Obnovitelné zdroje tvořily přes 12 procent spotřeby energie v EU
Podíl energie z obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě energií v Evropské unii loni činil 12,4 procenta. Uvedl to v pondělí Evropský statistický úřad (Eurostat).
V České republice to bylo 9,2 procenta. Vůbec nejvíce byly obnovitelné zdroje zastoupeny ve Švédsku, kde tvořily zhruba 48 procent z celkové spotřeby. Za Švédskem následuje Lotyšsko (32,6 procenta) s Finskem (32,2 procenta). Na opačném pólu figurují Malta (0,4 procenta), Lucembursko (2,8 procenta) a Británie (3,2 procenta).
Celkově podíl obnovitelných zdrojů na spotřebovávané energii v posledních letech roste. Zatímco v roce 2006 tvořila energie z nich devět procent, v roce 2009 to bylo 11,7 procenta a předloni 12,4 procenta. EU si dala za cíl navýšit tento podíl do roku 2020 na 20 procent. Každá země pak má vzhledem ke svým možnostem a přírodním podmínkám stanoven určitý limit, kterého by měla docílit. V Česku je to 13 procent.
Mezi obnovitelné zdroje Eurostat počítá větrnou energii, solární, vodní, geotermální energii a biomasu. Tuzemský Energetický regulační úřad uvádí rozdílná čísla. Podle jeho údajů elektřina z obnovitelných zdrojů loni pokryla 10,55 procenta tuzemské spotřeby. Za posledních sedm let vzrostla výroba z obnovitelných zdrojů více než dvojnásobně, v roce 2004 tvořila 3,8 procenta domácí spotřeby, uvedl úřad v červnu.
Podpora obnovitelných zdrojů v Česku v posledních letech umožnila rozsáhlý rozvoj především solárních elektráren. Elektřina kvůli nim ale významně zdražila. Stát byl nucen sáhnout k opatřením, která rozvoj obnovitelných zdrojů omezila a Energetický regulační úřad chce od roku 2014 zastavit veškerou podporu pro nové obnovitelné zdroje.