Asociace obnovitelných zdrojů chtějí větší podporu výroby tepla
Představitelé asociací obnovitelných zdrojů požádali poslance, aby stát podporoval výrobu tepla na úkor elektřiny, úspora by podle nich mohla dosáhnout 1,5 miliardy korun.
Píše to středeční vydání deníku E15. Tato podpora by navíc měla pomoci teplárenství, které bude muset čelit zdražování surovin a investicím do rozvodů tepla. Finance na podporu výroby tepla chtějí asociace získat zavedením příspěvku k ceně elektřiny.
Poslanci budou nový zákon o podporovaných zdrojích energie projednávat v příštích týdnech. "Úspora by mohla dosáhnout 1,5 miliardy korun," řekl deníku E15 předseda Českého sdružení pro biomasu Jan Habart. Ve společném prohlášení asociací se také uvádí, že se sníží dopad podpory obnovitelných zdrojů do cen elektřiny.
Nový návrh se týká především výroby tepla z biomasy, ale prospěšný by mohl být také například pro geotermální energii. Úspory bude možné dosáhnout díky efektivnějšímu využívání biomasy beze ztrát, které nastávají při kondenzační výrobě elektřiny. Finance na podporu výroby tepla chtějí asociace získat zavedením příspěvku k ceně elektřiny, jejíž součástí je právě složka na podporu obnovitelných zdrojů. "Příspěvek by činil 22 haléřů na jednu kilowatthodinu," upřesnil Habart. Podle něj by se však zároveň ušetřilo na podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů, takže dopad na spotřebitele elektřiny by měl být pozitivní. Asociace se odvolávají na výpočty konzultační společnosti SEVEn.
Ředitel Centra pro výzkum energetického využití litosféry (geotermální energie) Martin Kloz uvedl, že promítnutí podpory tepla do cen elektřiny je vhodnější cestou, než by byla snaha o stanovování výkupních cen tepla. Ta by mohla vyvolávat obavy z jeho zdražování. Společná iniciativa zahrnuje asociace fotovoltaiky, větrných elektráren, biomasy, geotermální energie a vodních elektráren.