Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Pelety z českého dřeva jsou v létě o 10 % levnější.

Vyplatí se nakupovat do zásoby. Letní ceny pelet se budou letos pohybovat lehce pod 6 000 Kč/t, včetně daní a dopravy. První velcí výrobci a distributoři už zlevnili, mnozí další se k tomu chystají.

Letní ceny pelet se budou letos pohybovat lehce pod 6 tisíci Kč za tunu, včetně daní a dopravy, odhaduje Vladimír Stupavský, předseda Klastru Česká peleta, který sdružuje výrobce dřevěných pelet a briket a kotlů na jejich spalování.
První velcí výrobci a distributoři už zlevnili a mnozí další se k tomu chystají. Svým zákazníkům doporučují nakupovat palivo v létě na celou sezónu, ušetřit tak mohou tisíce korun.
„Obzvlášť pokud máte doma větší sklep nebo sklad, nakupte pelety už v létě a uskladněte si je sami,“ radí Stupavský.

Výrobci dřevěných pelet po celé Evropě zlevňují každý rok, je to logické z hlediska fungování trhu a také to souvisí s rytmem práce na dřevařských pilách, odkud výrobci pelet berou svoji surovinu. Ty v zimě často stojí, zatímco na jaře a v létě pracují. Poptávka po peletách naopak roste v zimních měsících. Nadprůměrně studená zima ovšem letos zvýšila spotřebu pelet i celkovou poptávku, a tak jsou letní ceny pelet o něco vyšší než loni.
„Všichni distributoři v rámci celé Evropy si s obavou, že po takovéto zimě nebude dostatek pelet, dělají zásoby na novou sezónu,“ vysvětluje Stupavský.

Klastr Česká peleta
foto Česká peleta, z.s.p.o.

I přes zvýšenou poptávku lze v létě na peletách výrazně ušetřit. U dobrých distributorů seženete pelety i v zimě, ale připlatíte si buď za dražší zimní výrobu, anebo za to, že distributor skladoval a převážel pelety vyrobené v létě.
„Doporučuji všem uživatelům, aby s nákupem neotáleli, ke konci roku lze zase očekávat tradiční nárůst cen. Při výběru dodavatele dejte pozor na dvě věci – zda je uváděná cena pelet kompletní a konečná, i s daněmi a dopravou, a zda jsou pelety dostatečně kvalitní, v nejlepším případě certifikované,“ dodává Stupavský.

Celosvětově rozšířeným certifikátem je ENplus – při kontrole dodavatele se dívejte právě po jeho kulaté značce. V Německu i Rakousku má certifikaci 90 % veškerých pelet, u nás jsou to asi 2/3 výroby. Levné pelety z východní Evropy tato kritéria samozřejmě nesplňují, jejich zákazníci pak za své peníze dostanou řádově horší palivo, které nevydá tolik tepla a navíc může znečistit i poškodit kotel nebo peletová kamna.

Celoevropsky se od roku 2010 zvýšil počet prodaných pelet ze 7 na 10 milionů tun ročně a i v Česku jsou rok od roku oblíbenějším palivem. Každý rok přibyde jeden až dva tisíce nově instalovaných kotlů na dřevěné pelety.
Vytápění peletami nabízí stejný komfort jako plyn, elektřina nebo topný olej – na rozdíl od vytápění kusovým dřevem nemusíte přikládat, provoz kotle je automatický.
Pelety si pochvaluje například zpěvák Richard Krajčo, který jimi vytápí svůj soukromý statek, nebo Roman Šmucler, který jimi vytápí svoje sanatorium v Dobříši.


Česká peleta, z.s.p.o.
logo Česká peleta, z.s.p.o.

Národní asociace Klastr Česká peleta zastupuje na českém a slovenském trhu stovku firem. Jsou jimi výrobci a prodejci kotlů a kamen na dřevo a dřevní pelety, výrobci a distributoři pelet, briket, dřeva a štěpky. Je poskytovatelem mezinárodní certifikace ...

 
 
Reklama