Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Kdy se vyplatí fotovoltaika s tepelným čerpadlem?

Fotovoltaika nejvíc elektřiny vyrobí v létě, tepelné čerpadlo má největší spotřebu v zimě. Co je potřeba, by se kombinace fotovoltaiky a tepelného čerpadla vyplatila? V rozhovoru pro Estav.tv odpovídá Radek Červín ze společnosti NIBE Energy Systems.

Více zajímavých videí na estav.tvOn-line televize pro architekturu, stavbu a bydlení

Fotovoltaika s tepelným čerpadlem může významně ušetřit zejména na jaře a na podzim. V tomto tzv. přechodném období je sice ještě potřeba topit, ale současně už slunce svítí dostatečně dlouho, aby fotovoltaika vyrobila významnější množství elektřiny.

Ale aby byla spolupráce fotovoltaiky a tepelného čerpadla účinná, musí spolu tato dvě zařízení komunikovat. Tepelné čerpadlo musí takovou komunikaci umožňovat a být na ni připravené. Režim řízení tepelného čerpadla pak umožňuje různé funkce, kde tou nejjednodušší je „využij přebytky výroby fotovoltaiky k přípravě teplé vody“. Jaké další pokročilé funkce nabízí řízení spolupráce fotovoltaiky a tepelného čerpadla? Dozvíte se ve videu.

Pak jsou tady ale různé způsoby spolupráce fotovoltaiky a tepelného čerpadla, které smysl nedávají. Ať už finančně, kdy sice tepelné čerpadlo využívá elektřinu ze slunce, ale takovým způsobem, že se to nevyplatí. Nebo dokonce technicky, kdy tepelné čerpadlo díky fotovoltaice ušetří pár kilowatthodin, ale je provozováno v režimu, který mu škodí. Jaké způsoby kombinace fotovoltaiky a tepelného čerpadla nejsou vhodné? Dozvíte se v rozhovoru s Radkem Červínem ze společnosti NIBE Energy Systems.

Renomovaní výrobci tepelných čerpadel ale mají své systémy nastavené tak, aby tepelné čerpadlo s fotovoltaikou smysl dávalo. Umí využívat zvlášť ohřev topnou patronou a zvlášť kompresorem a zohledňují takto aktuální výrobu fotovoltaiky. Stejně tak umí modulovat příkon tepelného čerpadla v závislosti na výrobě fotovoltaiky nebo využívat nízké ceny elektřiny na spotovém trhu. A touto cestou pokročilého adaptivního řízení jdou i tepelná čerpadla NIBE. Zajímají vás podrobnosti? Podívejte se na rozhovor s Radkem Červínem z NIBE Energy Systems.

 
 
Reklama