Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Obnovitelná energie a úspory energie
Archiv článků od 26.6.2012 do 15.7.2012

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

15.7.2012
Mgr. Radomír Dohnal

Letní Olympijské hry 2012 v Londýně po zásluze aspirují na post „nejekologičtějšího mezinárodního sportovního klání“ v historii OH. Jistě, že z hlediska přepravy osob z celého světa, jejich zásobování a ubytování, se uhlíková stopa celé akce právě nesnížila, ale o to důležitější je průlom v samotné přípravě a výstavbě jednotlivých sportovišť.

14.7.2012
Siemens, s.r.o.

Druhé sobotní prázdninové cestování s TZB-info. Chata Monte Rosa je mimo jiné součástí výzkumného projektu švýcarského Federálního technologického institutu (ETH) v Curychu, který vyvíjí a testuje nové koncepty pro zvýšení energetické účinnosti staveb v obtížných podmínkách, aby bylo možno optimálně navrhovat a provozovat takové domy na udržitelném základě.

13.7.2012
Grundfos Sales Czechia and Slovakia s.r.o.

2 názory na energetickou rekonstrukci: Podle zkušeností odborníka začíná nejúčinnější modernizace budov a snižování spotřeby energie uvnitř budovy a je nutné se věnovat vzduchotechnice a výměně oken. A samozřejmě je důležitá i izolace, i když ta může představovat další problémy.

Schüco Energy Manager
13.7.2012
Schüco International KG

Řídicí jednotka Schüco Energy Manager přináší rodinným domům benefit v podobě inteligentního řízení využití vlastní energie vyprodukované ze slunce. Jednotka sama vyhodnotí, kdy je ekonomicky nejvýhodnější energii čerpat v domácnosti přes integrovaný měnič, uchovat v bateriích nebo prodat do veřejné sítě.

Konferenci Energetická náročnost budov 2013 pořádá TZB-info
12.7.2012
redakce

V tématech odborné konference bude např. novela zákona č. 406/2000 Sb. a vyhlášky č. 148/2007 Sb. ve vazbě na aktuální dotační tituly a energetický management budov, reakce na rozdíly v energetickém hodnocení budov podle stávající a nové legislativy, komentář konkrétních příkladů.

12.7.2012
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

K EPBD II: Přesná definice budovy s téměř nulovou spotřebou energie je v pravomoci členských států. HK ČR se velmi snaží na udržení nákladů za ceny energetických průkazů budov. K CZT: Problematika CZT je velmi složitá a reaguje na mnoho různých zájmů. Byznys klesá, ale je nutná rekonstrukce.

12.7.2012
Ing. Milan Bechyně, redakce

"... Regulátor při vzniku "kauzy fotovoltaika" neplnil svoji úlohu. Kdyby využil všech svých možností v oblasti regulace, problém neúměrně dotované elektřiny z fotovoltaických elektráren by nevznikl..." řekla ve svém úvodním referátu předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková.

7.7.2012
Grundfos Sales Czechia and Slovakia s.r.o.

První prázdninový víkend - Pozvánka do Austrálie. Vlny a vítr na jedné mořské plošině, využívání technologie oscilujícího vodního sloupce a tlak vzduchu kolem turbíny, přílivová energie ve velkých hloubkách oceánů. Moderní obnovitelné zdroje mají mnoho podob.

3.7.2012
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

V sobotu 30. 6. 2012 byla v prostorách Vysoké školy ekonomické v Praze slavnostně zakončena 19. výroční konference EAERE 2012. V průběhu závěrečného ceremoniálu byla předána ocenění za nejlepší poster, vynikající publikaci a nejvýznamnější praktický úspěch.

2.7.2012
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Podle formulací v českých masových médiích by mohl vzniknout dojem, že německý ústup od jaderné energetiky je hysterickou reakcí na havárii jaderné elektrárny Fukušima Daiiči. Ve skutečnosti se jedná o návrat k původní dohodě vyjednané s provozovateli jaderných elektráren.

