Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Solární systém pro ohřev vody - jak na to?

Datum: 30.12.2018 4:41  |  Organizace: A koupelny a topeni  |  Firemní zpráva

Pokrok se nedá zastavit, a tak již je dnes možné zcela nahradit i ohřev vody prostřednictvím bojleru ohřevem za pomoci solárních panelů. Jak na to?

A koupelny a topeni
Zadní 263/26
408 01 Rumburk

tel.:412 33 13 27, 603 465 393
e-mail:
web:www.akoupelnyatopeni.cz

Solární systém pro ohřev vody - jak na to?

Jak vybrat solární systém pro ohřev vody „na míru“?  

Solární ohřev vody se hodí pro letní sezónu

Solární ohřev vody je ideálním řešením především v letních měsících, kdy dokážou kolektory o ploše metru čtverečního přivést v průběhu jednoho letního dne i 100 litrů vody až na teplotu 55°C. Jiná situace samozřejmě panuje v zimě, kdy se výkonnost systému razantně snižuje, takže se člověk obvykle bez jiného systému, kterým je zpravidla bojler, nemůže obejít.  

Solární systém by měl korespondovat s velikostí domácnosti

Solárně-termický systém ohřevu vody by měl být projektován nebo vybírán podle velikosti domácnosti. Udává se, že pro jednu osobu bývá dostačující 1-1,5 metru čtverečního. Solární ohřev vody se neobejde bez akumulačního zásobníku, který mívá kapacitu kolem 80-100 litrů na osobu.  

Návratnost výdajů za solární systém bývá rychlá

Je možné konstatovat, že průměrná domácnost, která má 4 členy domácnosti, potřebuje ke své činnosti 300-400 litrů. Ceny těchto bojlerů se liší, ale rozhodně se nevyplatí na nich šetřit. V daném objemu se dnes ceny pohybují okolo 20 000 Kč. Bojler by měl obsahovat nejméně dva výměníky a také elektrické těleso pro přitápění. O solárním ohřevu vody se vyplatí uvažovat především z toho důvodu, že solární systém je sice finančně náročnější na své provedení, ale návratnost nákladů je celkem rychlá. Tyto solární systémy se také mohou chlubit poměrně dlouhou životností, kdy pracují takřka zadarmo. V českých podmínkách ale samozřejmě využití solární energie pro vytápění nelze doporučit, mnohem více se hodí právě k ohřevu vody nebo praní prádla.
 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Související z oboru

Společnost Siemens Gamesa představuje novou větrnou elektrárnu o výkonu 10 MW

19.1.2019 | Siemens, s.r.o.
Nová větrná turbína SG 10.0-193 DD určená pro provoz v mořských větrných parcích má kapacitu 10 MW a rotor s průměrem 193 metrů. Nabízí až o 30 % více roční produkce energie (AEP) než její předchůdce, SG 8.0-167 DD. Nový desetimegawattový model bude na trhu k dispozici v roce 2022, prototyp bude postaven již v roce 2019.

Solar Global postavil v Německu elektrárnu na bývalé skládce

17.1. 11:24   Náklady na stavbu elektrárny s instalovaným výkonem 668 kilowattů činily asi 730.000 eur (téměř 19 milionů korun), zkušební provoz bude zahájen ještě v lednu. více >>>

Matthias Vetter: vodík si schovejme pro letadla, v osobních autech nebude potřeba

17.1.2019 | Mgr. Jiří Zilvar, redakce
Elektromobily v nejbližších letech odeberou většinu lithiových článků z trhu. Jaké technologie se budou používat pro stacionární úložiště? Jak se budou recyklovat? A jakou perspektivu mají ultrakapacitory?

Obecní blackout – dali byste denně 1 Kč a ochránili tak svou obec?

7.1.2019 | Michal Klečka, EVPower a.s.
Kdy se vyplatí bateriové úložiště vaší obci? Třeba tehdy, když přijde vichřice nebo námraza, přetrhá vedení elektřiny a celá obec je dva dny „bez proudu“. Že se to nestává? Omyl, stává se to poměrně často, ačkoliv právě vy jste to asi nikdy nezažili.

Kábulská univerzita dostala od Slovenska centrum na výučbu o solárnych systémoch

30.12.2018 | THERMO|SOLAR
Najväčšiemu európskemu nezávislému výrobcovi slnečných kolektorov, firme THERMO|SOLAR Žiar, sa tento rok podarilo dostať svoje výrobky do krajiny, ktorá nie je na každodennom zozname odberateľov. Afganistan sa tak pridal k exotickým krajinám ako Nepál, Botswana, Omán, Maroko a ďalšie, kde solárne systémy zo Žiaru nad Hronom spoľahlivo pracujú celé roky. Informoval o tom Ján Tomčiak technický pracovník THERMO|SOLARU.

Témata 2019

CAD a BIM knihovny

Partneři - Obnovitelná energie

Spolupracujeme

logo Česká peleta

Doporučujeme