Recyklace fotovoltaických panelů - ČR opět jinak, než zbytek EU
MŽP má do 15. září předložit k připomínkovému řízení vyhlášku, která má mj. určit výši poplatku za recyklaci a stanovit pravidla pro jeho vybírání. Jinde v EU, ani v ČR u jiného odpadu takový systém neexistuje.
Ministerstvo životního prostředí má do 15. září předložit k připomínkovému řízení vyhlášku, kterou se stanoví podmínky povinného financování recyklace fotovoltaických panelů. Tato vyhláška, která vychází z nového zákona o podporovaných zdrojích energie, má mj. určit výši poplatku za recyklaci a stanovit pravidla pro jeho vybírání. Česká fotovoltaická průmyslová asociace (CZEPHO) je připravena zúčastnit se diskuse nad konkrétní podobou vyhlášky. Již nyní je však jisté, že připravovaný systém spoření na recyklaci nemá ekonomické opodstatnění. Panely jsou totiž atraktivní artikl a stále více firem a institucí je ochotných panely odvézt a zrecyklovat zdarma. Podnikatelé se obávají, že jediný výsledek bude, že se prostředky střádané s takovým předstihem znehodnotí. Pravidla pro financování recyklace, totiž znemožní podnikatelům s těmito prostředky volně nakládat a efektivně je zhodnocovat.
Životnost solárních panelů je odhadována na minimálně 30 let, první větší potřeba recyklace se tedy projeví kolem roku 2040. Zákon o podporovaných zdrojích energie přitom požaduje, vybírat recyklační poplatek v letech 2013-2018 a za toto období nashromáždit prostředky. Provozovatelé FVE tedy musí během několika málo let „našetřit“ na zcela hypotetické náklady v poměrně daleké budoucnosti. Tyto časově vzdálené náklady jsou navíc nutně jen pouze odhadovány a ekonomická realita za 20 let bude zcela jistě úplně jiná, nemluvě o znehodnocení těchto prostředků za tak dlouhou dobu. Zákon navíc vůbec neřeší, co se s těmito, od soukromých subjektů vybranými, penězi stane, pokud nebudou nakonec vůbec k recyklaci potřeba, což je víc než pravděpodobné.
Podmínky pro recyklaci již instalovaných panelů směrnice závazně nestanoví. V praxi to totiž není třeba, jednak v celé Evropě funguje systém PV Cycle, který recyklaci zajistí zdarma, jednak se v posledním roce začíná otvírat komerční trh s recyklací. Objevují se první firmy, které nabízejí zajištění recyklace zcela zdarma. Příkladem je americká recyklační firma CERES, která již nyní zajišťuje bezplatně recyklaci včetně odvozu u instalací od 60 panelů výše, což odpovídá relativně malé elektrárně o výkonu kolem 13 kWp.
Likvidace nosných konstrukcí je v případě kovových prvků rovněž zisková. V současnosti je železný šrot vykupován za ceny kolem 5 Kč/kg, hliník kolem 30 Kč/kg a měděné vodiče s izolací za 40 Kč/kg. Známy jsou dokonce případy, že takové prvky jsou organizovanými skupinami rozkrádány.
Bližší podrobnosti v připravovaném článku.