Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Nový Vědeckotechnický park v Jihlavě spolufinancovaný z Operačního programu Podnikání a Inovace

V novém vědeckotechnickém parku Vysočina je např. laboratoř fotovoltaiky, která slouží i pro výrobu prototypů, a laboratoř termochemických transformací biomasy. Unikátní vybavení umožní povlaky a tenké vrstvy pro průmysl, dekorativní povlaky, samomazné a antikorozní vrstvy, měření tvrdosti a měření adheze povlaků.

V Jihlavě byl slavnostně otevřen Vědeckotechnický park Vysočina

Předpokládané využití VTP Vysočina bude zejména v oblasti technologií, energetiky, snižování energetické náročnosti, materiálového inženýrství a využití biomasy.

Slavnostní přestřižení pásky
Slavnostní přestřižení pásky

Za účasti Energoklastru, zástupců Kraje Vysočina, města Jihlava, Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, Krajské hospodářské komory Kraje Vysočina, Asociace inovačního podnikání a projektových partnerů z ČVUT a Mendelovy univerzity v Brně byl dnes slavnostně otevřen VTP Vysočina. Předseda představenstva nositele projektu, společnosti Energoklastr CTT Vysočina, o.p.s., prof. Boris Šimák říká:

„VTP Vysočina je jedním z nejmodernějších vědeckotechnických parků v prostoru střední a východní Evropy. Projekt je příležitostí pro uplatnění nových výsledků výzkumu univerzitních týmů ve spolupráci s firmami sdruženými v Energoklastru, usnadní též vznik a rozvoj malých inovačních firem, které si budou moci v centru pronajmout kanceláře a za zvýhodněných podmínek využívat špičkově vybavené laboratoře i výrobní linky.“

VTP Vysočina exteriérVTP Vysočina exteriérVTP Vysočina exteriér

Jedinečnost projektu tkví zejména v jeho umístění, komplexní nabídce služeb, velmi dobré vybavenosti, kvalitě přístrojů, technologií a služeb. Předpokládané využití VTP Vysočina bude zejména v oblasti technologií, energetiky, snižování energetické náročnosti, materiálového inženýrství a využití biomasy. Dokončená a vybavená stavba centra nabízí 600 m2 kancelářských a 1 780 m2 špičkově vybavených laboratorních ploch. Laboratorní prostory jsou vybaveny přístrojovým vybavením v hodnotě 145 mil. Kč.

Svým kvalitním a spolehlivým technickým řešením patří datové centrum ve VTP Vysočina mezi moderní zázemí v ČR i pro nejnáročnější zákazníky. Vědeckovýzkumná laboratoř fotovoltaiky, která zároveň slouží jako zařízení pro výrobu prototypů, je zaměřena na technologii optických tenkých vrstev s využitím magnetronového a iontového naprašování. Laboratoř termochemických transformací biomasy sleduje celý proces transformací energie a materiálových toků včetně potenciálního zatížení prostředí následnými polutanty.

„VTP Vysočina je skvělou příležitostí pro tvorbu pracovních míst s vysokou přidanou hodnotou. Skutečnost, že v našem kraji pracují vzdělaní experti evropské úrovně, významnou měrou přispívá k rozvoji regionu a ke snižování nezaměstnanosti,“ říká náměstek hejtmana Kraje Vysočina Libor Joukl. Primátor Jihlavy Jaroslav Vymazal k tomu dodává: „Prostřednictvím projektů, jako je VTP Vysočina, se Jihlava stává centrem inovačního průmyslu, pro jehož další rozvoj nabízejí potenciál zdejší průmyslové zóny.“

Příkladem využití VTP Vysočina je například inovativní firma SufrTech, která v centru bude působit hned od června 2014. Hlavní zaměření společnosti je na oblast depozice tenkých vrstev a povlaků s vysokou přidanou hodnotou, vývoj nových multifunkčních vrstev, metrologii pro průmyslové partnery, transfer nových řešení z univerzit do průmyslu a spolupráce s předními výzkumnými centry v ČR a EU. Díky unikátnímu vybavení VTP Vysočina depoziční aparaturou CemeCon CC800/9MLT bude firma moci nabídnout povlaky a tenké vrstvy pro automobilový a letecký průmysl, dekorativní povlaky, samomazné a antikorozní vrstvy, měření tvrdosti a měření adheze povlaků.

