Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Plzeňská teplárna spálí 300.000 tun biomasy, nahradí třetinu uhlí

Plzeňská teplárenská letos nahradí 200.000 tun uhlí, třetinu svých ročních potřeb, biomasou. Firma, která loni spálila 230.000 tun biomasy, chce letos překročit 300.000 tun, což je maximum, které dokáže využít. Díky největšímu českému energobloku na spalování biomasy, spuštěnému loni v květnu, už podnik letos vyrobí 42 procent elektřiny z tohoto alternativního paliva. ČTK to řekl generální ředitel stoprocentně městské teplárny Tomáš Drápela.

"Stále převažují zbytky z lesa, ale už letos máme dohodnuto 70.000 tun cíleně pěstované biomasy na polích, což je desetkrát více než před čtyřmi lety, kdy jsme s ní začínali," dodal. Zemědělci se podle Drápely do jejího pěstování pustili na polích, které ležely ladem. Teplárna jim za ni platí více než u odpadu z lesa, protože za její spalování také získává vyšší výkupní cenu za vyrobenou elektřinu.

Podnik chápe biomasu jako alternativu pro teplárenství. Firma dosud spalovala přes 600.000 tun hnědého uhlí, letos to bude 400.000 tun. Od roku 2016, kdy má stát v Chotíkově u Plzně spalovna komunálního odpadu, to má být "jen" 300.000 tun uhlí. Teplárna ještě jedná o spalování vysušeného pivovarského mláta a kalů z čistírny.

Účinnost nového kotle na spalování biomasy je podle Drápely 62 procent, což je více než dvojnásobek oproti elektrárnám, jež při spalování dřevního odpadu nebo rostlin neprodukují teplo. "Jako teplárny říkáme, že zdroje na biomasu má smysl stavět tam, kde jsou rozvody tepla, tedy u měst, kde se uhlí opravdu biomasou nahrazuje," řekl. Jako místopředseda Teplárenského sdružení odmítá to, aby se kvůli zvýhodněné výkupní ceně elektřiny z biomasy stavěly elektrárny na zelených loukách, což by mohlo způsobit podobný boom investic jako u fotovoltaických zdrojů.

Podle Drápely roste cena biomasy, protože její producenti cítí, že uhlí je málo a biomasy také na trhu není moc. "Za pět let zdražila zhruba o polovinu," dodal. Energii z biomasy přepočtenou na gigajoule nakupovala dosud teplárna za troj- až 2,5násobek oproti uhlí. Rozdíl ceny se ale bude zmenšovat, protože uhlí výrazně zdražuje.

Plzeňská teplárna má zhruba 30 dodavatelů biomasy, z toho pět šest větších, kteří zajišťují 80 procent potřeb. Dlouhodobé kontrakty na deset až 12 let má na třetinu objemu. "Jistotu dodávek samozřejmě nemáme, ale snažíme se, aby se tyto většinou malé společnosti s ručením omezeným, které se ale na trhu dobře etablovaly, na trhu udržely," dodal ředitel.

 
 
Reklama