Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
TZB studio
zobrazit program

Je možné, aby byl ostrovní solární systém plně funkční i v zimě, bez slunce?

Ostrovní řešení fotovoltaických elektráren je ekologický a soběstačný zdroj elektřiny vhodný do oblastí bez elektrické přípojky. Nicméně má zcela jednu zásadní vadu na kráse. V zimních měsících, kdy se dny krátí a noci prodlužují, musí být elektrárna schopna dodat dostatek elektřiny…

Typickým a nejčastějším řešením problému je benzinový či naftový generátor, což výrazně prodraží vyrobenou elektřinu. Nevýhodou je také nutnost neustálého doplňování paliva. Spalování benzínu či nafty je neekologická varianta.

Naddimenzovat elektrárnu zase naopak vyžaduje odborný návrh celého systému, množství panelů navíc, výkonnější měnič, větší a dražší baterie, a tím se výrazně navyšují pořizovací náklady.

Společnost Solforen Plus s.r.o. však nabízí třetí – cenově dostupné řešení v podobě inteligentní plynové elektrocentrály, která udrží solární systém plně funkční i v zimním období.

Instalace elektrocentrály v horských podmínkách

Září tohoto roku jsme instalovali plynový generátor poblíž horské chaty v Nízkých Tatrách, ve výšce zhruba 1 200 m. n. m. Jedná se tedy o oblast bez elektrické přípojky.

Náš zákazník Bio Comfort provádí v celém objektu veškerou elektroinstalaci včetně dodávky ostrovního řešení. Jelikož majitel chaty zvyšuje své požadavky na instalaci, je nutné, aby byla elektrárna schopna dodat dostatek elektřiny i za nepříznivého počasí. V horské oblasti navíc hrozí riziko zasněžení panelů. Elektrocentrála je tak nezbytná nejen pro zajištění životnosti baterií, ale také jako záložní zdroj navyšující spolehlivost ostrovního řešení.

Chata postavena v Nízkých Tatrách.
Technická místnost, na které je umístěn solární systém. Stavební práce stále probíhají…

Vlevo chata postavena v Nízkých Tatrách. Vpravo technická místnost, na které je umístěn solární systém. Stavební práce stále probíhají…

Na střeše technické místnosti jsou v současné době instalovány panely o výkonu 6 kW, přičemž zákazník předpokládá denní možný výkon 20 až 24 kWh. Součástí ostrovního systému je také řídicí jednotka EasySolar, která kombinuje MPPT solární regulátor nabíjení, střídač/nabíječku a AC distribuci. Měnič je doplněn blokem dvou vysokonapěťových baterií BYD po 4 kWh. Naplánováno je však rozšíření o další tři baterie, jelikož potřebný výkon neustále narůstá. Celý objekt chrání 4K kamery a bezpečnostní systém. K zajímavým instalovaným spotřebičům patří elektrokotel o výkonu 6 kW či hlubinné studniční čerpadlo o výkonu 2,2 kW, které se nachází v hloubce 120 m. Jelikož se jedná o horský rekreační objekt poptával zákazník spolehlivý generátor, který by byl dostatečně výkonný a zároveň co nejméně náročný na obsluhu provozu.

Jednotka EasySolar.
Bateriový blok BYD.

Vlevo jednotka EasySolar, vpravo bateriový blok BYD.

Elektrocentrála GA8000

Po analýze všech technických podkladů jsme nabídli a následně dodali LPG elektrocentrálu GA 8000. Jednofázový generátor s výkonem 8 kVA a maximálním proudem 34 A. Spotřeba činí u polovičního výkonu 3,29 l/h, u výkonu 100 % je spotřeba 6,16 l/h LPG (propanu). Při 50% zatížení je zajištěna funkčnost hybridního systému na 1 470 hodin, což představuje 61 dnů NON-STOP provozu, a to díky instalovanému zásobníku na propan o objemu 4 850 l.

Plynová elektrocentrála GA8000 bez krytů.
Motor americké výroby Generac G-Force.

Vlevo plynová elektrocentrála GA8000 bez krytů. Vpravo motor americké výroby Generac G-Force.

Generátor je plně automatický a vybaven možností vzdáleného startu. Systém sám detekuje nízký stav baterií a spustí se bez nutnosti zásahu člověka. Riziko poškození baterií tak bylo sníženo na minimum. Běžný provoz může zákazník monitorovat pomocí aplikace Mobile Link, ve které je zobrazen přehled o vyrobené elektrické energii a stavu motohodin do servisního zásahu.

Elektrocentrála je vybavena dobíjením baterie, předehřevem oleje a ohřevnou podložkou baterie, což umožnuje nasazení i v extrémních klimatických podmínkách. Srdcem stroje je americký motor GENRAC G-Force zajišťující vysokou spolehlivost a dlouhou životnost. Doba záruky je stanovena na 5 let nebo 2 000 mth, v této kategorii se jedná o absolutní špičku. Majitel chaty ocenil nejen celkový design stroje, ale také velmi nízkou hlučnost (62 dB v 7 m) a nižší produkci emisí v porovnání s benzínovou či dieselovou centrálou.

Uskladnění paliva

Palivo propan je uskladněno v podzemním zásobníku, který dodala a zákazníkovi pronajímá společnost Tomegas. Celkový objem zásobníku je 4 850 litrů propanu s rozměry 1,25×4,26 m. Součástí výbavy je také GSM modul, který odešle varovnou zprávu při poklesu objemu na 1/4. Distributor plynu okamžitě naplánuje závoz a zásobník doplní. Doprava je zajištěna vozidlem 4×4 s vysokou prostupností terénem.

Schéma zapojení plynového zásobníku, elektrocentrály GA 8000 a ostrovního systému.
Schéma zapojení plynového zásobníku, elektrocentrály GA 8000 a ostrovního systému.

Z pohledu dopravy, skladování a ceny je tento typ paliva zcela bezkonkurenční. Často se setkáváme s nebezpečím exploze v horkých letních měsících u benzínu a degradací nafty vlivem aplikovaných biosložek. Zásobník propanu nabízí bezpečné cenově dostupné a ekologičtější řešení. Elektrocentrála se dá provozovat i na NG. Uskladnění plynu je poté možné i v tlakových lahvích o objemu 10 nebo 33 l – vzájemně propojených. Případně se lze připojit na přípojku zemního plynu.

www.solforen.cz


SOLFOREN PLUS s.r.o.
logo SOLFOREN PLUS s.r.o.

Jsme specialisté na řešení náhradních zdrojů elektrické energie poháněných zemním plynem, především v nepřetržitém a průmyslovém provozu. Dieselové záložní zdroje jsou samozřejmostí, stejně jako přenosné elektrocentrály pro pracovní čety nebo domácí použití.