Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Biomasa
Archiv článků od 11.2.2003 do 6.12.2004

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

12.11.2004
Ing. Věra Petříková, DrSc., CZ Biom - České sdružení pro biomasu

Pro zajištění energetické biomasy mají význam především rostliny vytrvalé a to jak z hlediska nižších nákladů na produkci, tak jako protierozní opatření. Energetický šťovík není hrozbou pro okolní přírodu, ale je významnou novou zemědělskou plodinou.

8.11.2004
Ing. Milan Bechyně, TZB-info

Článek popisuje vítězné řešení soutěže o nejlepší typový projekt kombinovaného zdroje tepla pro rodinný dům. Představené řešení zapojení kotle na dřevo představuje jednu z mnoha variant komfortního vícepalivového zdroje tepla pro rodinný dům (dřevo, zemní plyn, sluneční energie, elektřina). Řešení klade důraz na maximální jednoduchost obsluhy. Článek je doplněn připomínkami poroty a je samozřejmě otevřen pro diskuzi čtenářům i autorovi projektu.

6.9.2004
Ing. Milan Bechyně, TZB-info

Šumavské městečko Hartmanice bude letos již osmou topnou sezónu zásobováno teplem pro vytápění a ohřev teplé vody z centrální kotelny na biomasu. V dnešním článku přinášíme základní technické a ekonomické údaje. Příští pondělí pak bude publikován aktuální rozhovor se starostou, pod jehož vedením se investiční akce zrealizovala a úspěšně provozuje.

31.8.2004
Ing. Vlasta Petříková, DrSc., CZ Biom - České sdružení pro biomasu

Pro pěstování energetických bylin v r. 2004 hrozilo, že nebudou na jejich pěstování žádné podpory. Vzhledem k zásadnímu významu pro zajištění energie z biomasy jsme považovali za nezbytné usilovat o jakoukoliv podporu alespoň z domácích zdrojů, když to není nyní možné z EU. Po mnoha administrativních krocích a bezpočtu jednáních se přece jen podařilo zajistit podporu ve výši 2.000 Kč/ha, nad rámec plošných dotací. Bohužel ji Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond vyhlásil až 24.6.2004.

26.5.2004
Ing. Zdeněk Černý, Biomac Uničov

Příroda potřebuje pomoc. Zdravotní stav naší planety se díky "ušlechtilé" činnosti člověka a jeho produktů rok od roku zhoršuje.

17.4.2004
RNDr. Jana Plamínková, TZB-info

Největší česká komunální výtopna na biomasu s výkonem 9 MW stojí už více než dva roky v Bystřici nad Pernštejnem. Je moderní, funguje, jak má, ale přesto se díky nekompetentním zásahům státu může dostat do problémů. Proč? Čtěte v rozhovoru TZB-info s dlouholetým bystřickým starostou a nezávislým senátorem Ing. Josefem Novotným.

15.4.2004
prof. Ing. Pavel Noskievič, CSc., prof. Ing. Jaroslav Kaminský, CSc., Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava, Výzkumné energetické centrum

Podíl energie z biomasy je z celkového množství energie vyrobené v naší republice z obnovitelných zdrojů rozhodně nejvýznamnější a i v budoucnu bude narůstat. V druhém, závěrečném dílu netradičně zpracovaného materiálu se autoři věnují porovnání technologií na výrobu elektřiny z biomasy a komentují současný systém podpory výroby "zelené" elektřiny v ČR.

18.1.2004
redakce

Mgr. Jiří Rojek (nar. 1935), generální ředitel a předseda představenstva společnosti ROJEK dřevoobráběcí stroje a.s. v exkluzivním rozhovoru pro TZB-info představuje jednak osvědčený drtič DH 10 pro odpadní dřevo po těžbě a prořezávkách do průměru 8 cm a současně i žhavou novinku - dělič štípač kulatiny až do průměru 20 cm.

8.7.2003
Peter Horbaj, Strojnícka fakulta, TU Košice

Technológie na báze bioplynu boli na Slovensku zavedené počas minulého storočia v rámci hygienických opatrení a tiež za účelom zníženia objemu a zápachu narastajúcich množstiev mestského odpadu. Ako krajina so značným podielom poľnohospodárskej činnosti má Slovensko bohatý potenciál v oblasti využitia technológií na báze bioplynu. Značný potenciál má Slovensko rovnako v oblasti využitia skládkového plynu a kalového plynu vznikajúceho, bez využitia, v čističkách odpadových vôd. A nakoniec v neposlednom rade, by bolo možné uvažovať aj s využívaním drevného plynu, napr. v kogeneračných jednotkách.

12.2.2003
Ing. Václav Sladký, CSc., RNDr. Vlasta Petříková, VÚZT a CZ BIOM

V pokračování studie využití topných biopelet pro obec Struhařov jsou vyčísleny předpokládané investiční náklady. Je zajímavé je srovnat s podobnými připravovanými projekty.

11.2.2003
Ing. Václav Sladký, CSc., RNDr. Vlasta Petříková, VÚZT a CZ BIOM

V programech "obnovy vesnice" se stále více objevují požadavky na modernizaci způsobů vytápění obytných, provozních i správních budov. Vedou k tomu snahy o zlepšení životního prostředí náhradou ekologicky málo vhodného hnědého uhlí, využití místních zdrojů biopaliv a zvýšení zaměstnanosti na venkově.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama