Distributoři prý nesmějí účtovat poplatky za obnovitelné zdroje
Distribuční společnosti účtují koncovým zákazníkům poplatky jako příspěvek na podporu obnovitelných zdrojů bez opory v zákoně. Tvrdí to alespoň tisková zpráva Informačního institutu, za kterým stojí například člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) ekonom Pavel Kohout a místopředseda hospodářského výboru sněmovny a poslanec za ODS Aleš Rádl. Institut dává vinu Energetickému regulačnímu úřadu (ERÚ). O problému dnes informovaly rovněž Hospodářské noviny a Mladá fronta Dnes.
Podle autora zprávy, ředitele Informačního institutu Petra Cibulky, si ERÚ vlastní vyhláškou přivlastnil pravomoc určovat poplatky za obnovitelné zdroje, aniž by mu to zákon dovoloval. "Koncoví zákazníci tak od roku 2004 zaplatili na podpoře 22,5 až 24,5 miliardy korun, přičemž 14 až 16 miliard mohou za poslední tři roky u soudu nárokovat zpět," uvádí Cibulka.
Podle Kohouta zákony, které obhospodařují solární dotace, sice řeší, kdo musí vyrobenou elektřinu a za kolik odkoupit od toho, či onoho vlastníka vodní nebo solární elektrárny. Jsou to distribuční společnosti. Ale zákony vůbec neřeší, kdo má zaplatit distribučním společnostem tyto vícenáklady. "Distribuční společnosti účtují tyto vícenáklady již pět let koncovým zákazníkům bez opory v zákoně," tvrdí Kohout.
Ze zprávy Informačního institutu dále vyplývá, že chce-li ERÚ postupovat podle zákona, nevydá na rok 2011 nové cenové rozhodnutí a změní vyhlášku, kterou si tuto pravomoc nezákonně udělil, což by mělo za následek neúčtování poplatků za obnovitelné zdroje energie (OZE).
Šéf ERÚ Josef Fiřt však dnešní Mladé frontě Dnes řekl, že žádný rozbor neviděl. A pokud poradce vlády rozbory předloží, chce se k nim vyjádřit, žádné pochybení však nevidí. "Jednáme v souladu se zákonem, jsem přesvědčen, že se ničeho nezákonného nedopouštíme," řekl listu Fiřt. Pokud je právně napadnutelný náš postup, musely by být právně napadnutelné zákony, dodal pro Hospodářské noviny.
Zásah proti Fiřtovu úřadu vylučuje i ministr financí Miroslav Kalousek. "Nikdy jsem nebyl o správnosti čísel ERÚ přesvědčen, musím ale respektovat nezávislost tohoto úřadu, politický nátlak na něj je nepřípustný," řekl Kalousek Hospodářským novinám.
Podle MfD za ERÚ stojí i jemu nadřízené ministerstvo průmyslu. "ERÚ poplatky stanovovat může. Je cenovým orgánem, který je oprávněn mimo jiné vydávat příslušná cenová rozhodnutí," řekl listu mluvčí MPO Pavel Vlček.
Advokát Kamil Blažek, partner právnické kanceláře Kinstellar, který se energetikou dlouhodobě zabývá, zatím na podobnou argumentaci nenarazil. "Názor, že by ERÚ stanovoval ceny protizákonně, slyším poprvé," uvedl.
Informační institut je nevládní neziskové vědomostní centrum se zaměřením na výzkum v politických otázkách.