Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Kužel: Z nárůstu ceny elektřiny by se neměla platit DPH

Z nárůstu ceny elektřiny, který příští rok způsobí rozvoj solárních zdrojů, by se neměla platit daň z přidané hodnoty (DPH), aby dopad skokového zdražení elektrické energie na podnikovou sféru nebyl tak značný. V diskusním pořadu ČT Otázky Václava Moravce to dnes řekl prezident Hospodářské komory Petr Kužel, podle kterého by tento nárůst cen elektrické energie mohl být v budoucnu splacen z výnosů emisních povolenek. Odborníci odhadují zdražení elektřiny pro domácnosti příští rok v důsledku rozvoje fotovoltaických elektráren kolem deseti procent a pro podniky ve výši zhruba 15 procent.

"My říkáme, že pokud by skokově elektřina stoupla, tak aby o ten rozdíl nebylo navýšeno DPH. Protože tím pádem by stát dostal další peníze, které by z našeho pohledu dostat neměl, protože za to ten stát vlastně může. Do budoucna bychom mohli tento nepříjemný skokový nárůst, protože se bavíme o 40 miliardách korun, splatit i z (emisních) povolenek," uvedl Kužel.

Česká republika za snížení emisí oxidu uhličitého podle Kužela inkasuje po roce 2013 zhruba 90 miliard korun. "Stát by si do té doby mohl půjčit a 40 miliard korun postupně splácet. Tím pádem by nemuselo dojít svým způsobem k žádnému nárůstu (cen) elektrické energie," podotkl Kužel.

Zdražení elektřiny pro příští rok se bude odvíjet od množství solárních zdrojů, které se stihnou připojit do konce letošního roku. Na začátku září v Česku fungovaly fotovoltaické elektrárny o výkonu téměř 700 megawattů, do konce roku se však odhady připojeného výkonu pohybují od 1200 MW do více než 2000 MW.

Stát nyní hledá způsoby, jak růst cen elektřiny v příštím roce omezit. V rámci opatření, která mají omezit zdražování elektřiny v důsledku rozvoje solárních elektráren, zrušila vláda od příštího roku podporu slunečních zdrojů postavených na volných plochách. Ruší fotovoltaickým elektrárnám také osvobození od daně z příjmů a sníží se odpisová výhodnost technologické části elektráren. Energetický regulační úřad se chystá od příštího roku snížit výkupní ceny za elektřinu z obnovitelných zdrojů o zhruba polovinu.

Vývoj cen elektrické energie sleduje nově zřízený koordinační monitorovací výbor, který bude předpovídat dopady připojovaných solárních elektráren na ceny elektrické energie. "Budeme čekat na data, která jsou rozhodující pro posouzení odhadů vývoje cen elektřiny. Data budeme mít nejdříve ke konci září. Pak se sejde koordinační monitorovací výbor, nastíní predikci (vývoje cen elektrické energie) a pak se budeme rozhodovat, jak dál," řekl ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek (ODS), který za limitní mez pro další opatření označil desetiprocentní zvýšení cen elektřiny pro domácnosti.

Příští rok bude podle Kocourka z pohledu růstu cen elektrické energie kritický, jelikož do sítě budou připojeny obnovitelné zdroje, zejména sluneční elektrárny. "Jsme připraveni například rozložit zátěž v čase tak, aby náraz nebyl tak obrovský v roce 2011. Jsme schopni to udělat například přes úvěr přes obchodníka s elektřinou, který je státní institucí. Jsme schopni případně uvažovat o tom, že náraz rozložíme přes ekologické daně," podotkl Kocourek.

Podle stínového ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana (ČSSD) by vláda mohla zvážit také dočasné snížení zdanění elektrické energie, aby dopad růstu cen na rozpočty domácností a náklady firem nebyl tak dramatický. Kocourek ale oponoval, že DPH na elektrickou energii snížit nelze, jelikož by to příští rok výrazně snížilo příjmy státního rozpočtu. "Můžeme se zabývat jinými daňovými nástroji. Můžeme například uvažovat o tom, že bude změněna daňová sazba za nájem zemědělského půdního fondu. Jsem si skoro jistý, že budeme schopni nárůst cen elektřiny schopni udržet kolem deseti procent," uvedl Kocourek, podle kterého budou odborníci jednotlivé varianty řešení ještě analyzovat.

Odhady vývoje cen elektřiny v souvislosti s podporou obnovitelných zdrojů se značně liší. Zatímco Česká fotovoltaická průmyslová asociace odhaduje, že cena elektřiny příští rok stoupne o sedm až osm procent, vnitřní analýza ČEZ očekává při uvedení nových solárních elektráren růst cen elektřiny pro domácnosti o 15 až 18 procent. Podle studie zástupců Vysoké školy ekonomické v Praze budou celkové náklady na podporu výkupu elektřiny ze solárních a větrných elektráren v ČR během příštích 20 let činit více než 650 miliard korun.

 
 
Reklama