Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Jak blockchain a virtuální elektrárny změní energetiku do 3 let v Česku?

Energetika v současnosti prochází největší proměnou za posledních 100 let. Česká republika není výjimkou. Důkazem jsou první projekty fotovoltaických elektráren v kombinaci s bateriemi, které již brzy najdou zcela nové netradiční uplatnění. Budou sloužit jako základní prvek nové moderní energetiky, kde se výrobci elektřiny vzájemně propojí pomocí tzv. virtuální elektrárny s využitím technologie blockchain.


© Fotolia.com

O problematice virtuálních elektráren, blockchainu, akumulaci energie a aktuálních trendech ve fotovoltaice budou diskutovat přední světoví experti na již 5. ročníku mezinárodní konference Smart Energy Forum, která se uskuteční 19. listopadu v Praze.

Jak funguje virtuální elektrárna v praxi?

Díky nové legislativě, kterou k nám přinesl Zimní energetické balíček EU, se již během 2-3 let začnou rozvíjet virtuální elektrárny i v Česku.


Ale pojďme se podívat k našim sousedům v Německu, kde největší světový výrobce domácích baterií, společnost Sonnen propojil více než 40 000 bateriových fotovoltaických elektráren do největší světové virtuální sítě pod názvem „SonnenBatterie Pool (tzv.SBP). O výhodách této platformy bude hovořit ve své prezentaci na konferenci Smart Energy Forum německý expert Oliver Koch, který působí jako ředitel technického vývoje ve společnosti Sonnen.

Pokud se jako majitel střešní fotovoltaiky stanete členem komunity SBP, pak ušetříte nejen za nákup elektrické energie, ale díky dodávce domácích baterií za zvýhodněnou cenu získáte účinný záložní zdroj proti riziku tzv. black-outu (tj. přerušení dodávek elektřiny ze sítě).


Navíc, v rámci komunity SBP můžete vydělat na obchodování se solární energií nebo si nakoupit levnou elektřinu v noci a pak ji spotřebovat ve dne, kde jsou ceny elektřiny nejvyšší (tzv. arbitráž). V neposlední řadě můžete poskytovat pomocí baterií podpůrné služby přenosové síti nebo si třeba levně dobít elektromobil, a to nejen doma, ale i na cestách v rámci sítě vybraných partnerů SBP.

Jaké další trendy mění energetiku?

Významným motorem změn v současné energetice se stává také rozvoj akumulace energie a stále levnější solární energie. O těchto trendech budou diskutovat přední zahraniční i tuzemští experti na konferenci Smart Energy Forum v Praze dne 19. listopadu 2019.

Účastníci konference se mohou těšit na řadu vystoupení:

  • O trendech ve vývoji pokročilých bateriových systémů bude ve své přednášce hovořit Ike Inkwan Hong, Prezident společnosti Kokam z Jižní Koreje, která je čtvrtým největším výrobcem Li-Ion baterií na světě.
  • Sezonní akumulace se stává realitou díky technologiím jako je Power-to-Gas. O prvních zkušenostech z již funkčních projektů na bázi této technologie bude referovat Dr. Stefan Koch, Více- Prezident společnosti MAN Energy Solutions SE z Německa.
  • O aktuálním vývoji v rámci výstavby první české gigatovárny na baterie bude hovořit bude informovat Radomír Prus, architekt projektu a hlavní investor ve společnosti HE3DA s.r.o.
  • Proč se fotovoltaika vyplatí spíše na vodě, než na zemi, bude ve své přednášce popisovat Szymon Witoszek ze společnosti Huawei Solutions, která se zabývá developmentem a dodávkami komponentů pro plovoucí fotovoltaické elektrárny po celém světě.
  • Jak minimalizovat rizika při nákupu fot technologií a neriskovat zbytečně ztrátu garancí při „nelegálnímu dovozu“ levných solárních panelů z Číny či USA bude ve své přednášce objasňovat Ing. Jaroslav Dorda, bývalý broker ve společnosti pvXchange GmbH a nyní šéfredaktor portálu www.solarninovinky.cz.

Kde získat další informace o Smart Energy Forum?

Celý program konference a možnost registrace na konferenci Smart Energy naleznete na webu www.smartenergyforum.cz.

 
 
Reklama