příležitost k investicím do nových projektů obnovitelných zdrojů, renovace budov nebo zvýšení odolnosti měst a krajiny vůči změnám klimatu. Vlastní vyrobená energie uspoří peníze a zajistí čistou energii pro budoucnost. Domy lze postupně renovovat do podoby zdravých budov doplněných o zelené střechy či vodní prvky.
Sehnat elektrikáře, zajistit servis plynového kotle, ale třeba i možnost podpořit výrobce energií z obnovitelných zdrojů. To jsou služby, které se čím dál častěji objevují v nabídce mnohých dodavatelů energií. Nově s nimi přichází také Europe Easy Energy (3-E), konkrétně jsou to: eServis ELEKTŘINA, eServis PLYN a Zelený certifikát.