Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Firma ukázala ve Vratimově novou technologii na likvidaci odpadů

Podle představitelů firmy lze zařízení využít na energetické zhodnocení zemědělských produktů i plastických hmot, ale také na likvidaci ropných lagun.

Ropné laguny po firmě Ostramo jsou jednou z největších ekologických zátěží v Moravskoslezském kraji. Čištění lagun má na starosti sdružení Čistá Ostrava, se kterým firma zatím o využití nové technologie nejednala.

Obchodní ředitel Simul trust Aleš Grof řekl, že zařízení neprodukuje žádné spaliny a je naprosto šetrné k životnímu prostředí. Znečištěné zeminy či odpady rozloží na tři části: čistý uhlík, metan a pyrolytický olej, přičemž metan a pyrolytický olej lze dále využít jako palivo.

"Odpad z lagun bychom přetvářeli na palivo. To bychom neprodávali, ale na místě spotřebovávali jako palivo do generátorů, které vyvíjejí elektrickou energii," řekl Grof. Tuhý zbytek složený z čistého uhlíku a nespálených částí by podle něj ještě bylo zřejmě třeba dále separovat. "Bylo by škoda čistý uhlík zasypat. Pevný zbytek by byla čistá zemina splňující veškeré limity předepsané inspekcí životního prostředí," řekl Grof.

V lagunách je téměř 200.000 tun kalů po bývalé chemičce Ostramo. Státní zakázku provádí sdružení Čistá Ostrava, které tvoří firmy Geosan Group, OHL ŽS a Aquatest. Laguny spravuje státní podnik Diamo.

Vedoucí odštěpného závodu Diama Josef Havelka uvedl, že pokud by sdružení Čistá Ostrava chtělo měnit subdodavatele nebo technologii, muselo by si to nechat schválit podnikem Diamo a ministerstvem financí. "Pokud by chtěla Čistá Ostrava měnit technologii, měnit subdodavatele a likvidovat obsah lagun jiným způsobem, celý tento proces by musel podléhat novému schválení EIA a novému schválení integrovaného povolení, což jsou záležitosti několika roků," řekl Havelka.

 
 
Reklama