Aktuálně: Stát se snaží ušetřit na fotovoltaice
Stát vymyslel způsob, jak snížit vyplácení prostředků na rozvoj fotovoltaiky, kvůli němuž musí odběratelé vyplácet miliardy korun za vyrobenou elektřinu.
Nový zákon o podporovaných druzích energie, který už sněmovna poslala do Senátu, počítá s tím, že po rekonstrukci solárního parku se elektrárně radikálně sníží vyplácené peníze. Uvedl to dnes server Aktuálně.cz.
Předloha podle serveru počítá s tím, že opravené elektrárny budou považované za nové zdroje, na něž se budou vztahovat aktuální podmínky provozu včetně méně výhodné výkupní ceny proudu. Současná cena je až o polovinu nižší než loňská. "Za uvedení výrobny elektřiny do provozu se považuje též ukončení rekonstrukce technologické části stávající výrobny elektřiny, nebo ukončení modernizace, zvyšující technickou a ekologickou úroveň stávající výrobny elektřiny na úroveň srovnatelnou s nově zřizovanými výrobnami elektřiny," stojí v zákonu.
Podle právníka Luďka Šikoly, který se problematikou obnovitelných zdrojů zabývá, se do tohoto ustanovení "vejde" takřka každá oprava solární elektrárny. Nový paragraf se nelíbí České průmyslové fotovoltaické asociaci. "Je to naprosto nefér," řekl prezident asociace Aleš Spáčil, podle něhož tento paragraf nevytváří pro fotovoltaický byznys stabilní podnikatelské prostředí. Dodal, že na elektrárně se mohou pokazit různé komponenty relativně brzy.
V loňském roce prudce rostl počet solárních elektráren, a proto bude provoz těchto zdrojů příští rok stát přes 22 miliard korun, celkové náklady na obnovitelné zdroje dosáhnou asi 32 miliard korun. Vláda z toho pokryje část dotacemi, další část se promítne do cen elektřiny. Každé snížení dotace tak může kabinetu ušetřit nemalé prostředky, připomíná Aktuálně.cz.