Řídicí systém a akumulační nádrže SunSave pro ohřev TV v nemocnici Jindřichův Hradec

Datum: 10.1.2013  |  Autor: Ing. Pavel Bučan  |  Firemní článek

Zařízení je navrženo pro ohřev a předehřev teplé vody. Základ soustavy tvoří 108 solárních kolektorů TWI T3 s celkovou plochou 218,1 m2. Solární pole je rozděleno do 13 sérií a dvou samostatných částí, které prostřednictvím deskových výměníků předávají energii do akumulační nádrže SunSave s objemem 8000 l.

Firma SUNPOWER s.r.o. dokončila dodávku řídicího systému a akumulační nádrže SunSave na solárním zařízení na ohřev TV pro nemocnici v Jindřichově Hradci.

S pomocí dalšího deskového výměníku je prováděn průtokový ohřev teplé vody. Do systému je dále zařazena vyrovnávací ocelová nádrž s objemem 1000 l. V případě, že není dostatek solární energie, pracuje systém v režimu předehřevu a teplá voda se dohřívá z dalších zdrojů, které tvoří kogenerační jednotka a kaskáda kotlů na zemní plyn.

Pro zajištění správné funkce soustavy je nezbytná dostatečná akumulace. Technologie byla instalována ve stávající kotelně, kde by montáž klasické kovové nádrže s dostatečným objemem, vzhledem k volnému prostoru, nepřipadalo v úvahu. Konvenční řešení v takových případech spočívá ve spojení několika ocelových nádrží. Akumulační nádrž SunSave má mnohem lepší tepelně izolační vlastnosti a její montáž i v takovém objemu zabere pro dva pracovníky maximálně dva dny. Navíc je proti klasickému řešení tato varianta i levnější.

Kolektoreové pole na střeše objektu kotelny
Kolektoreové pole na střeše objektu kotelny

Firma SUNPOWER s.r.o. dále realizovala řídicí systém s využitím volně programovatelných regulací UVR1611. Jeho úkolem je především optimální provoz solárního zařízení. Proto je měřena samostatně kolektorovou teplotou u všech 13 sérií kolektorů. Regulace dále kontroluje správné hydraulické vyvážení kolektorového pole. Pro maximalizaci solárních zisků systém provádí, na základě údajů o teplotě, čase a intenzitě slunečního svitu, proplachovací cykly, které výrazně urychlí spuštění solárního okruhu. Teplota uvnitř tepelně izolovaného kolektoru je v klidovém stavu zpravidla výrazně vyšší, než jakou eviduje čidlo umístěné na výstupu z kolektoru a ochlazované okolním prostředím. Vzhledem k použití deskových výměníků tepla a beztlaké akumulační nádrže SunSave, je sekundární okruh spouštěn až podle teplot před výměníkem. V kombinaci s regulací otáček sekundárního solárního čerpadla je snahou dosáhnout maximálně plynulého provozu a zajistit optimální stratifikaci akumulační nádrže. Toto řešení omezí ztráty klasických systémů kdy je při každém rozběhu soustavy nejdříve odebrána část energie z akumulační nádrže. Negativní je i cyklické spínání solárního okruhu v období menší dodávky energie. Při každé pauze v provozu totiž dochází k vychládání kapaliny v přívodním potrubí. Spouštění startovacích cyklů podle informací o skutečné intenzitě slunečního svitu omezí výrazně počet neúspěšných pokusů, které vždy znamenají určitou ztrátu.

Skříň řídicího systému s regulacemi UVR1611
Skříň řídicího systému s regulacemi UVR1611

Na výstupu z akumulační nádrže zajišťuje regulace UVR1611 pomocí regulace otáček oběhového čerpadla průtokový ohřev vody. Aby se i na této straně omezilo míchání obsahu akumulační nádrže je nastavená hodnota pro ohřev teplé vody variabilní a vypočítává se podle požadavků systému a aktuální teploty v nádrži SunSave.

Regulace dále zajišťuje monitoring hladiny v akumulační nádrži SunSave a její automatické dopouštění. Systém dále vyhodnocuje množství získané energie ze solárních kolektorů a její výstup do teplé vody. Zároveň jsou sbírány podrobné statistické informace o činnosti zařízení, všech teplotách a funkčních stavech. Tyto údaje slouží následně pro optimalizaci nastavení a pro kontrolu správné funkce ze strany investora. V případě chybových stavů systém vydává akustický a světelný signál pro obsluhu kotelny a předává informaci do řídicí místnosti.

 

Datum: 10.1.2013
Autor: Ing. Pavel BučanSdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Blogger  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Poslat e-mailem Hledat v článcích 


Projekty 2017

Partneři - Obnovitelná energie

logo VIESSMANN
logo HOTJET
logo NELUMBO

Spolupracujeme

logo Česká peleta

 
 

Aktuální články na ESTAV.czTradiční "americké knihovny" dodají vašemu interiéru osobitostEnergie spolknou více než pětinu rodinného rozpočtu. Pomůže kvalitní zatepleníKombinace dřeva a hlíny v moderním stavebnictví - novostavbyÚřad prodloužil souhlas se stavbou nové ranveje v Ruzyni