Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Díky spolupráci se SOLEKem Zdeňka Sobotky začne pivovar Svijany vařit pivo pomocí sluneční energie

Pivo uvařené díky solární energii. Takovou ambici má Pivovar Svijany, který podepsal smlouvu o díle se společností SOLEK.

Na konci února začne SOLEK instalovat na střechu výrobního závodu Pivovaru Svijany bezmála 1 000 kusů solárních panelů s očekávaným ročním výkonem cca 440 MWh/rok, kterým společnost pokryje 14 % celkové spotřeby energie.

„Díky nám se bude ve Svijanech vařit pivo ze sluneční energie. Více český projekt si pro návrat SOLEKu do České republiky neumím představit. Mám z toho velkou radost. Po 13 letech nabírání zkušeností v Evropě, a hlavně v Chile chceme uplatnit naše know-how i doma. Dnes už nám nedělá problém postavit elektrárnu o výkonu 0,5 megawatt,“ řekl Jaroslav Kříž, jednatel SOLEK Czech Services, Solární systémy.

„Spolupráce s Pivovarem Svijany je přesně tím typem projektu, kterému bychom se chtěli v Česku věnovat. Naším zaměřením jsou průmyslové haly, komerční budovy nebo nemocnice. Budeme firmám a České republice pomáhat k větší energetické soběstačnosti a zdravé budoucnosti,“ okomentoval spolupráci Zdeněk Sobotka, zakladatel a CEO SOLEK HOLDING SE.

Pivovar Svijany se tak stane pivovarem v České republice, který bude díky energii ze Slunce vařit pivo a zvyšovat tím svou energetickou soběstačnost. Vyrobená elektřina bude v rámci objektu využita pouze pro vlastní spotřebu. Pokud by navíc pilotní projekt znamenal vzájemnou spokojenost, není vyloučeno, že by se solární panely rozšířily i na další pivovarské budovy, které se v areálu na severu Čech nacházejí.

„Produkce elektrické energie pomocí solární panelů velmi vhodně zapadá do naší filozofie udržitelné výroby. Už před více než deseti lety jsme při modernizaci čistírny odpadních vod vybudovali v pivovaru bioplynovou stanici a provozujeme i kogenerační jednotky. Nezanedbatelný je ovšem také ekonomický rozměr projektu: výroba piva patří k energeticky náročným odvětvím a loni byla výrazně postižena zdražením energií, takže jsme intenzivně hledali další možnosti úspor v této oblasti,“ řekl ředitel Pivovaru Svijany Roman Havlík. „Provoz fotovoltaických zdrojů budeme po instalaci panelů průběžně vyhodnocovat z hlediska objemu vyrobené elektřiny, sezónních a denních výkyvů. Výhledově pak plánujeme nahradit alternativními zdroji až dvacet procent celkové spotřeby elektřiny v pivovaru,“ dodal.

Pivovar Svijany bude díky energii ze slunce zvyšovat svou energetickou soběstačnost. Vyrobená elektřina bude v rámci objektu využita pouze pro vlastní spotřebu. „Pokud se pilotní projekt oběma stranám osvědčí, není vyloučeno, že by se solární panely rozšířily i na další pivovarské budovy na severu Čech,“ dodal Jaroslav Kříž.

 
 
Reklama