Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Obnovitelná energie a úspory energie
Archiv článků od 15.5.2006 do 10.7.2006

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

10.7.2006
Ing. Miroslav Štěrba

Ve vodovodním řádu je skryta energie, kterou je vhodné využít jako doplněk současných záložních zdrojů, na které jsou při výpadku el. energie kladeny stále větší nároky. Druhý díl pojednává o výhodách a výsledcích z praktických zkoušek bezlopatkových turbín.

27.6.2006
Solartec s.r.o., Ing. Jiří Kliment (Solartec s.r.o.), Ing. Petr Klimek, Czech RE Agency, o.p.s.

Synergické vazby jsou takové vazby, kdy si účastněné strany navzájem pomáhají k dosažení vlastních specifických cílů. V České republice zatím není příliš běžná spolupráce soukromých subjektů s výzkumnými a vzdělávacími ústavy, přitom je taková spolupráce velmi výhodná.

27.6.2006
Ing. Petr Klimek

Akce s názvem 2. Česká fotovoltaická konference se pod záštitou vlivných politických špiček konala ve dnech 12. - 14. 6. 2006 v Brně. Ohlédnutí za ní shrnuje následující tisková zpráva pořadatele společnosti Czech RE Agency o.p.s.

26.6.2006
Ing. Petr Kopecký

Sledujeme-li současný vývoj cen energie nabývající exponenciálního růstu, tak se nutně vkrádají dvě otázky. "Kdy se tento růst zastaví a zda-li existuje vůbec jeho horní hranice?" Následující článek navazuje na komentář Martina Peciny k liberalizaci plynárenství.

22.6.2006
VIESSMANN, spol. s r.o., Jan Kuchař

Společnost Viessmann vykročila směrem k naplnění myšlenky trvale udržitelného rozvoje a sice intenzivním vývojem a samozřejmě výrobou vysoce pokrokových výrobků. Tradičně vysoce kvalitní vytápěcí technika je nově doplněna špičkovým sortimentem pro solární systémy.

16.6.2006
Ing. Jaroslav Winkler, Energy Centrum České Budějovice

Podpora výstavby nízkoenergetických a pasivních domů u nás odpovídá limitě blížící se nule. Zcela jiná situace je ovšem v sousedním Rakousku. Jaká nám napoví následující zpráva z exkurze za pasivními domy.

12.6.2006
Ing. Daneš Burket, Ph.D., člen výboru České nukleární společnosti

Jakou strukturu energetických zdrojů můžeme očekávat v dohledné budoucnosti? Které zdroje výroby elektřiny budou páteří národních ekonomik? Bude nadále převažovat uhlí a jádro nebo se přeorientujeme na plyn? Začnou hrát rozhodující roli obnovitelné zdroje?

29.5.2006
Ing. Jan Kunc

O tom, že při kompresorovém chlazení vzniká teplo není pochyb. Stejně tak je jasné, že stoupá a nadále stoupat bude cena energie. Jakým způsobem využívat přebytečné teplo vznikající při chlazení ledových ploch napoví následující článek.

24.5.2006
Ing. Tibor Roman, doc. Ing. Peter Horbaj, PhD., Strojnícka fakulta, Katedra energetickej techniky

Počiatkom roku 2000 sa firma Raden Košice zapojila do ekonomizácie kotolní a spracovala projekty na znižovanie spotreby zemného plynu v kotolniach v katastri obce Turňa nad Bodvou, ktorá má cca 3100 obyvateľov a leží juhovýchodne od mesta Rožňava v Turnianskej pahorkatine v teplotnom pásme 15 °C s prevládajúcimi severozápadnými vetrami.

22.5.2006
Ing. Vlasta Petříková, DrSc., CZ Biom - České sdružení pro biomasu

Druhá část článku o možných zdrojích energetické biomasy u nás se zabývá konkrétními bylinami se skrytým energetickým potenciálem, vhodnými k pěstování v našich geografických podmínkách.

19.5.2006
Ing. Dagmar Kopačková, z tiskových materiálů Veletrhy Brno a.s.

Článek je věnován blížícím se veletrhům, které vznikly spojením výstav VODOVODY A KANALIZACE a ENVIBRNO. S rekordní velikostí výstavní plochy i počtem vystavovatelů nabízejí i bohatý doprovodný program.

16.5.2006
JUDr. Ing. Ing. Mgr. Petr Měchura

Lze vůbec spalovat biomasu v rodinných domcích s vysokou (nejlépe dvojnásobnou) účinností a nízkými emisemi a dokonce levnějšími zařízeními, bez nutnosti sankcí přísných zákonů, vyhlášek a norem? Krbař však na vybranou nemá - pokud totiž chce i po hodině topení ještě vidět skrz sklo na oheň, nezbývá mu, než dobrovolně, bez nějakých nařízení, topit výhradně suchým dřevem, jinak se mu sklo velmi rychle začoudí.

15.5.2006
Ing. Jaroslav Peterka, CSc.

Síla mořského větru a jeho potenciál pro rozvoj větrné energie z pobřeží kolem Evropy sahá dle odhadů za energetické potřeby členských zemí evropské pětadvacítky. Je tedy nadále nezbytně nutné se touto energií zabývat, přestože její nynější cena je v dalším rozvoji spíše překážkou.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama