Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Průlomová solární PPA smlouva: dlouhodobá dohoda o prodeji elektřiny průmyslové firmě ukáže směr pro další velké solární projekty

Nadnárodní společnost Enery, člen Solární asociace, vybuduje v jihočeském Dyníně fotovoltaickou elektrárnu o výkonu 37 MWp a deset let z ní bude za předem dohodnutých podmínek dodávat elektřinu firmě Benteler, která působí v oblasti automotive, energetiky a strojírenství.

Jistota ohledně budoucí ceny prodávané elektřiny umožní investorovi naplánovat a financovat tento velký projekt, odběrateli zase nákup energie z obnovitelných zdrojů pomůže naplnit jeho cíle v oblasti udržitelného podnikání. Jedná se přitom o jednu z prvních takových dohod v Česku.

Loňský rok byl sice pro solární energetiku rekordní, podle Solární asociace ale z více než osmdesáti tisíc nových solárních elektráren tvořily drtivou většinu rezidenční fotovoltaiky s výkonem do 10 kWp. Experti se přitom shodují, že pro signifikantní nárůst podílu obnovitelných zdrojů by měly v budoucnu hrát prim velké solární elektrárny. Bez nich nebude energetika připravena na odklon od uhlí a český průmysl ztratí konkurenceschopnost.

Investoři do velkých fotovoltaik však narážejí na zásadní problém: získají sice investiční podporu z Modernizačního fondu, nedokážou ale předpovídat pohyby cen elektřiny v dlouhém období a predikovat tak budoucí výnosy. A to je problém pro financující banky. Řešením jsou právě smlouvy o prodeji elektřiny označované zkratkou PPA (Power Purchase Agreement), které mohou být uzavřeny hned v počáteční fázi plánování projektu. Dohoda o množství a ceně dodávané elektřiny pak může sehrát klíčovou roli při sjednávání úvěru.

PPA smlouvy přitom přinášejí výhody i odběratelům zelené energie. Cena elektřiny je v průmyslu jednou z hlavních nákladových položek a její dlouhodobá stabilita je proto pro plánování zásadní. „V konkurenčním boji dnes navíc hrají roli aspekty jako ESG a tlak na snižování uhlíkové stopy ze strany zákazníků v dodavatelském řetězci. Průmyslové firmy proto začínají aktivně vyhledávat dodavatele elektřiny z obnovitelných zdrojů,“ zdůvodňuje Jan Krčmář, výkonný ředitel Solární asociace, proč jimi sdružené výrobce elektřiny s takovými odběrateli propojují.

Více informací


Solární asociace, spolek
logo Solární asociace, spolek

Solární asociace je největší profesní sdružení podnikatelů v solární energetice a dalších příznivců fotovoltaiky, které si zakládá především na transparentnosti a profesionalitě.

 
 
Reklama