Německá vláda schválila ve středu nový plán na omezení emisí skleníkových plynů
Vláda tak v době klimatické konference v Limě reaguje mimo jiné na rostoucí výrobu elektřiny z uhlí. Cílem je snížit emise o 40 % do roku 2020.
Německá vláda ve středu 3. prosince 2014 schválila návrh zákona, podle něhož by se měly snižovat emise skleníkových plynů tak aby v roce 2020 dosáhlo Německo cíle snížení emisí CO2 o 40 %. Návrh zákona předložil federální ministr hospodářství a energetiky Sigmar Gabriel, předseda německých sociálních demokratů (SPD). Je to vůbec poprvé, kdy sociální demokraté odsouhlasili návrh, který v důsledku omezí uhelný byznys.
Vláda tak reaguje na rostoucí emise v posledních dvou letech a vyvrací přitom nedávno vyslovenou domněnku, že plánuje na 40% cíl ve snížení emisí pro rok 2020 rezignovat.
Němečtí aktivisté protestovali, že návrh je málo ambiciózní v oblasti snižování výroby elektřiny z uhlí.
Rostoucí emise v posledních dvou letech souvisejí mimo jiné právě s rostoucí výrobou elektřiny z uhlí, která je však ve stále větší míře exportována. Odstavení jaderných elektráren v roce 2011 vedlo ke snížení německého exportu elektřiny, ale na výrobě elektřiny z uhlí se nijak výrazně neprojevilo, protože zároveň rychle roste výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů. V letech 2012 a 2013 však výroba elektřiny z uhlí rostla a zároveň rostl export elektřiny, který v roce 2013 dosáhl rekordní výše.
Německá vláda oznámila přípravu zákona v době, kdy probíhá klimatická konference v Limě (Peru), jejímž cílem je zejména příprava pravidel, podle nichž jednotlivé státy při praví své návrhy na snížení emisí skleníkových plynů. Návrhy mají být předloženy do března příštího roku. Budou následně použity jako podklady pro klimatickou konferenci v Paříži na konci roku 2015, kde by měla být uzavřena klimatická dohoda navazující na Kyotský protokol, jehož platnost vypršela.
Na klimatické konferenci v Limě zpráva vzbudila zájem. Zejména ekologické organizace v čele s Greenpeace ji ocenily jako „vítaný signál pro klimatická jednání v Limě a pro další státy s vysokými emisemi“.