Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Nová šéfka ERÚ uvedla jako své priority také obnovitelné zdroje

Obnovitelné zdroje, oblast hospodářské soutěže, agendu vyplývající z energetického zákona a přeshraniční spolupráci v energetice uvedla jako své priority nová předsedkyně ERÚ Alena Vitásková.

Do funkce ji v pondělí 1. 8. uvedl ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek (ODS). Někteří zástupci energetického sektoru se ovšem obávají, že kvůli její profesní minulosti a vazbám na plynárenství může být ohrožena nezávislost ERÚ.

"Přeji paní předsedkyni ERÚ spoustu energie při zvládání úkolů, které před ní budou v její nové pozici stát," řekl Kocourek. Zároveň poděkoval dosavadnímu předsedovi ERÚ Josefu Fiřtovi za kvalitní práci úřadu pod jeho vedením. Šéfkou ERÚ zvolila Vitáskovou vláda 20. července poté, co Fiřtovi na začátku července skončilo funkční období.

ERÚ na základě novely energetického zákona letos přebírá řadu kompetencí od Státní energetické inspekce (SEI). Úřad, který čítá kolem stovky zaměstnanců, se proto má letos rozšířit o dalších zhruba 75 pracovníků a nová předsedkyně ERÚ se bude muset vyrovnat s mnohem širší agendou než dosud.

Vitásková byla dříve mimo jiné generální ředitelkou společnosti RWE Transgas a předsedkyní představenstva Pražské teplárenské. Kromě některých zástupců energetického sektoru její jmenování do čela ERÚ již kritizovalo také ekologické Hnutí Duha, podle kterého by ERÚ měl šéfovat nezávislý expert, nikoli člověk spojený s některou z velkých energetických firem.

Kritický hlas přidala také opoziční ČSSD. Podle sociálních demokratů bylo rozhodnutí vlády dosadit do čela regulačního úřadu Vitáskovou politické. "Jsme přesvědčeni, že ERÚ by měl být nezávislý, a to jak na politických tlacích, tak také na komerčních tlacích," řekl předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka.

Rozpaky nad jmenování Vitáskové do čela ERÚ v rozhovoru pro Radiožurnál vyjádřil také bývalý předseda Fiřt. Podle něj měla vláda k dispozici lepší kandidáty než Vitáskovou. Sám do funkce doporučoval místopředsedu ERÚ Blahoslava Němečka.

"Skutečně tady problém paní Vitáskové je, protože je silně zaměřená plynařsky. Předseda by měl být nejen apolitický, ale také odborně zdatný, a neměl by být zatížen žádnou stranou. To znamená, že by předtím neměl pracovat v ČEZ, případně v plynárenství nebo v licencovaném subjektu," řekl Fiřt.

 
 
Reklama