Nejlepším energeticky úsporným projektem je vytápění domu peckami

Datum: 28.10.2010  |  Autor: VERNER a.s.  |  Firemní článek

Prestižní světová soutěž Energy Globe Award již 11. rokem oceňuje ty nejlepší energeticky úsporné projekty. Za rok 2010 tuto cenu v ČR získal nápad Zdeňka Halíka z Boršic u Blatnice. Pan Halík svůj rodinný dům vytápí pomocí automatického kotle A251 společnosti VERNER peckami ze švestek, které zpracovává ve své pěstitelské pálenici.

Nejlepším energeticky úsporným projektem v České republice za rok 2010 je nápad Zdeňka Halíka z Boršic u Blatnice v Jihomoravském kraji. Pan Halík svůj rodinný dům vytápí peckami ze švestek, které zpracovává ve své pěstitelské pálenici. Automatický kotel A251, který zmíněné pecky spaluje vyrábí společnost VERNER z Červeného Kostelce a kotel instalovala firma TERMSERVIS, s.r.o. z Veselí nad Moravou.

V sobotu 9.10.2010 večer v Brně získal v konkurenci 276 přihlášených projektů prestižní ocenění Energy Globe Award v kategorii Země. Pan Halík s vytápěním peckami ze švestek pomocí kotle VERNER A251, se poté stal i absolutním vítězem Energy Globe Award ČR a bude Českou republiku reprezentovat na světovém finále této soutěže.

Pan Halík nám prozradil, že topení automatickým kotlem VERNER A251 na biomasu je komfortní a svou čistotou srovnatelné s plynovým vytápěním. Jeho malá pěstitelská pálenice vyprodukuje za sezónu asi 8 tun pecek, které vystačí na vytopení 2 rodinných domů. Z 1 tuny kvasu na výrobu pálenky zbývá asi 100 kg čistých pecek na vytápění. Řešení je o to zajímavější, že návratnost počáteční investice je cca 2,5 - 3 roky. Pana Halíka jsme proto požádali o krátký rozhovor.

Nejprve mi dovolte, abych Vám pogratuloval k vítězství. Co pro Vás toto vítězství znamená?

Vítězství pro nás znamená hodně, ale to se nedá slovy vyjádřit.


Z. Halík přebírá cenu Energy Globe Award ČR
 
Pecky ze švestek jako palivo

Proč jste se rozhodl do této soutěže přihlásit?

Do této soutěže jsem se přihlásil, abych dokázal, že i tak malá firma jako je pěstitelská pálenice dokáže přispět k ochraně životního prostředí a k úspoře energie.

Jak jste přišel na nápad spalovat pecky?

Vysušené pecky se spalovaly v kamnech už dávno, ale bylo třeba neustále přikládat a to velmi opatrně, protože pecky jsou velmi výhřevné.

Co vše předcházelo výběru kotle? Proč jste se rozhodl pro automatický kotel VERNER A251?

Když se objevil na trhu automatický kotel na biomasu, tak mě napadlo, jestli by neuměl spalovat i pecky. V té době to nabízel a uměl pouze kotel VERNER. Výrobce nám taky velmi ochotně vyhověl s testováním našich pecek jako paliva.

 

Jak jste s tímto druhem topení spokojen?

Tento druh vytápění nám plně vyhovuje, protože jsme téměř nezávislí. A v případě nedostatku pecek není problém přejít na jiné palivo jako je např. odpadní obilí, pelety atd., kterého je v okolí dostatek.

A co říkáte na komfort obsluhy? Kolik času strávíte obsluhou kotle?

Topení je plně komfortní, automatické, čisté a téměř bezúdržbové. Obsluha zabere asi jednu hodinu týdně.

 

Máte spočítáno, za jak dlouho se Vám kotel vrátí v úsporách na palivu?

Jelikož mám palivo téměř zadarmo, návratnost je překvapivě krátká.

A teď si zkuste trochu postěžovat: Jaké jsou nedostatky kotle VERNER?

Jediným nedostatkem tohoto kotle je vyšší pořizovací cena. Ale na druhou stranu za kvalitu a komfort si rád připlatím.

Jak dlouho tímto způsobem topíte? Šel byste po těchto zkušenostech do toho typu vytápění a do automatického kotle VERNER znovu?

Tímto způsobem topíme čtyři roky. Letos jsme pořídili do druhého domu v rodině taktéž kotel VERNER A251 a jsme velmi spokojeni.

Děkuji za rozhovor a ještě jednou za celou společnost VERNER srdečně gratuluji.

VERNER a.s.

Společnost VERNER se již 11 let věnuje vývoji a výrobě automatických kotlů na biomasu. Díky těmto dlouhodobým zkušenostem zkonstruovala již v roce 2003 kotel, který umí spalovat nejen dřevěné pelety, pelety s kůrou (tmavé), ale i alternativní pelety, odpadní obilí, kukuřici a jiná paliva.

Automatické kotle VERNER A251 a s vyšším výkonem A501 jsou speciálně určeny pro spalování biomasy. Co se ekonomiky provozu týká, tak právě díky zmíněné skutečnosti patří tyto kotle ke špičce na evropském trhu. Společnost VERNER při vývoji kotlů nemyslí jen na ekonomický provoz, ale i na ekologii a také na komfortní a jednoduchou obsluhu.

K dnešnímu dni je v automatických kotlích VERNER odzkoušeno téměř 60 druhů paliv. Příkladem nemusí být již už zmíněné pecky, ale lze také komfortně spalovat i další agropaliva, např. pokrutiny ze slunečnice, z lihovarnických výpalků, z řepkové slámy, z otrub apod. Mezi kuriozity, které lze spalovat v automatických kotlích VERNER patří například i mák, strouhanka, lněné semínko a spousty dalších. Uživatel automatického kotle VERNER jednoduše není závislý pouze na jednom druhu paliva, ale může si ze široké škály paliv, které lze v kotli spalovat, zvolit nejlevnější a nejdostupnější dle aktuální situace na trhu.

 

Datum: 28.10.2010
Autor: VERNER a.s.Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Poslat e-mailem Hledat v článcích 


Témata 2018

Partneři - Obnovitelná energie

logo FENIX
logo HOTJET

logo VIESSMANN

Spolupracujeme

logo Česká peleta

Doporučujeme

 
 

Aktuální články na ESTAV.czPraha chce koupit další pozemek v Písnici pro stavbu metra DSilniční mosty ze dřeva? Proč ne!Stát chce půjčit mladým rodinám na bydlení až dva miliony korunDo 3. ročníku České ceny za architekturu se přihlásilo 145 realizací