Zahraniční solární investoři dají arbitrážní žalobu začátkem roku
Sdružení provozovatelů solárních elektráren International PhotoVoltaic Investors Club (IPVIC) podá arbitrážní žalobu na Českou republiku v prvním čtvrtletí příštího roku.
Jejím předmětem bude náhrada finančních škod, které zahraniční investoři utrpěli kvůli nové legislativě, sdělil dnes ČTK mediální zástupce IPVIC Michal Donath. Stát na řadu solárních zdrojů uvalil 26procentní daň, aby zabránil výraznému zdražení elektřiny.
"Ač jsme v druhé polovině roku 2012 již arbitrážní podání připravovali, snažili jsme se ještě stále o smírné řešení," řekl generální sekretář klubu IPVIC Frank Schulte. Česká vláda ale podle něj na jejich snahy nereagovala. "Zaznamenali jsme naopak, že ještě připravuje další prodloužení diskriminačních a retroaktivních kroků proti našemu odvětví. Přitom však nebere v úvahu významné finanční prostředky našich členů investované v dobré víře a v souladu s platnou českou legislativou," dodal Schulte.
"Věříme, že v případných soudních sporech obstojíme. Naše právní pozice je silná," řekl již dříve mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.
Právním podkladem pro arbitrážní řízení mezi IPVIC a českým státem budou ustanovení bilaterálních mezistátních smluv na ochranu investic a Smlouvy o energetické chartě. Arbitrážní nález lze očekávat v roce 2014, míní Schulte.
Podle dřívějších informací instalovaný výkon elektráren 11 zahraničních investorů, kteří spor s ČR povedou, činí 80 MWp. IPVIC je sdružením zahraničních i tuzemských investorů v oblasti solární energetiky. Mezi jeho členy patří například německý soukromý investor Milos Schubert, německé společnosti Voltaic Network and Antaris Solar, lucemburský Radiance Energy Holding a I.C.W. Europe Investments z Velké Británie.
Zavedení solární daně prosadila vláda kvůli tomu, že počet solárních elektráren předloni kvůli vysoké výkupní ceně zelené elektřiny výrazně vzrostl. V současné podobě platí do konce roku 2013. Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba ale počátkem prosince nevyloučil, že bude platnost daně ještě prodloužena. Jeho resort kvůli tomu chystá kontrolu jednotlivých fotovoltaických projektů.
Stát pomocí tohoto odvodu zdanil na tři roky elektřinu ze slunečních elektráren. Norma sice zachovala původní zákonné garance výkupní ceny, ale současně garantovanou cenu snížila pomocí odvodu z výkupní ceny energie.
Česká fotovoltaická průmyslová asociace (CZEPHO) zavedení solární daně kritizovala. Podle ní se kvůli zdanění dostala řada solárních podnikatelů na hranu ekonomické únosnosti. CZEPHO v listopadu varovala, že hrozí vlna nucených likvidací a prodejů fotovoltaických elektráren.
Na fotovoltaické elektrárny jde 68 procent státní podpory pro obnovitelné zdroje. Stát přitom na podporu obnovitelných zdrojů energie zaplatí v příštím roce stejně jako letos 11,7 miliardy korun. Každý odběratel pak v letošním roce platil 419 korun za megawatthodinu elektřiny na podporu obnovitelných zdrojů, v příštím roce to bude podle rozhodnutí Energetického regulačního úřadu (ERÚ) 583 korun. Podle ERÚ je zvýšení této částky hlavním důvodem očekávaného růstu cen elektřiny.