Vítr čerpá vodu - aneb ožije tradice?

Datum: 25.6.2007  |  Autor: Břetislav Koč

Mluví-li se o možnostech energetického využívání síly větru, je zpravidla řeč o větrných elektrárnách. Výroba elektrické energie však není jediným možným řešením, jak "nepolapitelný" vítr zaměstnat, jak využít jeho síly. Nabízí se totiž i další možnost...

Tradiční a historická, pro mnohá použití i výhodnější a přitom jednoduchá možnost - využít větru k čerpání vody. Známá jsou tzv. "farmářská" větrná kola v Americe či Austrálii, podobná zařízení na stanicích slavného transamerického Pacifiku, ale nemusíme hledat až za oceánem.

"Ještě v dnešní době přečasto vídáme namáhavé nošení vody do kopce ve vědrech aneb nákladné a neméně obtížné dovážení vody potahem (spojené s trmácením dobytka, ničením postrojů, vozů a hrozícím za zimní doby na náledí úrazem téhož) v sudech neb lejtách do strmých, špatnými cestami opatřených namnoze míst, ačkoliv toho není dnes již zapotřebí, abychom jediného haléře za dovážení neb režii s vydržováním nějakého nákladného parního stroje neb podobného motoru vydávali, neboť skoro všude naskytují se nám výhodné případy ku postavení mého nově zdokonaleného ocelového pozinkovaného, bouřivzdorného, samočinně dle směru a síly větru se řídícího větrného motoru."

Těmito slovy lákal před více než sto lety zákazníky inzerát "První moravské továrny na vodovody, plynovody a čerpadla Ant. Kunz, c. k. dvorní dodavatel, Hranice, Morava", nabízející větrná čerpadla v ucelené výkonové řadě, od nejmenšího modelu "Ajax" až po obří "Samson".


Větrné čerpadlo Kunz jako technická památka v obci Višňové na Znojemsku, kde čerpalo vodu ze studny do zásobníku obecního vodovodu.
 
Takové větrné čerpadlo může při čerstvějším větru načerpat - a je to změřeno - 300 - 500 litrů za hodinu při sací výšce 8 metrů a výtlačné výšce až 30 metrů.
 
Zajímavá aplikace větrného čerpadla na farmě u Želetavy: čerpá vodu do nádrže s napáječkami pro dobytek na pastvině. Zdrojem vody je meliorační rýha, jíž dobytek dříve využíval k pití, výrazně přitom však poškozoval její břehy.

Jak už to bývá, některé věci jsou aktuální i po sto letech, nebo se stávají znovu aktuálními se změnou podmínek. V tom je i šance pro větrná čerpadla, která byla během první poloviny minulého století často používána k zásobování obecních vodovodů (taková se dochovala jako technické památky ve Vedrovicích a ve Višňovém na Znojemsku nebo v Radíkově u Přerova), nebo k zásobování vodou na statcích, na pastvinách či u zahradníků. Zub času (a levná energie) se postaraly o jiná řešení, ne nepodobná "nákladnému a neméně obtížnému dovážení vody potahem v sudech neb lejtách" - dovozu vody na odlehlá místa cisternami nebo budování nákladných přípojek s pohonem čerpadel elektromotory. Větrná kola pohánějící čerpadla dokreslovala ještě v polovině minulého století obraz nejednoho zahradnictví v Čechách i na Moravě.

Větrná čerpadla jsou velmi jednoduchá zařízení. Rotor s lopatkami a kormidlem, které zajišťuje jeho natáčení proti směru vanoucího větru, je poháněn větrem a prostřednictvím excentru na své ose dává pohyb táhlu spojenému s pístem čerpadla. To je umístěno přímo na trubce, která je současně hlavním nosným elementem celého zařízení, spolu se skládací trojnožkou nebo s uchycením kotvenými lanky. Celé toto zařízení může mít hmotnost od desítek kg, je velmi jednoduše demontovatelné a v rozloženém stavu je lze převézt na místo potřeby i na střešním nosiči osobního auta.

A kde je možné taková čerpadla použít? Zde je několik příkladů: čerpání pitné i užitkové vody pro rodinné domky, chaty, zahrady, na stavbách, napájení závlah nebo bazénů, cirkulace vody spojená s okysličováním vody v rybnících, bazénech nebo chovných zařízeních pro ryby, zásobování napáječek pro skot na pastvinách... Nabízejí se i jiné možnosti, například odčerpávání vody ze zamokřeného okolí staveb snížením hladiny spodní vody a podobně. V polovině devadesátých let minulého století odvodňovala právě větrná čerpadla skládku nedaleko Klatov. Větrné čerpadlo je funkční již při rychlosti větru kolem 3 metrů za vteřinu, to je velmi slabý vítr. Podobná využití nepotřebují žádnou regulaci, je-li vody nadbytek, může odtékat přepadem zpět ke zdroji - k pramenu, strouze, vodnímu toku, k nenáročné sondě pažené trubkou či k vrtu.

O možnostech a efektu větrného čerpadla jsem našel informaci v historických materiálech již zmíněné firmy Kunz, v nichž jsou často citovány některé ze stovek doporučení čili "děkovných dopisů" uživatelů větrných čerpadel, například: "...vodovod pomocí větrného motoru ct. Vaší firmou v roce 1899 postavený, znamenitě se osvědčil a k mé plné spokojenosti pracuje, tak že mohu světoznámý závod Váš každému doporučiti, neboť kapitál v investici uložený již dávno lichvářský úrok přinesl a režii moji každým rokem alespoň o 2000 korun zmenšil. Miroslav Souček, majitel dvora, p. Lilbín u Plzně."

Pro čerpání v místech, ležících ve "větrném stínu" byl před časem odzkoušen i zajímavý typ větrného čerpadla s hydraulickým přenosem impulsu od rotoru k membránovému čerpadlu, které může být vzdáleno i několik desítek metrů u vodního zdroje. Uvedené čerpadlo před rokem 1990 prezentovaly vojenské opravny z Mostkovic u Prostějova a nějakou dobu stálo vedle větrné elektrárny u známého motorestu Rohlenka na dálnici od Brna na Vyškov.

 

Hodnotit:  

Datum: 25.6.2007
Autor: Břetislav Koč   všechny články autoraSdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Poslat e-mailem Hledat v článcíchDiskuse (9 příspěvků, poslední 12.12.2011 13:33)


Témata 2018

Slunce v domě on-line

Stav nabití BAT:--- %
Roční soběstačnost:--- %

Partneři - Obnovitelná energie

logo FENIX

logo VIESSMANN
logo HOTJET

Spolupracujeme

logo Česká peleta

Doporučujeme

 
 

Aktuální články na ESTAV.czPražští radní podpořili zbourání Libeňského mostu, schválit záměr musí zastupitelstvoProč se bránit výskytu tepelných mostů? Mohou způsobit i plísně. Jsou i další důvodyPardubice dojednaly odkup pozemků pro autobusový terminálVystrojený vrt kolektorem je jednou z nejdůležitějších částí systému XI.