Na konci října se v Praze uskutečnil zajímavý seminář k problematice integrace solárních termických systémů a zdrojů tepla na biomasu do decentralizovaných soustav vytápění budov.
Zvláštní čestné uznání veletrhu Aqua-therm získala firma KOVO NOVÁK z malé obce Citonice na Znojemsku. Inspirací pro konstrukci a výrobu oceněné malé granulační linky MGL 200 byla přání zákazníků, která majitel firmy Jan Novák slýchával od zájemců, především obyvatel venkova, kteří touto cestou chtěli řešit využití vlastních odpadů z dřevařské nebo zemědělské výroby a nešlo přitom o vagony materiálu.
Prestižní Evropskou cenu za energetickou efektivnost (EEA) převzala v Drážďanech obec Kněžice na Nymbursku. Ocenění získala za výstavbu bioplynové stanice s kogenerační jednotkou, která je nyní hlavním zdrojem energie v místě, a za další úsporná opatření, např. zvýšení efektivity veřejného osvětlení.
Společnost SEVEn, o.p.s., ve spolupráci s ČVUT v Praze - Fakultou strojní (Ústav techniky prostředí) připravila seminář na téma "Solární termické systémy a zdroje tepla na biomasu". Cílem semináře je představit zásady "dobré praxe", které by pak bylo vhodné a žádoucí aplikovat u dalších instalací v budoucnu.
Druhá část rozhovoru s ředitelem odboru ekologické energetiky MPO Ing. Ladislavem Pazderou se týká také velmi aktuálního tématu. Totiž dotační politiky MPO v rámci oblastí úspor energie a obnovitelných zdrojů. Úvodem jsme zaznamenali jeho názor k tématu změn klimatu a jeho prezentace veřejnosti.
Druhý díl článku se zaměřuje na energetické využití dřevní hmoty (biomasy). Použití dřevěných peletek pro teplovodní kotle poskytuje provozovateli plný komfort a možnost automatické regulace (obdobně jako plynové kotle). Palivo je šetrné i k životnímu prostředí, ale za cenu vyšších provozních nákladů.
Třebíč se stává městem, ve kterém je více než polovina dodávky tepla systémem CZT zajištěna biomasou. Hlavním zdrojem tepla systému CZT je ORC Teplárna Sever s nově instalovaných kotlem na slámu. Celkový instalovaný výkon kotelny tak vzrostl na 15 MW.