Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Výroba elektřiny z bioplynu v ČR vzrostla o 60 procent

Výroba elektřiny z bioplynu v České republice loni meziročně vzrostla o zhruba 60 procent na 2243 GWh. Na výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů energií se podílela více než 22 procenty.

Energetický regulační úřad ale zrušil od letošního roku provozní podporu pro bioplynové stanice nově uvedené do provozu. U nových výroben využívajících biomasu bude kladen důraz na využití tepla, tedy kombinované výroby elektřiny a tepla a využití odpadů. Zaznělo to na konferenci Českého plynárenského svazu.

"Biometan se dá využít stejně efektivně jako zemní plyn, a to jak pro dopravu, tak i výrobu tepla a elektrické energie. Je to prakticky jediný obnovitelný zdroj, s výjimkou vody, který může pracovat ve špičkovém a pološpičkovém režimu," uvedl ředitel ČPS Jan Ruml. V celé Evropě loni bylo 13.800 bioplynových stanic a ČR se tímto počtem umístila na pátém místě za Německem, Itálií, Švýcarskem a Francií. O tom, zda se bude výroba energií z bioplynu zvýhodňovat, rozhodne novela energetického zákona, která míří z Poslanecké sněmovny do Senátu.

Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost uvedl, že vláda premiéra Bohuslava Sobotky v programovém prohlášení slíbila obnovení podpory pro bioplynové stanice. Pokud se tak stane, měl by se další rozvoj využívání bioplynu soustředit na menší zdroje. Větší využití bioplynu by podle Sedláka také přispělo ke snížení závislosti na dovozu ruského zemního plynu. Vláda by proto měla obnovení podpory bioplynu zahrnout do vznikající surovinové politiky.

Podpora bioplynových stanic je podle Sedláka klíčovou šancí pro zemědělské farmy, které si mohou pomocí bioplynu snižovat náklady na teplo i elektřinu. "Malé 'bioplynky' mohou zpracovat odpady z živočišné a zemědělské produkce i tříděnou biosložku komunálního odpadu a nepotřebují rozlehlá pole s kukuřicí. Svým chodem pomohou ušetřit prostředky za skládkování i výstavbu spaloven," dodal Sedlák.

Podle šéfa odboru elektroenergetiky Ladislava Havla podíl bioplynu na výrobě energií narůstá a ČR plní v národním akčním plánu požadavky EU. Podle těch má v roce 2030 dosáhnout podíl výroby energií z obnovitelných zdrojů v EU 27 procent. "My bychom rádi, aby se s obnovitelnými zdroji zacházelo pokud možno tržním způsobem. Pokud se někdo rozhodne investovat do bioplynky, tak si musí spočítat, zda se mu to vyplatí," řekl Havel ČTK.

Po zmrazení podpory obnovitelných zdrojů Rusnokovou vládou se investice do bioplynových stanic zastavily. Třeba společnosti Farmtec loni meziročně klesly tržby o 600 milionů na 1,2 miliardy Kč. Za osm let postavila 70 bioplynových elektráren, letos nemá v tomto oboru ani jednu zakázku.

Bez provozní podpory bioplynové stanice podle Zdenka Nesňala z Ústavu zemědělské ekonomiky prakticky fungovat nemohou. Ekonomicky rentabilních by v Česku mohlo existovat maximálně deset při velkých zemědělských podnicích. Musely by mít dostatečný počet zvířat a tím pádem produkovaných živočišných odpadů a vlastní energetickou distribuční síť.

Bioplyn je plyn produkovaný při mikrobiální přeměně organických látek bez přístupu vzduchu. Skládá se zejména z metanu (CH4) a oxidu uhličitého (CO2). Vyskytuje se při skládkování hnoje, kejdy a v čistírnách odpadních vod. Bioplyn z bioplynových stanic je používán k výrobě tepla, k výrobě tepla a elektřiny (kogenerace), výjimečně k výrobě tepla, elektřiny a chladu (trigenerace) nebo třeba k pohonu dopravních prostředků. Český plynárenský svaz sdružuje téměř 100 odborných sdružení a firem působících v plynárenství a zhruba 250 individuálních členů.

 
 
Reklama