Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
TZB studio
zobrazit program

Pořiďte si solární panel optimální velikosti

Věděli jste, že u solárního panelu neznamená vyšší číslo výkonu jistotu většího množství vyrobené energie pro váš dům? Nainstalujeme vám na střechu panely s optimálním výkonem.

Rozměry hrají prim

Říkáte si, že čím větší číslo výkonu panel bude mít, tím více energie vám vyrobí. To je logicky správná dedukce. Ale myslete i na to, že panel s vyšším výkonem má i větší rozměry. Kolik takových XL panelů bude možné instalovat na vaši střechu?

Kvůli velkým rozměrům je možné instalovat na danou plochu menší počet panelů. V takovém případě panel s vyšším výkonem nezajistí vašemu domu více energie, protože jich na střeše bude méně. „Pokud vlastníte RD s členitou střechou, je lepší pořídit si menší panely, třeba s výkonem 345 Wp. Je to proto, že si jich na střechu dáte v průměru o třetinu více než panelů s vyšším výkonem." Podle rozměrů střechy panely umístímě tak, aby co nejúčelněji pokryly vyhrazenou část střešní plochy.

Jednoduchým výpočtem dokážeme, že jejich výkon je v přepočtu na m2 takřka shodný. K výpočtu použijeme jednoduchou trojčlenku.

Panely Sunergy, které standardně používáme, mají výkon 345 Wp a plochu 1,70 m². Panely s výkonem 450 Wp mají plochu 2,21 m². 

Plocha menšího panelu 1,70.........výkon 345 Wp
Plocha většího panelu 2,21............výkon X Wp
X   ... 2,21                        
345...1,70

X= 1,30 x 345
X= 448 Wp

Výsledeke je jasný. Po přepočtení výkonu panelu na plochu je jejich výkon v podstatě stejný. Wattpeak proto není jediná hodnota, kterou sledovat. Velké panely mají sice o trochu vyšší výkon na 1 m2, ale hůř se s nimi manipuluje a na členitou střechu se jich vleze jen omezený počet. Instalujeme panely, které vašemu RD získají nejvíce energie.


SOLIDSUN s.r.o.
logo SOLIDSUN s.r.o.

Česká firma Solidsun s.r.o. se specializuje na výstavbu fotovoltaických elektráren pro rodinné domy, firmy a FV parky v ČR a EU. Solární elektrárnu instalují na klíč včetně vyřízení dotace. O klienta se staráme i po instalaci elektrárny - zajišťujeme ...

 
 
Reklama