Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Dopady novely energetického zákona nelze vyčíslit, tvrdí úřad

Regulované subjekty z oblasti elektroenergetiky, plynárenství a teplárenství, které před časem oslovil Energetický regulační úřad (ERÚ) se žádostí o vyčíslení dopadů nové energetické legislativy, nejsou schopny tyto dopady spočítat před přijetím zákona.

Nelze tak odhadnout vliv novely na ceny energií. V otevřeném dopise pro poslance to dnes uvedla předsedkyně ERÚ Alena Vitásková. Vitásková v dopise upozorňuje například na to, že pozměňovací návrhy hospodářského a rozpočtového výboru umožní účelově dělit elektrárny, zejména solární, na menší subjekty. Ty budou moci nadále čerpat plnou státní podporu, ale vyhnou se placení takzvané solární daně. Podle ERÚ může státní rozpočet jen na této položce přijít až o dvě miliardy korun ročně. Poslance dnes proto Vitásková vyzvala, aby buď přijali komplexní pozměňovací návrh, který vypracoval ERÚ, nebo aby stávající návrh zákona dále neprojednávali a počkali na další novelu zákona.

Ministerstvo průmyslu (MPO), které zákon předložilo, na začátku února ale sdělilo, že novela zákona bude mít finanční dopad v řádu několika set milionů korun. Proti tomu se ostře ohradil právě ERÚ, jeho mluvčí Jiří Chvojka tehdy uvedl, že podle neoficiálních informací, které má ERÚ od firem k dispozici, se náklady budou pohybovat okolo 150 miliard korun. Jejich část by pak mohly společnosti promítnout do koncových cen.

"Dnes není možné říci, zda novela energetického zákona zvedne ceny energií o procento nebo o desítky procent. MPO sice předalo několika výborům Poslanecké sněmovny materiál, dle kterého jsou údajně dopady na státní rozpočet i na konečné ceny energií minimální, ale vzhledem k faktu, že energetické firmy nejsou schopny dopady spočítat, je více než pravděpodobné, že MPO ignoruje řadu nebezpečí a že nemohlo mít validní podklady pro své stanovisko," uvedla dnes Vitásková.

Miroslav Kynčl z tiskového odboru MPO ale už dříve ČTK řekl, že právě je to právě ERÚ, který může v případě pochybností o spekulativních důvodech žádostí přerušit proces vydávání licencí takovým elektrárnám. "Z titulu své kompetence, kterou je kontrola dodržování energetické zákona, může ERÚ uvedené záležitosti kontrolovat a prověřit," uvedl mluvčí. Připustil ale, že analýza dopadů, kterou MPO připravilo na žádost poslaneckých výborů, se týká vládního návrhu zákona, který slučování, změnu vlastnictví a rozdělení elektráren neobsahoval.

Novela, která v současné době míří ve Sněmovně do druhého čtení mimo jiné mění způsob platby poplatku za obnovitelné zdroje energie. Místo dosavadní platby podle spotřebované elektřiny se má nově odvozovat podle kapacity hlavního jističe. Má také umožnit rozvoj střešních fotovoltaických elektráren s instalovaným výkonem do deseti kW. Pro jejich instalaci už nebudou domácnosti potřebovat licence.

ERÚ po celou dobu přípravy zákona ministerstvo kritizoval, že s ním o podobě zákona dostatečně nekomunikuje. Novela je neustále upravována, jen na jednání Legislativní rady vlády byl materiál třikrát. Ve Sněmovně ho doprovází řada pozměňovacích návrhů, jen hospodářský výbor jich projednal 189. Vyčíslení finančních dopadů novely má projednat i koaliční rada.
 
 
Reklama