Hlavní biochemická laboratoř
Hlavní biochemická laboratoř


Ředitel krajské hospodářské komory Tomáš Prchal doplňuje: „Malé a střední podniky jsou hybateli každé ekonomiky. Zvláště to platí o těch, které přicházejí s chytrými inovacemi. Díky VTP Vysočina bude pro podnikatele z našeho regionu mnohem snazší uskutečnit své nápady a využít sdílení nákladů na vývoj a výzkum.“

Projekt je spolufinancován z Operačního programu Podnikání a Inovace.

Energoklastr je kompetenčně orientovaný klastr zaměřený na spolupráci malých a středních podniků, výzkumných organizací, univerzit a veřejného sektoru v oblasti aplikovaného výzkumu a transferu technologií. Svou existencí významnou měrou přispívá k rozvoji inovací, aplikovaného výzkumu a transferu technologií v oblasti snižování energetické náročnosti. Svoji činnost zaměřuje zejména na technologie snižující míru emisí a udržitelnost v oblasti energetiky, a to v odvětvích jako jsou výroba elektrických zařízení, letecký průmysl, automobilový průmysl, IT a stavebnictví.

Vědeckotechnický park Vysočina

  • Stavba patří k nejmodernějším VTP v lokalitě CEE
  • Věda, výzkum, inovace, nejmodernější technologie – vše na dosah
  • Komplexní nabídka zasídlení firem, využití moderních plně vybavených laboratoří, krátkodobého i dlouhodobého testování

Projekt Vědeckotechnologického parku je infrastrukturní projekt lokalizovaný v centrální části kraje Vysočina. Je zaměřený na vybudování vědecko-technologického pracoviště v oblasti energetiky, snižování energetické náročnosti, materiálového inženýrství a využití biomasy.

Výsledkem projektu je výstavba, vybavení a provoz 600 m2 kancelářských a 1 780 m2 špičkově vybavených laboratorních ploch.

Lokalita

Projekt je situován poblíž dálnice D1, a to ve 2 lokalitách: Jihlava a Velké Meziříčí. Obě lokality jsou zajímavé přítomností volné kvalifikované pracovní síly, bezprostřední blízkostí páteřních komunikací a dobrým dopravním spojením i s okolními státy (především SLK a A).

Jedinečnost našeho projektu tkví zejména v umístění projektu, jeho komplexní nabídce služeb, velmi dobré vybavenosti, kvalitě přístrojů, technologií a služeb. Předpokládané využití VTP bude zejména oblast technologií, oblasti energetiky, snižování energetické náročnosti, materiálového inženýrství a využití biomasy.

Technologické vybavení

Náš projekt nabízí komplexní služby vědeckotechnického parku, zejména pro realizaci vlastního výzkumu a vývoje, využití laboratorních, administrativních i testovacích ploch a jejich pronájem na potřebnou dobu. Ze specializovaných prostor jsou to zejména:

  • Biochemická laboratoř analytická – chemické analýzy
  • Laboratoř termochemických transformací biomasy – testování kotlů a paliv
  • Laboratoř rostlinné produkce – výzkum a analýzy v oblasti sledování a optimalizaci skladby plodin, sledování biotických a biotických faktorů ovlivňujících produkci.
  • Laboratoř biochemických transformací biomasy – Optimalizace technologií biochemických transformací biomasy ve skladbě substrátů dostupné v regionu a vazbě na management odpadů.
  • Laboratoř pro přípravu a experimentální vývoj a výrobu tenkých vrstev – up-scale perspektivních vrstev, které byly připraveny v laboratorních podmínkách, aplikovaný výzkum a experimentální vývoj a výroba pro experimentální účely
  • Laboratoř optimalizace řízení a regulace spotřeby energií – Optimalizace spotřeby energií na základě matematického modelování a prediktivní regulace
  • Laboratoř fotovoltaiky – Výzkum technologií pro tenkovrstvé solární panely a novou generaci polovodičových světelných zdrojů
  • Laboratoř experimentálního využití bioplynu v energetice – Výzkum technologií zaměřených na využití bioplynu z produkce čističek odpadních vod či zemědělských bioplynových stanic a dále pak možnosti využití plynů vzniklých po spalování biomasy, a to zejména se zaměřením na čištění bioplynu a jeho využití v energetice a případně dopravě.

Nositel projektu:

ENERGOKLASTR CTT Vysočina, o.p.s.

Partneři:

Energoklastr
ČVUT v Praze
Mendelova univerzita v Brně
Centrum pro výzkum, vývoj a inovace

 

Pro více informací o projektu nás kontaktujte:
info@vtpvysocina.eu www.vtpvysocina.eu

 
 
Reklama