Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

E15: Nové solární elektrárny nemají šanci ani po Novém roce

Nové solární elektrárny nikdo k síti nepřipojí ani po Novém roce, přestože pro ně od příštího roku platí nová pravidla. Stále totiž trvá stop stav kvůli bezpečnosti a spolehlivosti elektrizační soustavy. Podle operátora přenosové soustavy ČEPS je počet starých žádostí o připojení stále příliš vysoký, informuje dnešní vydání deníku E15.

Podle listu parlament sice schválil nová pravidla pro fotovoltaické elektrárny včetně jejich zdanění od příštího roku, nové solární zdroje však od Nového roku stejně nikdo k síti nepřipojí. „Stop stav kvůli bezpečnosti a spolehlivosti elektrizační soustavy i nadále trvá a bohužel nejsme schopni odhadnout, kdy skončí,“ řekl listu mluvčí společnosti ČEZ Ladislav Kříž. Tyto informace deníku potvrdil také operátor přenosové soustavy - společnost ČEPS. Počet starých žádostí o připojení je totiž podle ní stále příliš vysoký.

„Průběžné informace o vydaných licencích pro fotovoltaické elektrárny, které má ČEPS od regulátora k dispozici, nasvědčují tomu, že předpoklady, ze kterých vycházel při žádosti o pozastavení připojování nových zdrojů, stále platí,“ sdělila deníku Eva Vítková z ČEPS. Upozornila také, že do soustavy se navíc připojují větrné elektrárny.

Kříž připoměl, že stejně jako letos budou dál připojováni jen ti žadatelé, kteří už mají účinnou licenci nebo dříve uzavřeli příslušnou smlouvu a splní všechny podmínky. "Šanci na připojení k síti tak ani od Nového roku nebudou mít nové střešní instalace do 30 kilowattů, kterým dali zákonodárci přednost mimo jiné tím, že na ně neuvalili novou solární daň," uvádí deník.

Dodává však, že ČEPS i ČEZ se chystají vše přehodnotit během příštího roku. „V tu dobu už bude zřejmé, kolik elektráren a jaký instalovaný výkon fotovoltaických a větrných elektráren se připojil do sítě a jakým způsobem se projevila již přijatá novela zákona o podpoře elektřiny z obnovitelných zdrojů,“ řekla dále Vítková.

Odvolala se také studii výzkumné společnosti EGÚ, podle níž je česká elektrizační soustava schopna za současných podmínek pojmout 1650 megawattů soudobě vyráběného výkonu z fotovoltaických a větrných elektráren, což je asi 2200 megawattů instalovaného výkonu těchto zdrojů.

Energetický regulační úřad vydal ke 3. prosinci licence na připojení výkonu 1363 megawattů instalovaného ve fotovoltaických elektrárnách, které už nabyly právní moci. Licence na dalších 347 megawattů na nabytí právní moci čekají. "Instalovaný výkon ve větrných zdrojích by měl podle Vítkové ke konci letošního roku dosáhnout 230 megawattů," uvádí deník.

 
 
Reklama