Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Obnovitelná energie a úspory energie
Archiv článků od 22.1.2007 do 15.3.2007

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

15.3.2007
RNDr. Josef Štekl, CSc., Ústav fyziky atmosféry AV ČR

Rozvoj větrné energetiky na území České republiky probíhal ve dvou fázích. První fázi lze datovat do období 1990 - 1995, kde motivujícími faktory rozvoje byly dynamický rozvoj větrné energetiky v Dánsku a Německu, který zapůsobil na řadu nových podnikatelů, nabídka levných větrných elektráren (VTE), vyráběných nejdříve ve Frýdku-Místku (Vítkovice 75 kW a 315 kW), později firmami Energovars a Ekov.

13.3.2007
Pairan s. r. o.

V současnosti největší světový producent fotovoltaických modulů - firma SHARP (25% světového trhu) v rámci svého působení na českém fotovoltaickém trhu uzavřela dlouhodobou spolupráci s východočeskou firmou CZ-elektronika s.r.o., která se zabývá výrobou součástí fotovoltaických systémů.

13.3.2007
Veletrhy Brno, a.s.

Účast na Ekologických veletrzích Brno, které se uskuteční ve dnech 29. - 31. května, už potvrdila většina velkých firem a lídrů nejen na tuzemském, ale i světovém trhu. To potvrzuje, že prezentace na veletrhu v Brně plní svůj účel - získat nové kontakty, nové zákazníky a nové informace z oboru z celého světa.

12.3.2007
Ing. Tomáš Matuška, Ph.D.

Autor v úvodu článku konstatuje vyšší potřebu tepla k ohřevu TV v bytových domech, která neodpovídá prostorovým podmínkám na střechách těchto objektů. Pro návrh solární soustavy je důležité jaká plocha budovy je k dispozici. Článek se zabývá architektonickou, konstrukční a systémovou integrací.

6.3.2007
LING Krnov s.r.o., Ing. Zdeněk Lyčka

Daleko nejrozšířenějším způsobem je využívána sluneční energie, která je díky fotosyntéze chemicky vázaná v biomase. Na tepelnou (a následně též elektrickou) energii ji lze přeměnit přímým spalováním či biochemickou přeměnou na bioplyn a alternativní motorová paliva. Především spalování biomasy je nejstarší metodou získávání tepla.

5.3.2007
Ing. Tomáš Matuška, Ph.D.

Bytové domy mají obrovskou potřebu teplé vody. Střechy těchto objektů poskytují dostatek vhodného jinak nevyužitého prostoru. Jak využít této skutečnosti a dalších možností využití sluneční energie při regeneraci bytového fondu přináší následující článek autora.

27.2.2007
Alena Tolarová, René Růžička Stavokonzult

Neustálé zvyšování cen energie s sebou přináší rostoucí zájem vlastníků a investorů nejen zděných objektů o energeticky úsporná opatření. Aktuální jsou obnovitelné zdroje energie i řešení podkroví těchto objektů. Druhý ročník konference "ZDĚNÉ OBJEKTY" se koná ve dnech 28. - 29. 3. 2007 v Praze.

26.2.2007
Ing. Libor Novák

Podmínky čerpání podpor pro instalace obnovitelných zdrojů do rodinných domů na letošní rok vešly v účinnost. Dotaci lze nově získat i na solární systém k výrobě elektřiny. Článek se věnuje pravidlům připojení fotovoltaického systému do sítě a novinkám a doporučením při předkládání žádostí o podporu.

21.2.2007

Solární sestava Vaillant auroSTEP za oblast topení a koupelnová série sanitární keramiky a nábytku Jika Mio za oblast sanity získaly prestižní oborové ocenění Koskar 06 jako nejpřínosnější výrobky svého oboru. Speciální cenu Koskar za design získala vana You značky Ravak.

19.2.2007
Armin Braunwalder, přeložil a upravil Edvard Sequens

Přečerpávací vodní elektrárny nejen v Alpách mají svůj význam. Jejich úlohou je akumulace energie a pokrytí špiček její vysoké spotřeby. Jejich hlavním partnerem jsou velké tepelné nebo jaderné elektrárny. Dle názoru autorů se, ale v dnešní době staly pouze nástrojem k realizaci miliardových zisků.

16.2.2007
Progres Partners Advertising, s.r.o.

Stále ťaživejšia problematika úspor energie bola jednou z hlavných tém medzinárodného veľtrhu vykurovania, vetrania, klimatizácie, meracej, regulačnej, sanitárnej a ekologickej techniky Aqua-therm Nitra 2007.

12.2.2007
Ing. David Tauchman

Recenzovaný Při volbě zdroje tepla jsou pro konkurenceschopnost rozhodující především ekonomické parametry. Nejdůležitějším kritériem se současně největší vypovídající schopností je výsledná cena za jednotku získané energie. V článku jsou uvedeny dva odlišné příklady využití biomasy. CZT a bodové zdroje.

6.2.2007
Progres Partners Advertising, s.r.o.

Devátý ročník stále úspěšnějšího Aqua-thermu Nitra proběhne na výstavišti Agrokomplexu od 6. 2. do 9. 2. 2007. Na celkové čisté výstavní ploše 3.257 m² představí svoji nabídku v oboru vytápění, větrání, klimatizace, měřicí, regulační, sanitární a ekologické techniky 110 přímých vystavovatelů, přičemž každý pátý je ze zahraničí.

5.2.2007
Ing. David Tauchman

Biomasa se u nás za posledních deset let stala základním zdrojem tepla v řadě měst a obcí. V následujícím seriálu se podíváme na několik významných projektů centrálního zásobování teplem či zajímavý projekt decentralizovaného zásobování biomasou. Úvod do problematiky a CZT v Kašperských Horách.

29.1.2007
Kees Kwant (expert agentury SenterNovem) ve spolupráci s Velvyslanectvím Nizozemského království v Praze

V Nizozemí je stejně tak jako u nás skryt nejdůležitější potenciál ve využívání obnovitelncýh zdrojů v bioenergii. Díky vhodně uskutečněnému akčnímu plánu, který podpouje spoluspalování v uhlených či plynových elektrárnách jsou dle autora cíle výroby energie z obnovitelných zdrojů reálně splnitelné.

26.1.2007
Redakce, Střechy Praha s.r.o.

Včera v 9.00 hod. byla mimo jiné i za účasti presidenta Hospodářské komory Jaromíra Drábka zahájena 9. mezinárodní výstava Střechy Praha 2007. Výstava kromě výrobců střešních systémů nabízí i řadu výrobků z oblasti tepelných izolací, hydroizolací, solárních systémů i fotovoltaických panelů. Součástí je i odborný doprovodný program.

23.1.2007

XIII. ročník mezinárodní odborné výstavy techniky a technologií pro dálkové zásobování teplem a chladem, elektroenergetiky a obnovitelných zdrojů se uskuteční ve dnech 24. - 26.4.2007 v Kongresovém centru Aldis (Hradec Králové, ČR).

22.1.2007
Ing. Petr Kopecký, Ing. Petr Kopecký - EDDY System

Autor studie dochází k závěru, že roční úspora při využití nízkoteplotního systému vytápění v panelových domech dosahuje v průměru 30%. Provozní strategie zaměřená na ekonomické zhodnocení energetických úspor se tedy jeví jako nejoptimálnější řešení vytápění panelových domů.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama