Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Investice do solárního ohřevu vody se vrátí i za 8 let. S návratností pomůžou dotace

S jarními měsíci přichází čas na úvahy nad možným zdokonalením domácího systému pro ohřev teplé vody. Zajímavou a ekologickou cestou k úsporám energií je využití solární energie. Podle odborníků se investice do solárního termického systému pro ohřev teplé vody může vrátit i za 8 let.

Návratnost solárního systému navíc mohou významně urychlit dotace. Připravili jsme pro vás několik rad a informací, které je dobré před investicí do těchto zařízení vědět.

Kolik energie vám solární systém uspoří?

Vzhledem ke klimatickým podmínkám v České republice nemůže solární systém pracovat v průběhu roku zcela samostatně. „Solární systém dokáže plně pokrýt spotřebu tepla na ohřev teplé vody během letních měsíců. Zajímavých solárních zisků lze dosáhnout také za jasného počasí během ostatních měsíců v roce,“ popisuje možnosti úspor Ivo Zabloudil, produktový manažer společnosti ENBRA, která se mimo jiné zabývá prodejem a instalací otopné techniky. „Celkově se solární energie během roku podílí na ohřevu vody a vytápění v rodinném domě obvykle v rozmezí 15 až 35 %,“ dodal Zabloudil.

Návratnost záleží na spotřebě teplé vody i na místních podmínkách

O tom, zda bude provoz solárního systému pro ohřev teplé vody rentabilní, rozhodují také místní podmínky. Návratnost systému bude rychlejší v oblastech s čistým ovzduším a vyšším úhrnem slunečního záření, jako je jižní a střední Morava nebo střední Čechy. Solární kolektor by měl být vždy nainstalován směrem na jih, jeho sklon je pak určován podle způsobu využití. Bude-li kolektor v domácnosti využíván jak pro ohřev teplé vody, tak pro podporu vytápění, je vhodné jej instalovat se sklonem v rozmezí 45 až 60°. „Důležité je dobře zvolit počet a sklon solárních kolektorů podle požadovaného způsobu využití. Větší počet solárních kolektorů bude dodávat více energie, ale zase mívá delší návratnost,“ sdělil Ivo Zabloudil, produktový manažer společnosti ENBRA. Náklady na vhodně navržený termický solární systém ohřevu vody se podle něj mohou vrátit již za 8 let. Při využití dotačního programu Nová zelená úsporám se pak návratnost může pohybovat i okolo 5 let.

Zvažte beztlaký solární systém

Stále častěji se na trhu setkáte s moderními beztlakými solárními systémy, jejichž kolektory nejsou naplněny pracovní kapalinou stále, ale plní se pouze tehdy, svítí-li slunce a je-li poptávka po teplé vodě. Tato technologie se označuje jako drain-back. Výhodou těchto systémů jsou nízké nároky na údržbu a vyšší energetická účinnost. Ke své činnosti totiž nepotřebují výměník voda/glykol ani nemrznoucí směs. Solární systémy s drain-back technologií jsou oproti klasickým tlakovým systémům až o 15 % účinnější.

Zajímejte se také o hygienu přípravy teplé vody

Velkou pozornost je nutné věnovat nejen kolektorům, ale též zásobníku na teplou vodu. Ten by měl být vždy konstruován tak, aby dobře podporoval vhodné rozvrstvení teplot vody v nádrži. Solární kolektory jsou totiž tím účinnější, čím chladnější voda do nich proudí. Volba zásobníku je klíčová rovněž pro hygienu přípravy teplé vody. Jeho konstrukce by měla zamezovat tvorbě usazenin a kalů, v nichž se mohou množit škodlivé bakterie, jako je například Legionella.

Solární ohřev by měl s jinými zdroji tepla tvořit ucelený systém

Termický solární systém pro ohřev teplé vody se zpravidla neinstaluje samostatně, ale jako doplněk stávající otopné soustavy domu. Zařízení by proto mělo umožňovat bezproblémovou integraci do stávajícího otopného systému. Jednou z nejúspornějších variant je kombinace tepelného čerpadla a solárního ohřevu vody. Díky tomuto systému mohou domácnosti v budoucnu minimalizovat vliv zdražování paliv.


ENBRA, a.s.
logo ENBRA, a.s.

ENBRA, a. s. je lídrem v prodeji vodoměrů a v první trojce dodavatelů měřičů tepla. Nabízí sortiment tepelné techniky, vzduchotechniky, chlazení a fotovoltaiky. Je dodavatelem produktů i poskytovatelem služeb - patří k vedoucí trojici rozúčtovatelů nákladů ...