Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Obnovitelná energie a úspory energie
Archiv článků od 3.5.2005 do 13.6.2005

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

13.6.2005
Ing. Libor Novák

Recenzovaný Jedním z obnovitelných zdrojů energie, které dokáží svou cenou a nejen jí konkurovat uhlí, jsou pelety rostlinného původu, jejichž momentální cena na trhu se pohybuje okolo až neuvěřitelných 1 400 Kč/tunu. Nápad využít zbytky po přečištění obilí k lisování pelet proměnili v patent pro originální topivo v Družstvu Březovice na Mladoboleslavsku.

9.6.2005
Ing. Tomáš Matuška, Ph.D., ČVUT, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Pro stanovení účinnosti plochého solárního kolektoru nejsou v žádné naší literatuře ucelené analytické a experimentální vztahy. Poslední část seriálu tří článků, ve kterých autor uvedl stručný rozbor a definice základních vztahů k této problematice, je zaměřena na experimentální stanovení účinnosti.

6.6.2005
Jozef Hraška, Slovenská technická univerzita, Stavebná fakulta Bratislava

V príspevku sa uvádzajú výsledky sady parametrických modelov, ktoré vedú k záveru, že dynamická hodnota tepelného odporu obalovej konštrukcie je vlastnosť závisiaca od konkrétneho riešenia samotnej budovy a jej prevádzky, od klímy a od ďalších faktorov.

6.6.2005
Ing. Tomáš Matuška, Ph.D., ČVUT, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Pro stanovení účinnosti plochého solárního kolektoru nejsou v žádné naší literatuře ucelené analytické a experimentální vztahy. Seriál tří článků uvádí stručný rozbor a definuje základní vztahy k této problematice. Druhý díl je zaměřen na vnitřní energetickou bilanci absorbéru.

1.6.2005
Ing. arch. Stanislav Kovář

Účastníci exkurze do Rakouska, nazvané "Výlet k Hornorakouským sousedům - stavby minulosti a budoucnosti", se mohli seznámit s opravdu zajímavými ukázkami ekologických staveb, a to jak z dávné minulosti, tak i směřujících do budoucnosti. Exkurzi pořádaly občanské sdružení Energy Centre České Budějovice a Spolek za obrodu architektury Slunečnice v sobotu 14. května 2005 a setkala se s poměrně velkým zájmem veřejnosti.

31.5.2005
PAREXPO, s.r.o.

Ve dnech 26.-27.4.2005 se v Hradci Králové uskutečnily Rakouské energetické dny, které byly nejucelenější prezentací rakouských firem působících v oblasti využívání obnovitelných zdrojů energie a usilujících o vstup na český trh. Akce byla organizována ve spolupráci s Rakouskou energetickou agenturou Vídeň, Rakouským spolkovým ministerstvem životního prostředí a Českou energetickou agenturou.

24.5.2005
LAPP Czech Republic, s.r.o., Karel Krejza (produkt manažer)

LAPP KABEL nabízí speciálně upravený produktový program pro fotovoltaickou techniku pro kompletní kabeláž solárních zařízení "od střechy až po sklep". Nabízíme optimální řešení stejná pro propojení jak jednotlivých solárních článků navzájem tak pro propojení se svorkovnicí a střídače s ohledem na konkrétní požadavky.

23.5.2005
Ing. Tomáš Matuška, Ph.D., ČVUT, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Pro stanovení účinnosti plochého solárního kolektoru nejsou v žádné naší literatuře ucelené analytické a experimentální vztahy. Seriál tří článků uvádí stručný rozbor a definuje základní vztahy k problematice analytického stanovení účinnosti plochých kolektorů a vnější energetické bilance absorbéru.

19.5.2005
SOVAK sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR

Výstava se koná 24.-26. května opět v Praze na Výstavišti v Holešovicích. K tematice financování budou v doprovodném programu hovořit například Ing. Bučilová, ředitelka odboru řídícího orgánu Fondu soudržnosti, Ing. Kříž, náměstek SFŽP, Ing. Oliva, ředitel odboru integrovaného financování MŽP, mezi další zajímavá témata patří například rekonstrukce vodovodních sítí, výměna azbestocementového potrubí, nová legislativa, stabilizace čistírenských kalů.

17.5.2005
Ing. Miroslav Hořejší

Portál TZB-info má po téměř pěti letech zcela nový barevný design. Nový vzhled ale pouze doprovází další změny, jejichž hlavním cílem je větší přehlednost jak pro pravidelné čtenáře, tak i pro náhodné návštěvníky.

16.5.2005
Ing. Marek Holba, Ph.D.,Takeshi Yasunaga, Hirokuni Akiyama, Yasuyuki Ikegami, Oceánografický institut Imari, Japonsko

Oceány pokrývají dvě třetiny povrchu naší planety a skýtají v sobě obrovské množství energie. Dokud budou na Zemi dopadat sluneční paprsky a budou existovat oceány, je zásoba energie prakticky nevyčerpatelná. První ze série článků o získávání energie a energeticky významných prvků z oceánu.

13.5.2005
Mgr. Ivana Klobušníková, Energy Centre České Budějovice

Návštěvníci výstavy Hobby 2005 v Českých Budějovicích jsou srdečně zváni na semináře a prezentace a budou moci bezplatně využít poradenské služby na dvou stáncích Energy Centre České Budějovice (ECČB), kde kromě konzultací týkajících se např. stavby a rekonstrukce domů, vytápění, obnovitelných zdrojů energie, úspor energií v domácnostech atd. všichni zájemci obdrží publikace a brožury s potřebnými informacemi.

10.5.2005
Energy Centre České Budějovice, Lenka Říčková, project manager ECČB

Článek je pozvánkou na dvě odborné akce. Účastníci semináře 2.6. budou informováni o praktických příkladech využívání obnovitelných zdrojů energie v obcích v ČR i v zahraničí a o možnostech financování energeticky úsporných opatření. Účastníci exkurze 14.5. si prohlédnou dva pasivní rodinné domy s odborným výkladem, navštíví větrnou elektrárnu a navíc i keltskou osadu. Exkurze je vhodná i pro celou rodinu.

9.5.2005
Ing. Libor Novák

Ve dnech 26.-28. dubna proběhly v Hradci Králové Teplárenské dny, tentokrát se vše točilo okolo biomasy. Jak konference o OZE, tak Rakouské energetické dny velebily její budoucnost a oslavovaly úspěšné realizace zajímavých projektů.

4.5.2005
VERNER a. s., Ing. Vladimír Verner

Myšlenka energeticky soběstačné obce je založena na využití biomasy z katastru obce pro topení a výrobu paliva. Tímto palivem je pak možno zásobovat jednotlivé domy, centrální kotelny, popřípadě i kotelny s výrobou elektrické energie. Zdroje paliva jsou energetické rostliny, obilí, sláma, seno, dřevo a různý odpad ze zemědělské produkce. V praxi máme ověřeno, že pro jeden průměrný rodinný dům stačí sklizeň zhruba z 1,5 ha pozemku.

3.5.2005
Ing. Dagmar Kopačková

Použití jiných výrobků, než které byly projektantem navrženy, je praxe běžná na mnoha stavbách. Požádali jsme JUDr. Jana Kužela, advokáta renomované pražské právní kanceláře, o vyjádření k problematice zodpovědnosti projektanta v takovém případě.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama