Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Výstavba solárních elektráren se v Hradeckém kraji zastavila, v Pardubicích se staví

Instalovaný výkon slunečních zdrojů činil na konci loňského roku 79,5 megawattu (MW), na konci letošního června jen o 0,2 MW více. Vyplývá to z údajů Energetického regulačního úřadu.

Podle mluvčího České fotovoltaické průmyslové asociace Jana Hlaváče jsou letos připojené nové zdroje ještě pozůstatkem dřívějších projektů vzniklých před více než rokem. Licenci na připojení získaly ještě předtím, než byl v únoru 2010 vyhlášen dosud platný stop stav na fotovoltaické zdroje. Pro elektrárny připojené letos již také platí nižší výkupní ceny elektřiny. "Dnes se již velké projekty investorům nevyplatí, i kdyby bylo připojení opět umožněno," řekl ČTK Hlaváč.

Ve srovnání s loňskem výroba elektrické energie ze slunce v regionu značně vzrostla. Za rok 2010 panely dodaly do sítě 27 gigawatthodin (GWh) elektřiny, za letošní první pololetí 47,6 GWh. Nárůst je způsoben tím, že většina zdrojů byla instalována až v druhé polovině nebo ke konci loňského roku, od ledna však již všechny pracovaly naplno, navíc letošní jaro bylo slunečné.

Dlouhodobě v regionu stagnuje výstavba větrných elektráren. Na konci roku 2009 činil jejich instalovaný výkon 1,6 MW, o rok později 1,9 MW. Podle statistik ERÚ žádnou elektřinu v těchto letech nevyrobily.

V Pardubickém kraji se výstavba solárních elektráren nezastavila

Ani po snížení výkupních cen elektřiny vyrobené ze slunce se v Pardubickém kraji v letošním prvním pololetí nezastavila výstavba fotovoltaických elektráren. Ve srovnání s minulým rokem se však výrazně zpomalila. Zatímco za celý rok 2010 se v regionu výkon slunečních zdrojů zvýšil z 21,7 na 81,2 megawattu (MW), letos od ledna do června přibylo dalších 4,9 MW. Výstavba větrných elektráren naproti tomu již od roku 2009 stagnuje, vyplývá z údajů Energetického regulačního úřadu (ERÚ).

Letos byly v Pardubickém kraji připojeny tři velké fotovoltaické elektrárny s výkonem od jednoho MW výše. Největší pracuje u obce Veská na Pardubicku s instalovaným výkonem 2,9 MW, menší stojí u Semanína a Rudoltic na Orlickoústecku. Podle mluvčího skupiny ČEZ pro východní Čechy Jiřího Kosiny největší české elektrárenské firmě nepatří.

Výrazně vzrostla výroba elektrické energie ze slunce. Za rok 2010 panely dodaly do sítě 26,9 gigawatthodin (GWh) elektřiny, za letošní první pololetí již 47,6 GWh. Velký nárůst je způsoben tím, že většina zdrojů byla instalována v druhé polovině nebo ke konci loňského roku, od ledna však již pracovaly naplno.

Podle Jana Hlaváče, mluvčího České fotovoltaické průmyslové asociace, jsou letos připojení nové zdroje ještě pozůstatkem dřívějších projektů vzniklých před více než rokem. Licenci na připojení získaly ještě předtím, než byl v únoru 2010 vyhlášen dosud platný stop stav na fotovoltaické zdroje. "Dnes se již velké projekty investorům nevyplatí, i kdyby bylo připojení opět umožněno," řekl ČTK Hlaváč. Podle něj je ale škoda, že si fotovoltaické panely nemohou instalovat na střechy alespoň domácnosti a malé firmy. Navíc se ceny technologií stále snižují a nepotvrdily se ani obavy, že kvůli velkému příkonu ze slunečních zdrojů zkolabuje distribuční síť.

 
 
Reklama