Skutečná energetická revoluce neprobíhá v Německu, ale v USA
Revoluční změny v energetice, které mají dopad na celý svět probíhají v USA. A zdaleka nejde jen o raketově rostoucí těžbu břidlicového plynu. Nějakým způsobem podporují větrnou a solární energetiku skoro všechny státy Unie.
Evropská média téměř denně informují o průběhu, souvislostech a důsledcích německé energetické revoluce. Skutečně revoluční změny v energetice, které mají dopad na celý svět, ale probíhají ve Spojených státech. A zdaleka nejde jen o raketově rostoucí těžbu břidlicového plynu.
USA totiž v posledních letech mohutně investující také do větrné a solární energetiky v oblastech, které pro jejich využití mají dobré klimatické nebo topografické podmínky, a těch není málo. Přibližně na jedné čtvrtině území USA fouká vítr natolik vydatně a stabilně, aby se s jeho pomocí mohla elektřina vyrábět po většinu roku. Státy nacházející se ve „větrném pásu“, například Iowa nebo Jižní Dakota, nyní uspokojují více než pětinu své spotřeby elektřiny z větrníků. Právě ve státě Iowa začne německý koncern Siemens podle nedávno podepsaného kontraktu stavět větrný park Carroll. S devíti turbínami po 2,3 megawattu jde vůbec o největší pozemní větrnou elektrárnu na světě. Výstavba začne v říjnu a první větrníky budou spuštěny už na jaře příštího roku.
Solární energetika má v USA zatím okrajový význam, když se na celkové spotřebě elektřiny letos podílí sotva 3 %. Nejlepší podmínky pro její rozvoj jsou v Kalifornii, Arizoně, Coloradu a Kansasu. Kalifornské zákony ukládají obchodníkům s elektřinou odebírat ze sítě „zelený proud“. Toto, na USA s jejich filosofií minimálních zásahů do tržní ekonomiky, mimořádně přísné nařízení platí také například ve státech Oregon a Washington. Nějakým způsobem ale subvencují větrnou a solární energetiku skoro všechny státy Unie. K jejímu rozvoji přispívají i klesající ceny potřebného zařízení. V některých oblastech USA si dokonce majitelé domů mohou solární moduly pořídit i na leasing.
Největším dodavatelem solárních modulů v USA je společnost Solarcity, která je také montuje na rodinné domky. S nápadem založit ji v roce 2006 přišel Elon Musk, který je spíše známý jako výkonný ředitel společnosti Tesla Motors vyrábějící stále populárnější elektromobily.
Další informace:
Spojené státy se za posledních deset let, kdy intenzivně investují do technologie hydraulického štěpení, neboli frakování, staly z dovozce zemního plynu jeho významným vývozcem a způsobily dokonce pokles cen plynu na světových trzích. Analýza OPEC předpovídá, že se USA brzy stanou i největším světovým producentem ropy.
Současné masivní investice do obnovitelných zdrojů energie způsobily, že z loňské celkové výroby elektřiny 4058 miliard kilowatthodin vyrobily v USA větrné a solární elektrárny něco přes 4,3 %. Spolu s ostatními obnovitelnými zdroji, hlavně vodními, činila americká výroba elektřiny z „čistých“ zdrojů kolem 13 %
Zdroje: