Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Český tým dorazil do cíle závodu solárních kol v Astaně

V neděli se vrací domů Czech Solar Team, který dorazil 31.7.2013 ve 20:35 místního času do cíle závodu solárních kol v kazašském hlavním městě Astaně. Cesta z francouzského Chámbery dlouhá 7804 km jim trvala 46 dní, 10 hodin a 35 minut, což stačilo na celkové čtvrté místo.

Czech Solar Team ve složení Karel Šebela a Honza Galla dorazil 31.7.2013 ve 20:35 místního času do cíle závodu solárních kol v kazašském hlavním městě Astaně. Start se konal 15. června ve francouzském Chambéry a dvěma českým účastníkům trvalo 46 dní, 10 hodin a 35 minut dostat se do Astany, což stačilo na celkové čtvrté místo z 28 startujících. V cíli se objevili jako první tým a na své pouti urazili vzdálenost 7804 km.

The Sun Trip, jak se závod nazývá, se letos jede poprvé, oficiálně se jedná o nultý ročník. Jeho organizátorem je Francouz Florian Bailly, který v roce 2010 dojel na solárním kole z Francie do Japonska. Jeho cesta je všeobecně považována za první svého druhu vůbec. Na rozdíl od světoznámého závodu solárních speciálů World Solar Challenge se The Sun Trip jede expedičním způsobem, tedy bez jakýchkoliv podpůrných vozidel. Trasu si účastníci volí sami dle svých možností a aktuální situace, což připomíná závody ze začátků automobilismu. Jediným kontrolním bodem na trase je ruské město Soči na břehu Černého moře, kde se budou příští rok konat Zimní olympijské hry. Jedním z cílů závodu je propagace využití obnovitelných zdrojů v dopravě.


Průjezd sedlem Petit St. Bernard pod Mont Blancem ve výšce 2280 m

Obě vozidla členů Českého solárního týmu včetně fotovoltaických panelů jsou české výroby (s výjimkou elektromotoru a akumulátoru), jedná se o ležaté tříkolky. Fotovoltaické panely o celkové ploše 4 m2 a výkonu 550 W jsou umístěny nad hlavami jezdců a na přívěsných vozících. Jednalo se o extrémně odlehčené prototypy, z nichž jedna sada byla vyrobena ze standardních článků, zatímco druhá sada byla vyrobena z opravených článků (v rámci projektu REPTILE), které byly jako vadné vyřazeny z výrobní linky. Závod byl zároveň zátěžovým testem obou typů panelů.

Český solární tým svá vozidla prezentoval v rámci Evropských dnů Slunce při úvodní tiskové konferenci v Národním divadle a na 8. České fotovoltaické konferenci.


Český solární tým se svým vozidlem u Národního divadla v rámci Evropských dnů Slunce

Celková délka soupravy je 5,5 metru, hmotnost plně naloženého kola s přívěsem se pohybovala kolem 100 kilogramů. Motor je umístěn v zadním kole a umožňuje dosáhnout rychlosti až 35 km/h. Česká koncepce tak byla v podstatě extrémem, který povolovaly pravidla. Tedy využití maximální možné velikosti stroje, fotovoltaických panelů a maximální kapacity baterií. "Nejsme žádní sportovci. Spíše jsme se zvedli z kanceláře a jeli si splnit svůj sen. Museli jsme vsadit na sílu Slunce spíše než na sílu nohou" říká Karel Šebela o jejich strategii. Ta jim dávala výhodu když opravdu svítilo, ale brzdila je, když bylo dlouho pod mrakem, nebo foukal silný protivítr. "Letos počasí tomuto závodu moc nepřeje a dokonce nám vydatně pršelo i v Kazachstánu, o kterém se tvrdí, že je v létě téměř bez deště" dodává Karel. Tým tak byl schopen jezdit za dobrého počasí 200 až 300 km denně, ale ve dnech bez Slunce ujetá vzdálenost klesala pod 100 km.

Karel a Honza si vybrali tzv. severní cestu, tedy Ukrajinou kolem Černého moře, zatímco jiní účastníci volili trasu jihem přes Turecko. Češi tak mají za sebou 10 zemí a to Francii, Itálii, Slovinsko, Chorvatsko, Srbsko, Rumunsko, Moldávii, Ukrajinu, Rusko a Kazachstán, přičemž v poslední z nich ujeli více než třetinu z celkové vzdálenosti.

Od začátku závodu se český tým držel na předních pozicích, ale v Rumunsku Honzu kousl pes, bylo třeba dostat injekce proti vzteklině, a Češi proto ztratili dva dny. K tomu se přidaly deště na Ukrajině a čelo závodu v podobě lídra Belgičana Rafa Van Hulle a Francouze Jörge Molity, tak bylo v podstatě ztraceno. Honza s Karlem se pak pohybovali svou standardní rychlostí kolem 200 km za den a udržovali si třetí místo. Projeli ukrajinský Krym, ruské černomořské pobřeží a přes boční hřeben Kavkazu se přehoupli do vnitrozemí, aby zamířili ke Kaspickému moři.

Za Astrachaní překročili hranice do Kazachstánu a museli se rozhodnout, zda zvolí jistotu a asfaltovou silnici severem přes Uralsk, a nebo o tři sta kilometrů kratší cestu přímo na město Aktobe, která však znamenala velmi náročných 250 kilometrů po silnicích bez asfaltu v místech s minimálním osídlením, kde je třeba s sebou mít dostatek vody i zásob alespoň na dva dny. Touha po dalším dobrodružství zvítězila a po výrazném doplnění zásob se český tým vydal jižní cestou. Bohužel však došlo k nehodě, a při vyhýbání se kamionu, Honza doslova zmizel v jednom z ohromných kazašských výmolů, a porušil část konstrukce svého stroje. To znamenalo návrat autem do Atyrau a opravu, což zabralo dva dny, a protože svaření v místním servisu vypadalo více než bídně, bylo třeba se vydat po severní cestě přes Uralsk a jet už na jistotu. To už byl český tým na čtvrtém místě se ztrátou téměř 400 km na třetího závodníka. Během následujících dní se Honza s Karlem snažili ztrátu stáhnout a dokázali se dostat až na rozdíl pouhých 100 km. V posledních dnech před Astanou se počasí výrazně zhoršilo, pršelo a foukal protivítr, a proto je výsledkem čtvrté místo, které i tak znamená obrovský úspěch, neb hlavním cílem českého týmu bylo závod především dokončit.


Pohled z kokpitu. První tříkolka objíždí stín stromu vržený na silnici

„Přemýšleli jsme nad tím, co bychom udělali jinak a proč byl Raf rychlejší než my. Měli jsme jinou koncepci a větší odpor vzduchu. Brali jsme to více jako výlet a měli hodně náhradních dílů včetně jednoho motoru. Díky třem stopám jsme vymetli každou díru. A pak těch několik dní zpoždění díky psovi a nehodě. To se nedalo moc ovlivnit“ poznamenává Honza k účasti v závodu a k výsledku, a dodává: „V každém případě jsme nadšeni z toho, že se nám podařilo dojet až do Astany. Tu a tam to vypadalo dost bídně“.

Vzhledem k tomu, že startovní pole je hodně výkonnostně rozdílné, někteří závodníci jsou teprve v půlce celé trasy a jiní se už potýkají s posledními stovkami kilometrů před Astanou.

English Synopsis

Czech Solar Team arrived July 31, 2013 at 20:35 local time to the finish of The Sun Trip in the capital of Kazakhstan, Astana. The Sun Trip is a race of hybrid powered (human and solar) bicycles. The journey from Chambery in France was 7804 km long, and they lasted 46 days, 10 hours and 35 minutes, which was enough for fourth position overall.

 
 
Reklama