Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Světová kapacita větrných elektráren má do 2023 vzrůst o 50 procent

Datum: 3.4.2019 12:36  |  Autor: ČTK

Instalovaná kapacita větrných elektráren po celém světě by se v příštích pěti letech mohla zvýšit o 50 procent díky dalšímu poklesu nákladů a novým instalacím v rozvojových zemích.


© Fotolia.com

Loni instalovaná kapacita větrných elektráren stoupla o 51,3 gigawattu (GW) na 591 GW. Vyplývá to ze zprávy, kterou zveřejnila Globální rada pro větrnou energii (GWEC).

Hlavní podíl na růstu nové kapacity měla Čína. Na nových instalacích elektráren na moři se podílela 40 procenty a elektráren na pevnině 45 procenty.

Do roku 2023 se má kapacita zvýšit o více než 300 GW. Přispějí k tomu hlavně rozvíjející se země v Africe, na Blízkém východě, v Latinské Americe a v jihovýchodní Asii, ale také rostoucí konkurenceschopnost větrných elektráren na moři. Nově instalovaná kapacita elektráren na moři má v příštích pěti letech činit 40 GW a elektrárny na moři se každým rokem budou podílet na celkové nově instalované kapacitě zhruba 15 procenty.

V krátkodobém horizontu budou podle GWEC významným pohonem růstu nových větrných elektráren vládní podpory. Kromě toho se zvyšují i příležitosti pro provoz větrných elektráren na komerčním základě, protože se snižují náklady a roste počet dvoustranných dohod o koupi elektřiny mezi provozovateli elektráren a firmami, napsala agentura Reuters.

 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona TwitterTisk 


Související z oboru

WindEurope čeká v EU další silný růst investic do větrné energie

18.4. 14:24   Investice do větrné energie v Evropě by se měly v příštích třech letech dál zvyšovat na nové rekordy a v roce 2021 přesáhnout 100 miliard eur (2,6 bilionu Kč). více >>>

Baterie Tesly Modelu 3 obsahují o 75 % méně kobaltu než současné články Volkwagenu

3.4.2019 | Mgr. Jiří Zilvar, redakce
Kobalt je stinnou stránkou elektromobility. Snahou výrobců je proto využívat jej v bateriích co nejméně.

Emise spadající pod evropský systém ETS loni klesly o 3,3 procenta

2.4. 11:58   Emise spadající pod evropský systém obchodování s emisními povolenkami (ETS) se loni snížily o 3,3 procenta na 1,757 miliardy tun. více >>>

Ryanair je mezi deseti největšími znečišťovateli ovzduší v Evropě

2.4. 11:56   Irské nízkonákladové aerolinky Ryanair se loni dostaly mezi deset největších znečišťovatelů ovzduší v Evropě jako první firma, která neprovozuje uhelnou elektrárnu. více >>>

Témata 2019

Tabulky a výpočty

Partneři - Obnovitelná energie

Spolupracujeme

logo Česká peleta

Doporučujeme