Výroba solárních panelů končí, o práci přijde 500 lidí
Největší tuzemský výrobce solárních panelů společnost Schott Solar ukončí během července a srpna výrobu ve Valašském Meziříčí. Důvodem zavření fabriky je prý levná asijská konkurence.
O práci přijde asi 500 lidí, informovala Mladá fronta Dnes. Podle ní je to letos jedno z největších propouštění, které tuzemské firmy ohlásily.
"Obchodování s fotovoltaickými výrobky je dlouhodobě zasaženo vážným poklesem cen, ke kterému došlo zejména zásluhou asijských konkurentů," uvedla firma. Rozhodnutí padlo podle jednatele společnosti Martina Žalmánka minulý týden v Německu při zasedání dozorčí rady.
Schott je mezinárodní koncern, který se již více než 125 let pohybuje v oblasti speciálních skel, materiálů a pokrokových technologií. Jejími zákazníky jsou firmy z oblastí výroby domácích spotřebičů, solární energie, farmaceutického průmyslu, elektroniky, optiky, přepravy a architektury. Skupina po celém světě zaměstnává asi 17.000 lidí a ve fiskálním roce 2010/2011 vykázala prodej za přibližně 2,9 miliardy eur.
Bankrot dnes vyhlásil také vládou podpořený americký výrobce solárních panelů Abound Solar. Firmě, které vláda slíbila úvěrové garance na 400 milionů dolarů (8,1 miliardy Kč), se nepodařilo najít kupce, bude uzavřena a půjde do likvidace.
Abound Solar minulý týden sdělila, že tento týden ukončí provoz a propustí všech 125 zaměstnanců. Firma získala na vládní garance úvěry v sumě 70 milionů dolarů, loni v srpnu jí však ministerstvo energetiky garance zmrazilo. Společnost po sobě zanechává majetek a pohledávky v hodnotě asi 100 milionů dolarů, její závazky jsou ale pětkrát vyšší.
Podobný osud jako Abound Solar loni postihl výrobce solárních modulů Solyndra, jehož veřejně podpořil sám prezident Barack Obama. Solyndra získala na vládní garance úvěry přes půl miliardy dolarů a kvůli známkám korupce a klientelismu kauzu už delší dobu vyšetřuje Kongres. Solyndra rovněž nenašla kupce a byla rozprodána po kouscích.
Západní výrobci fotovoltaiky jsou pod tlakem levné čínské konkurence a prudkého snižování subvencí tomuto typu energie v Evropě. V USA už kvůli tomu skončila řada firem z oboru, například Evergreen Solar nebo Energy Conversion Devices a velcí výrobci fotovoltaiky krachují od loňska jeden po druhém i v Německu. Obě země si od štědré podpory solární energetiky slibovaly pokles investiční náročnosti fotovoltaických elektráren a dosažení tzv. grid parity, což bylo dosaženo. Na druhou stranu naděje na růst "zelených " pracovních míst a zajištění pozice technologických špiček v oboru se naplnila jen dočasně.