2.7.2012
AC Heating - tepelná čerpadla s invertorem, Ing. Lubomír Kuchynka

Tepelná čerpadla jsou dnes nasazována i v aplikacích, kde bychom je dříve nehledali. Před pěti nebo deseti lety by málokdo uvažoval o nasazení tepelného čerpadla na vepřín. Filosofie je jednoduchá: Tam kde se spotřebuje velké množství energie, tam je možné výrazně ušetřit, a tedy tam se tepelné čerpadlo vyplatí. O zkušenostech z provozu pojednává tento článek.

30.6.2012
Bc. Oldřich Rejl, redakce

Cílem Londýna nebylo, vytáhnout z kapsy více peněz než Čína, ani způsobit urbanistickou katastrofu jako v Athénách roku 1996. Architekti se snažili vzít si to dobré ze zkušeností předchozích organizátorů, nejlepším příkladem přitom byla Barcelona (1992).

30.6.2012
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Konference environmentálních ekonomů EAERE 2012 pokračovala druhým dnem přednášek. V hlavní přednášce William D. Nordhaus, profesor na Yale University v USA, přednášel na téma Modely pro integrované posuzování v oboru ekonomie a změna klimatu. Navazovalo hodnocení konference o ochraně klimatu Rio+20.

29.6.2012
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Konference environmentálních ekonomů EAERE 2012 pokračovala ve čtvrtek 28. 6. 2012 přednáškami, které byly zaměřeny na jednotlivé aspekty environmentální ekonomie. Po prvním bloku přednášek byla zařazena hlavní přednáška dne věnovaná ohodnocení ekosystémových služeb v Británii.

29.6.2012
Ing. Jiří Študent ml., CEMC

Konference nabídla mnoho zajímavého, např. o kogeneraci zplyňováním biomasy, využití šedých vod a jejich energie v budovách, koncept energeticky soběstačné obce, potenciál vodíkových technologií k vyrovnávání výkonu obnovitelných zdrojů energie.

28.6.2012
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Má smysl investovat do ochrany životního prostředí i v době ekonomické recese? Může trh sám vyřešit problémy životního prostředí? Má smysl zabývat se environmentálními problémy, které ovlivní až budoucí generace? Odpovídají účastníci konference Evropské asociace environmentálních ekonomů (EAERE), která probíhá do 30. června v Praze.

28.6.2012
Ing. Robert Wawerka, Brno University of Technology, Faculty of Civil Engineering, Institute of Building Services, doc. Ing. Jiří Hirš, CSc.

Příspěvek se zabývá velmi aktuálním tématem energetického hodnocení, certifikace a zelenými budovami ve specifické oblasti jihovýchodní Asie. K podrobnějšímu zkoumání byla vybrána Malajsie, která má jako jedna z mála zemí tohoto regionu se zelenými budovami a certifikací větší zkušenosti a v neposlední řadě i díky praktickým výzkumným zkušenostem Ing. Roberta Wawerky, který je v současnosti v této lokalitě na stáži v rámci rozvojového projektu MŠMT Free-mover.

27.6.2012
Ing. Olga Šmídová, Ústav TZB FAST VUT v Brně

Již od r. 1980 jsou v Dánsku nové technologie zaměřeny na snižování CO2 bez zvyšování spotřeby energií. Ambicí do r. 2020 je 12% snížení energetické zátěže, zvýšení využívání obnovitelných zdrojů o 35%, o 50% zvýšit podíl výroby větrné energie. Do roku 2050 se potom zcela obejít bez fosilních paliv.

26.6.2012
redakce dle materiálů pořadatele Business FORUM, s.r.o.

Připravují se mj. podklady pro posuzování variant zvýšení efektivnosti energetických výrobních zdrojů a hledají se přínosy nových technologií. Bude cena elektřiny vyrobená ve FV elektrárnách dále klesat? O kolik mohou náklady klesnout, v jakém časovém horizontu a jaký význam budou FVE mít z hlediska SEK.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama