Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

ČEZ zvažuje částečnou přestavbu Orlíku na přečerpávací elektrárnu

Výměna dvou ze čtyř současných turbín za reverzní turbíny by umožnila v době přebytku elektrického výkonu čerpat vodu z vyrovnávací nádrže Kamýk nad orlickou hráz.

Tím by se elektřin uložila ve formě zásoby vody pro pozdější využití. Mluvčí ČEZ pro obnovitelné zdroje Martin Schreier ale ČTK řekl, že zatím není jasné, jestli záměr bude realizován, ani kolik by případná stavba stála.

ČEZ nedávno požádal o posudek dopadu přebudování orlické elektrárny na životní prostředí (EIA). Podle předloženého záměru by měl instalovaný výkon elektrárny i po výměně dvou turbín zůstat na současné úrovni 364 megawattů. Polovina výkonu by ale mohla fungovat i v reverzním režimu.

Podle materiálů pro EIA je hlavním cílem záměru získat nový regulační prvek v české elektrické soustavě. Přestavbou Orlíka na přečerpávací elektrárnu by bylo možné lépe se vypořádat s přebytky elektrické energie v síti. Vyšší počet regulovatelných zdrojů energie je podle dokumentace pro EIA potřebný s ohledem na předpokládaný růst spotřeby elektřiny v ČR.

V Česku jsou v současnosti tři přečerpávací vodní elektrárny. Pro výstavbu nových je vybráno šest možných lokalit, stavba by ale v každé z nich znamenala závažný zásah do krajiny. Přestavba Orlíka naopak podle materiálů pro EIA žádný zásah představovat nebude.

Podle dokumentace by stavba neměla začít dřív než v roce 2014. Schreier ale ČTK sdělil, že v ČEZ zatím probíhá hodnocení záměru a jeho realizace není jistá. Pokud by energetická společnost k přestavbě orlické elektrárny přistoupila, práce by trvaly až dva roky.

 
 
Reklama