Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

NSS vyškrtl ze zásad Karlovarského kraje regulaci elektráren

Nejvyšší správní soud (NSS) vyškrtl ze Zásad územního rozvoje Karlovarského kraje přísnou regulaci větrných elektráren. Zásady připustily jejich výstavbu v nepatrné části kraje.

Soudci vyhověli návrhu obce Nový Kostel na Chebsku a jednoho z jejích obyvatel, zjistila ČTK z úřední desky. Odůvodnění verdiktu zatím soudci nezveřejnili. Podle dostupných informací jde o čtvrtý zásah soudu do regulace větrné energetiky v rozvojových zásadách českých a moravských krajů.

Odůvodnění verdiktu zatím nezná ani advokát Jiří Nezhyba, který návrh připravoval. Zdůraznil však, že soud návrhu vyhověl v plném rozsahu. Zásady podle Nezhyby příliš zasahovaly do práv obcí a vlastníků pozemků a byly v rozporu se zákonem. Elektrárny mohly podle zásad vyrůst jen na několika čtverečních kilometrech v kraji.

Ve zrušené části zásad konkrétně stálo, že větrné elektrárny dostanou zelenou "pouze výjimečně". "Rozvoj větrných elektráren v Karlovarském kraji je nezbytné koordinovat a podřídit prioritním cílům kraje - zejména ochraně krajinného rázu, rozvoji lázeňství a ochraně přírody," stálo v dokumentu. Vysokou větrnou elektrárnu s nosným sloupem nad 35 metrů zásady označovaly za stavbu nadmístního významu. Elektrárny mohly potenciálně vyrůst ve vzdálenosti nejméně jednoho kilometru od zastavěných území.

V minulosti už Nejvyšší správní soud podle Nezhyby podobným způsobem zrušil pasáže v zásadách územního rozvoje Vysočiny a Plzeňského kraje. Loni v červnu soud škrtal v zásadách územního rozvoje Moravskoslezského kraje, které prakticky bránily budování větrných elektráren. Vyhověl tak společnému návrhu šesti obcí z Opavska a Bruntálska. Obce chtěly stavět, ale kvůli krajskému územnímu plánu nemohly. Zásady územního rozvoje prý byly nepřiměřené a zároveň neurčité.

Naopak letos v únoru NSS zamítl návrh na zrušení části Zásad územního rozvoje Ústeckého kraje. Obec Petrovice na Ústecku v návrhu kritizovala údajně příliš přísnou regulaci výstavby větrných elektráren. Na soud se obrátil i majitel pozemku, jenž si ze stejného důvodu stěžoval na zásah do vlastnických práv. Petrovice neuspěly především kvůli tomu, že své námitky neuplatnily v době pořizování a schvalování zásad územního rozvoje.

Názory na větrné elektrárny se v Česku různí. Některé obce se jejich výstavbě brání v obavě, že vrtule na vysokých sloupech zkazí ráz krajiny. Jinde radnice budování elektráren podporují. Ekologové větrné elektrárny spíše schvalují jako vhodný zdroj obnovitelné energie.

 
 
Reklama