Naše města a odvětví dopravy musí být důkladně předělána. To, jak topíme, chladíme a svítíme v budovách, je třeba přehodnotit, abychom promrhali méně energie.
THERMO|SOLAR Žiar, s. r. o. odovzdal do užívania solárny systém na ohrev teplej vody v bytovom dome v Banskej Bystrici, v mestskej časti Sásová na Javorníckej ulici. Solárny systém tvorí 30 slnečných kolektorov TS 500 rozdelených do 3 polí po 10 kusov a dva zásobníky na teplú vodu, každý s objemom 2000 litrov a príslušenstvo.
Více než čtyři desítky objektů v majetku Pardubického kraje prošly v letech 2007 až 2009 rekonstrukcí vytápění a osvětlení za 83,5 mil. korun. Nyní díky tomu kraj šetří plyn, elektrickou energii a vodu za nejméně 20 mil. korun ročně. Loni byly úspory ještě o 2,5 mil. korun vyšší. Kraj tuto částku použije na modernizaci energetického hospodářství v dalších objektech.
Společnost BIOSUNTEC CZ s.r.o. vyvinula a dodává na tuzemský trh energetický systém Biosuntec Home s patentovanou funkcí řídící jednotky pro potřeby energeticky úsporných novostaveb. Celý energetický systém Home je řízen z jednoho místa, prostřednictvím telefonu, tabletu nebo počítače. Patentované řízení Biosuntec dokáže číst informaci, kolik je v solárních panelech dostupné energie a podle toho řídí energetický provoz domu. Funkce domácích spotřebičů jsou pak využity s maximem energie ze slunce a ze sítě si klient dokupuje pouze nezbytné minimum.
Sluncem lze napájet většinu domácích spotřebičů nebo ohřívat vodu. Výhody střešní solární elektrárny je však možné ještě umocnit, pokud se zkombinuje s tepelným čerpadlem. Domácnost tím vyřeší nejen vytápění, na které energie z fotovoltaiky v zimních měsících nestačí, ale může si díky funkci chlazení zajistit teplenou pohodu v průběhu celého roku. Výdaje na energie se přitom mohou snížit až o 75 procent.
Sodíkové či zinkové baterie mají zajímavé vlastnosti, i když nabízejí nižší energetickou hustotu, než tradiční Li-Ion baterie. Jak správně navrhnout systém skladování energie z fotovoltaických elektráren? Proč je nutné klást důraz zejména na bezpečnost nejen celého systému, ale i chování jednotlivých komponentů v ostrém provozu?
Konference je určena pro všechny, kteří chtějí v bytových nebo komerčních budovách ušetřit, efektivně je spravovat a zhodnocovat. Součástí je již druhá odborná publikace k tématu s obsahem více než 160 stran s řadou unikátních textů, tabulek a rad pro plánovaní a provedení rekonstrukce a pro provoz.
Recenzovaný V tomto článku se podrobněji zaměříme na vliv velikosti akumulační nádrže na celoroční bilanci fotovoltaické elektrárny s využitím desetiminutového kroku výpočtu, který nám umožní podrobnější zohlednění procesů spojených s výrobou elektrické energie, spotřebou teplé vody a její akumulací. Výsledky budou posuzovány nejen z pohledu energetické bilance, ale i z pohledu ekonomické výhodnosti.
K hodnocení energetických systémů budov je nutné volit vhodnou metodu. Čím modernější budova s nižším podílem tepla pro vytápění a s vyšším podílem využití OZE, tím více je nutný přesnější výpočet s kratším časovým krokem, hodinovým až v řádu minut. Jedině tak lze výsledky teoretických výpočtů přiblížit skutečnosti a dosáhnout souladu mezi slibovanými a skutečně dosaženými úsporami energií.