Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Podnikatel připravil větrnou elektrárnu s vyhlídkovým ochozem

Projekt stavby větrné elektrárny s vyhlídkovým ochozem pro turisty připravil nedaleko Petříkova na Jesenicku podnikatel František Kaštyl, který v této horské obci provozuje rekreační středisko.


Větrná elektrárna s rozhlednou u rakouského Brück an der Leitha, foto © Břetislav koč

Se stavbou větrníku, jehož tubus má čnít poblíž vrcholu kopce Ostružník do výšky až 100 metrů, ale nesouhlasili někteří místní lidé. "Neměl jsem už sílu záměr dotáhnout do konce, takže projekt spolu s rekreačním areálem plánuji nabídnout investorům," řekl ČTK Kaštyl.

"Záměrem je vytvoření vyhlídkové plošiny pod gondolou větrné elektrárny. Investor předpokládá zvýšení turistického ruchu v oblasti, která je dosud navštěvována především v zimních měsících," stojí v oznámení projektu větrné elektrárny mezi obcemi Petříkov a Ostružná, které bylo zveřejněno v databázi EIA.

Z dokumentace vyplývá, že výška tubusu plánované větrné elektrárny má být 80 až 108 metrů a listy rotoru mají mít na délku 41 až 45 metrů. Celková výška elektrárny nemá přesáhnout 150 metrů. Vyhlídkovou plošinu autoři projektu navrhli umístit do výšky 30 metrů. "Maximální výkon větrné elektrárny je dán současnou nabídkou trhu a tedy zařízeními o výkonu kolem dvou megawatt," uvedli autoři dokumentace.

Podle Kaštyla byl projekt po několika letech příprav pozastaven. "Musel jsem to zmrazit. Získal jsem řadu povolení, ale někteří lidé z obce se postavili proti tomu. Už jsem pak neměl sílu zase bojovat. Takže je to připravené pro toho, kdo znovu rozjede diskusi s lidmi. Myslím, že je to už řešitelné, protože dnes je jiná situace," podotkl Kaštyl.

Plánovaná větrná elektrárna s vyhlídkovou plošinou pro turisty má podle Kaštyla unikátní parametry. "Byla by to první větrná elektrárna s vyhlídkou v Česku. Navíc je to (kopec Ostružník) druhé nebo třetí největrnější místo v tuzemsku," řekl Kaštyl, který se rekreační areál v Petříkově a pozemky v jeho okolí nyní rozhodl prodat kvůli tomu, že už dosáhl důchodového věku.

Olomouckému kraji v roce 2016 podle instalovaného výkonu větrných elektráren patřila v Česku třetí pozice za Ústeckým a Karlovarským krajem. V Olomouckém kraji bylo na konci roku 2016 podle údajů České společnosti pro větrnou energii evidováno 16 velkých větrných elektráren a parků s celkovým instalovaným výkonem 43,89 megawattu.

Větrné elektrárny byly postaveny především v Jeseníkách a na Drahanské vrchovině u Prostějova. Větrníky se tyčí také v kopcích nad Olomoucí či v okolí vojenského výcvikového prostoru Libavá. Zatím největší větrný park v Olomouckém kraji čítající devět větrných elektráren stojí mezi Horní Loděnicí a Lipinou na Šumpersku. Jeho celkový instalovaný výkon je 18 megawattů.

Instalace větrných elektráren podle jednotlivých krajů k 31. prosinci 2016

KrajInstalovaný výkon MW
Ústecký86,8
Karlovarský52,09
Olomoucký43,89
Liberecký24,00
Moravskoslezský21,60
Pardubický19,20
Vysočina11,80
Jihomoravský8,25
Královéhradecký8,0
Středočeský6,0
Plzeňský0,8
Zlínský0,225

Zdroj: Česká společnost pro větrnou energii

 
 
Reklama